Prawdziwe korzenie Szatana

 

Na wypadek gdyby ktoś nie zauważył, powyżej jest film, bardzo ciekawy zresztą

W Starym Testamencie nie ma opisu buntu aniołów, termin „szatan” (przeciwnik) jest używany częściej jako synonim przeszkody na drodze bohaterów, zaś „ten” Szatan ludzi wprawdzie oskarża, ale nigdy nie sprzeciwia się woli Boga (patrz Ks. Hioba).

W Nowym Testamencie również nie ma opisu buntu, ale Szatan nagle staje się ucieleśnieniem zła i wrogiem Boga. Skąd ta różnica i dlaczego nigdzie nie ma słowa o buncie aniołów, który dla chrześcijaństwa wydaje się być czymś oczywistym?

Odpowiedź znajdujemy w apokryfie „Życie Adama i Ewy” (aka Apokalipsa Mojżesza) który pojawił się całe wieki po napisaniu ST, ale prawdopodobnie przed napisaniem NT. Apokryf ten nigdy nie był częścią kanonu ani judaizmu, ani chrześcijaństwa, ale to w nim i tylko w nim znajduje się opis buntu aniołów który stał się elementem nauczania Kościoła, a później również Islamu.

Nie jest to jedyny przykład chrześcijańskiej tradycji przyjętej ze źródeł pozabiblijnych (patrz wniebowzięcie Maryi).

W judaizmie nie było koncepcji zbuntowanego anioła, ponieważ przyjmowano, że anioł nie posiada wolnej woli, tym samym nie mógłby się zbuntować. Ten jeden, konkretny anioł znany jako Szatan jest traktowany niczym prokurator pracujący dla Boga, zaś Boga (Haszem) judaiści uważają za kogoś kto ma wszystko pod kontrolą, ponieważ przez Niego wszystko się stało, zarówno to co odbierane jako dobre, jak i to co odbierane jako złe. Nieco inaczej od ortodoksyjnego judaizmu spogląda na to kabała.

Chyba w żadnej innej starszej religii przedstawicieli zła nie uważało się za przykład błędu samego Stwórcy. Uznać, że Stwórca sam stworzył swoich wrogów, to jakby przyznać, że coś z Nim jest nie tak. Nie wierzę żeby istniał jakikolwiek uczciwy względem siebie chrześcijanin, który nigdy by się nad tym nie zastanawiał.

W kabale demony nazywa się szedim. Szedim są cieniem Stworzenia i nie zostały stworzone bezpośrednio przez Haszem. W myśli kabalistycznej Stwórca przerwał swą pracę „7-tego dnia”, ale ponieważ pewne procesy zostały już wprawione w ruch i jak każdy wie akcja wywołuje reakcję, światło rzuca cień itp. toteż doszło do reakcji wtórnej w wyniku której powstały obdarzone świadomością szedim.

Wszelkie tradycyjne historie opisujące np. króla Salomona przyzywającego i więżącego demony (do której to tradycji odwołuje się nawet Jezus wypędzający demona w ewangeliach) dotyczyły zawsze szedim, nie zaś zbuntowanych aniołów, ponieważ idea buntu aniołów jest późniejszym wynalazkiem, nie wiadomo zresztą do końca czyim.

Szedim opisywano jako z reguły wrogie ludziom, nienawidzące tego świata byty, które nigdy nie czuły się związane ze stworzeniem.

Rzeczywiście, jako produkty uboczne – dlaczego miałyby?

 

Radtrap

 

Reklamy

7 comments on “Prawdziwe korzenie Szatana

 1. Bunt aniołów jest dobrze opisany w Księdze Enocha /Henocha/, opisanym w Starym Testamencie iż chodzi z Bogiem. Proszę poprawić artykuł ponieważ jest nierzetelny i wprosadza ludzi w błąd że tylko w apokryfie „Życie Adama i Ewy” jest opis buntu aniołów. Koniecznie trzeba to usunąć. Hejka

  • Apokryf Henocha, zawierający np. kuriozalny wykład z astronomii, mówi o zejściu 200 aniołów na Ziemię. Buntują się na Ziemi, a nie w Raju czy w Niebie, na długo po Stworzeniu, nie ma wśród nich Szatana, przed Potopem zostają uwięzieni na wieczność w otchłani, autor zapewnia też, że uwięzieni buntownicy nie mają już żadnego wpływu na ludzkość. Ta historia nie ma nic wspólnego z chrzescijańskim poglądem na działalność demonów.

   • Muszę się z Tobą nie zgodzić bo Księga Henocha czy prawdziwa czy też nie ale wyjasnia ten temat inaczej. U Henocha napisane jest że demony to dzieci aniołów i ludzi, które miały podwójną naturę duchowo-cielesną w wyniku śmierci natury cielesnej mają się błąkać jako demony aż do końca świata po ziemi i szkodzić człowiekowi.

     • Można by wskazywać na Azazela. Występuje on w księdze Henocha jako przywódca upadłych aniołów, występuje także w Torze i jemu jest wypędzany drugi kozioł, ten który nie jest składany HaSzem, ten mógłby być właśnie przeciwnikiem, ale to bardziej dedukcja z mojej strony Lev. 16:10″kozła zaś, na którego padł los dla Azazela, postawi żywego przed Panem, by nim dokonać przebłagania, a potem wypędzić go do Azazela na pustynię.”

 2. To jest raczej prawda, wiecej jak prawdopodobne prawda było , jest i bedzie, ze ktos wymyslil gnebienie przez upadlych aby siebie usprawiedliwic.
  Zawsze jest jakis inny wybor wyjscia sytuacji tylko wszyscy podazaja drogami na skroty, bo kto ma ochote zmagac sie z zyciem i ich problemami ???
  Widocznie bylo tak wiele zla na swiecie, ze nikt nie chcial sie przyznac do tego, ze czlowiek jest kims w rodzaju manipupatora i dominatora.
  Upadli aniolowie nie sa dlatego, ze walcza przeciwko swiatu i ludzkosci, wrecz przeciwnie sa mayerialni i szanuja swiat ale otwarcie wypowiadaja sie przeciwko Bogu Jedynemu bo chca by kazdy kto uzywa do swoicu celow Boskiego majestatu w noego podazal, czyli to co soboe wymyslil.
  Tylko nieliczni wierza , ze w wyobrazeniu Uniwersum nie ma ,,wiecNej szczesliwosci,, tylko jest wielkie az bez granic cierpienie pod plachta majestatu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s