Symbolizm omfalosa i sieci

 

Potrzebuję pomocy ludzi przy tłumaczeniach, przede wszystkim szukam tłumaczy z polskiego na języki obce. Naprawdę możecie bardzo pomóc, nie musicie się tylko przyglądać. (Radtrap)

 

Źródło: firstlegend.info (fragment), tłum. Radtrap (21.04.2017)

Żadna historia o betylu i omfalosie nie może być kompletna bez dwóch symboli, pojawiających się na nich niemal bez wyjątku, czyli bez węża i ptaka – w tym przypadku orła. Tak przy okazji, oba te stworzenia uznawano za strażników świętego głazu. W przypadku węża – w każdym razie tak było w Delfach – bohaterski Apollo zabija go ze srebrnego łuku, stając się tym samym wychwalanym w legendach pogromcą smoków. Orzeł jest z kolei ważnym symbolem Rzymu. Jeśli przyjrzysz się bliżej poniższej monecie przedstawiającej węża, zobaczysz omfalosa stylizowanego na symboliczną szyszkę.

Moneta z Pergamonu

Moneta z Pergamonu, głowa Eskulapa na rewersie (na bazie opowieści o Eskulapie płynącym do Rzymu, znajdującej się w „Przemianach” Owidiusza, stworzono relację podróży morskiej apostoła Szawła w Dziejach Apostolskich – przyp. Rad)

Moneta poniżej pochodzi z terenu Syrii (246-227 p.n.e.) i przedstawia boga Apollo siedzącego na omfalosie, co było popularnym motywem pojawiającym się na wielu monetach. W tym jednak przypadku omfalos udekorowany został tak aby przypominał szyszkę.
 
Kolejne dwie monety przedstawiają podobną scenę, ale jeszcze wyraźniej niż w poprzednim przypadku upodobniają omfalosa do szyszki. Jak pisaliśmy wcześniej, szyszka miała symbolizować owoc z Drzewa Życia [patrz symbolika sumeryjska – przyp. tłum].

Ostatnia wskazówka dotycząca betylów. Poniżej widzimy „szyszkę” znajdującą się na terenie Watykanu. Jak myślisz, jak daleko znajdujemy się teraz od czasów pierwszych legend Sumeru?


 

Komentarz Radtrapa:

Najsłynniejszy omfalos/szyszka dzisiaj to charakterystyczny wieżowiec w londyńskim City. Ciekawie dobrana numerologia – w nazwie ulicy mamy liczbę 30 (liczba niebios), 40 pięter (liczba ziemi i materii) i 180 metrów wysokości (18 jako liczba życia).

Nazwa ulicy albo samego budynku „St Mary Axe” to nawiązanie do Maryi, matki Chrystusa, postaci wymyślonej prawdopodobnie przez dalekich przodków Windsorów.

Królowa Elżbieta II na temat unikalności Jezusa Chrystusa:

 

„Na tej skale zbuduję swój Kościół”

Wtedy ów uczeń, którego miłował Jezus, rzekł Piotrowi: Pan jest. Szymon Piotr więc, usłyszawszy, że Pan jest, przepasał się szatą, był bowiem nagi, i rzucił się w morze” (Jana 21:7)

Z łona Maryi (vesica piscis – St Mary Axe) wychodzi omfalos, czyli vesica piscis w wersji 3D.  Symbole przeciwieństw, w tym przypadku organ płciowy męski i żeński, przenikają się i stają jednym.

Spiralne wzory na budynku nawiązują prawdopodobnie do węża wijącego się po skale lub jajku kreacji – ten drugi przykład odnosi się do gnostyckich legend o stworzeniu świata.

Zobacz także: Platon i liczba 216

30 St Mary Axe – wieżowiec znajdujący się w City of London, głównej dzielnicy finansowej Londynu, znany również jako Swiss Re lub Gherkin. (…) Wieżowiec ma 40 pięter i 180 m wysokości i jest tzw. budynkiem ekologicznym. (wikipedia)

 

Reklamy

2 comments on “Symbolizm omfalosa i sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s