Co łączy Jezusa Chrystusa z Pitagorasem?

 

„Nie będzie chyba nadużyciem stwierdzenie, że większość dzisiejszych chrześcijan nie ma pojęcia skąd wziął się symbol chrześcijańskiej ryby, ani też co oznacza liczba 153. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z jakąś tajemnicą.”


 

Dr Joshua David Stone, tłum. Radtrap

„Istnieje bardzo interesująca przypowieść o Pitagorasie, którą opowiadano dla podkreślenia jego niezwykłych zdolności. Pitagoras podczas jednej ze swoich podróży napotkał rybaków wyciągających sieć pełną ryb. Pitagoras powiedział im, że poda dokładną liczbę złapanych przez nich ryb, na co rybacy odpowiedzieli, że jest to niemożliwe…

Powiedzieli też, że jeśli mu się uda to zrobią wszystko o co ich poprosi. Policzyli więc wszystkie ryby zaś wynik był zgodny z odpowiedzią Pitagorasa. Wtedy rozkazał im, by wypuścili wszystkie ryby do morza i z jakiegoś niezwykłego, cudownego powodu żadna z ryb przez ten czas się nie udusiła. Pitagoras wypłacił rybakom równowartość wypuszczonego połowu i udał się do Krotony. Wydarzenia tego typu przyczyniły się do rozprzestrzenienia jego sławy. Mówiło się, że podczas swego nauczania w Italii zdobył 2000 uczniów dzięki jednemu tylko wydarzeniu tego typu.” (http://www.iamuniversity.ch/Pythagoras-and-Biosophy)

 

Ewangelia Jana 21:

Powiedział do nich Szymon Piotr: Idę łowić ryby. Rzekli mu: Pójdziemy i my z tobą. Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie złowili. A kiedy już było rano, stanął Jezus na brzegu; ale uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus… A On im rzekł: Zapuśćcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie. Zapuścili więc i nie mogli jej już wyciągnąć z powodu mnóstwa ryb… Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął sieć na ląd, pełną wielkich ryb, których było sto pięćdziesiąt trzy; a chociaż ich tyle było, nie podarła się sieć.

„Dobrą biografię Pitagorasa można znaleźć w „Great Initiates” Eduarda Schure. Pitagoras był postrzegany jako prorok zaś w jego naukach po raz pierwszy w historii wspomniano o Trójcy, ponieważ Bóg Stwórca dla niego reprezentowany był przez cyfrę 1, nazywaną przez niego Monadą, która istniała z kolei w formie dwóch przeciwieństw, coś jak +1 i -1, zaś ich połączenie tworzyło Diadę – łącząc wszystko razem tworzyła się boska Trójca. Ta koncepcja przetrwała w helleńskim pogaństwie, zmieniając się później w chrześcijańską wersję Trójcy. ” (komentarz z forum http://www.unexplained-mysteries.com/forum/topic/133442-pythagoras-and-jesus-parallel/)

 


 

Źródło: fortfairfieldjournal.com (fragmenty), tłum. Radtrap

 

David Deschesne

 

Nie będzie chyba nadużyciem stwierdzenie, że większość dzisiejszych chrześcijan nie ma pojęcia skąd wziął się symbol [chrześcijańskiej] ryby, albo co oznacza liczba 153. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z jakąś tajemnicą. Aby zrozumieć znaczenie tej ryby, musimy cofnąć się na ponad 500 lat przed Chrystusem, do czasów starożytnego filozofa i matematyka Pitagorasa.

Pitagoras urodził się w roku 582 p.n.e. Miał podróżować w poszukiwaniu wiedzy od Persji aż po Galię, a nawet do Indii. Mieszkał też podobno wiele lat w Egipcie (2).

Oprócz nauczania matematyki, Pitagoras znany był także z założenia społeczności religijnej w Krotonie (współ. Crotone w płd. Włoszech) w roku 530 p.n.e. Uczył o reinkarnacji oraz transmigracji dusz po śmierci, od ciała jednego człowieka do drugiego człowieka, a nawet o ich transmigracji między ludźmi a zwierzętami. Jego teozoficzna i religijna grupa twierdziła, że moralna reforma społeczeństwa jest możliwa do osiągnięcia poprzez serię rytuałów i postów mających za zadanie oczyszczenie dusz wiernych oraz wyzwolenie ich z „kręgu życia” (3).

Porfiriusz opisał również inną historię o Pitagorasie, bardzo podobną do sceny połowu ryb z Ew. Jana 21, w której Pitagoras w cudowny sposób odgadł dokładną liczbę ryb złapanych przez grupkę rybaków napotkanych niedaleko Krotony. (4)

Symbol ryby (vesica piscis) przypisywany jest Pitagorasowi oraz jego badaniom nad układami liczbowymi. Liczba 153 ukryta jest w tej figurze pod postacią proporcji.

Vesica Piscis

Vesica Piscis, zwana również „łonem wszechświata”, jest uzyskiwana poprzez narysowanie dwóch przenikających się wzajemnie okręgów…

graf. David Deschesne

 

Widzimy ukryty w tym wzorze symbol ryby (rys 2). W starożytnej architekturze symbolowi ryby ucinano ogon i stawiano powstały owal w pozycji pionowej.

Jest to znajoma figura w której umieszczano też postać Chrystusa. Znajdujemy ją na średniowiecznych pieczęciach, zwłaszcza tych biskupich, oraz na pieczęciach opactw. (5)

Przed nadejściem chrześcijaństwa symbol przypisywano bogini Wenus, ponieważ reprezentował on żeńskie genitalia… Pionowy owal vesica piscis znano też pod nazwą Joni, jako popularny, tantryczny symbol kobiecego sromu, symbolu hinduskiej bogini Kali. Utożsamiano go z zapachem ryb, a samo określenie „rybi zapach” było też hinduskim przydomkiem jonicznej bogini, ze względu na podobieństwo zapachu genitaliów do zapachu ryb. (6)

„Ryba” oraz „łono” są w grece synonimami – greckie „delfos” oznacza bowiem zarówno łono jak i rybę. (7)

153

Owalną figurę vesica piscis możemy podzielić na cztery równe trójkąty, których wysokość i szerokość wyrażamy proporcją 265:153.

Bez cienia wątpliwości mamy tutaj do czynienia ze źródłem pochodzenia liczby 153 znajdującej się w Ew. Jana, co wg niektórych ma być dowodem na zaszyfrowane w tekście odwołania do wierzeń Pitagorejczyków.

153 to rzeczywiście bardzo interesująca liczba. Proporcję 265:153 możemy też zamienić na liczbę 1,73203, znaną jako „wymiar ryby”. Jest to przybliżona wartość pierwiastka kwadratowego z 3.

Ciekawostka związana z liczbami 153 oraz 3 – jeśli weźmiemy każdą cyfrę składającą się na liczbę 153 i pomnożymy ją przez siebie 3 razy, a następnie dodamy wszystkie otrzymane wyniki, otrzymamy liczbę 153.

1 x 1 x 1 = 1

5 x 5 x 5 = 125

3 x 3 x 3 = 27

1+125+27 = 153

Kolejna ciekawostka związana ze 153 i 3 (obie są liczbami trójkątnymi) – dodając wszystkie liczby od 1 do 17 również otrzymamy liczbę 153 …

To do liczby 17 odwoływali się starożytni rysując wewnątrz symbolu ryby „rybacką sieć” (rys 5) – równoległobok składający się z siatki równoległych linii tworzących jego 16 mniejszych wersji. Dodawszy wszystkie, wliczając to równoległobok w którym znajdujemy mniejsze równoległoboki, otrzymujemy wynik 17…

graf. David Deschesne

 

ICHTHUS

Greckie słowo „ryba” to ΙΧΘΥΣ (ichthus). Zostało przyjęte przez chrześcijan wczesnego Kościoła w celu usprawiedliwienia faktu używania przez nich pitagorejskiego symbolu ryby.

Słowo to uzyskało dla chrześcijan szczególne znaczenie dzięki św. Augustynowi, który wyodrębnił je z akrostychu przepowiedni Sybilli erytrejskiej, gdzie zastosował technikę znaną w kabale jako notarikon.

Z frazy IESOS CHRISTOS THEOU UIOS SOTER (Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel) (8), uzyskał akronim ICTHUS (grek. Ryba), czyniąc analogię między rybimi historiami z Ewangelii, a greckim tytułem Chrystusa…

Dla Pitagorejczyków całe stworzenie było oparte na liczbach, poprzez których studiowanie jak wierzyli, człowiek może uzyskać duchowe wyzwolenie . Vesica Piscis była symbolem pierwszej manifestacji – Diady (odbicia) – które dało narodziny całemu wszechświatowi. Wewnątrz vesica piscis możemy przecież znaleźć trójkąty, tetradę, kwadraty, pięciokąty oraz sporo innych wielokątów, co czyni z niej prawdziwie symboliczne łono. (12)

 

Przypisy:

2. Lincoln Library of Essential Information, ©1965 The Frontier Press Co., Vol 2, p. 1953.

3. Encyclopedia Britannica, 1958 ed., Vol 18, p. 803.

4. The Jesus Mysteries, ©1999 Tim Freke & Peter Gandy, p. 39

5. Encyclopedia Britannica, 1958 ed., Vol. 23, p. 106

6. Woman’s Encyclopedia of Myths and Secrets, ©1983 Barbara G. Walker, p. 313

7. op cit., p. 313

8. http://symboldictionary.net/?p=1127

12. http://symboldictionary.net/?p=1127

 


 

Zobacz także:

Pierwszy (Monada)

Vesica Piscis, a biblijna liczba 153

Prawdziwe znaczenie „rzucania pereł przed wieprze”

Starożytnych bajania (fragment z Porfiriusza)

 

Reklamy

9 comments on “Co łączy Jezusa Chrystusa z Pitagorasem?

  1. Wiesz co, wam to na łeb naprawdę już padło. Jezusa Chrystusa Zbawcę łączyć z masonem Pitagorasem. Takich dowodów można preparować bez liku. Ja pierdole, przecież albo jesteście niespełna rozumu, albo ewidentnie po tamtej stronie barykady.

    Żałosna banda NWO.

  2. Joseph Atwill, autor książki zatytułowanej „Mesjasz Cezara: Rzymska Agenda która stworzyła Jezusa”, twierdzi, że chrześcijaństwo nie jest religą ale raczej wyrafinowanym przykładem propagandy, służącej uspokojeniu poddanych Cesarstwa Rzymskiego. Oczywiście sama ta idea nie jest nowa. W 1844 roku znany nam przecież Karol Marks oświadczył, że religię to opium dla mas. Historia jest wypełniona sceptykami, wolnomyślicielami, ateistami, agnostyków i innych niedowiarkami, którzy w ten czy inny sposób kwestionowali istnienie wszelkich Bóstw. Jednak jakie dowody prezentuje Joseph Atwill ?
    Tezy głoszone przez Atwilla są oparte na tym, że sekwencja zdarzeń i miejsc odwiedzanych przez Jezusa jest mniej więcej taka sama jak w przypadku kampanii wojskowej (cesarza) Tytusa Flawiusza. Wobec tego Atwill wierzy, że historia Jezusa została skopiowana i stworzona na bazie biografii rzymskiego cesarza. Brzmi to dość nieprawdopodobnie, ale autor sugeruje, że rzymscy arystokraci wykreowali w ten sposób konkurencję dla żydowskich kapłanów burząc mit o Mesjaszu jako wojowniku, który uwolni ich spod niewoli cesarstwa rzymskiego. Pokojowy Mesjasz miał umożliwić rzymianom łatwiejszą pacyfikacje rebelii żydowskich oraz opanowanie niepokojów społecznych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s