Liczby 13 i 666 w gematrii

 

Podział ksiąg Biblii na rozdziały został dokonany w XII w., a wersety zostały ponumerowane w XVI w. Ułatwiają wskazanie odpowiedniego miejsca w Biblii, której księgi oznaczone są umownymi skrótami (wikipedia)

 

Źródło: aopublishers.com, tłum. Radtrap (fragmenty)

Gematria (od greckiego słowa gēometria) jest antyczną hebrajską praktyką przypisywania liczb do tekstu Tory i wydobywania ukrytych znaczeń z każdej liczby i kombinacji, typu sumowanie co trzeciej litery, czy też innych liczb w sekwencji opartej na specjalnych kryteriach. Hebrajska gematria może być postrzegana jako „Biblijny kod przed Da Vincim”. Jest to kabalistyczna metoda interpretowania hebrajskiego Pisma przy pomocy liczbowych wartości słów… Autor „Kodu Da Vinciego” był zainspirowany gematrią, lecz przekręcił jej znaczenie jako narzędzie do badania Pisma i ostatecznie je zdyskredytował… byle tylko można było zarobić. Smutne.

Dobra nowina jest taka, że podczas gdy chwilowe mody, jak te w rodzaju książek Dana Browna (…) znikają po czasie w mrokach nocy, to autentyczności hebrajskiej gematrii nie zmieniły nawet piaski czasu… Używając hebrajskiej gematrii dla kluczowych biblijnych wersetów dokonano niezwykłych odkryć. Poniżej tylko kilka przypadków:

 

 

Liczba 666 – Sekretne Miejsce Boga

 

143

 

Przekleństwo 666:

Tu potrzebna jest mądrość. Kto ma rozum, niech obliczy liczbę bestii; jest to bowiem liczba człowieka. A liczba jego jest sześćset sześćdziesiąt sześć.

Błogosławieństwo 666:

Ilość złota, jakie napływało do Salomona w ciągu jednego roku, wynosiła sześćset sześćdziesiąt sześć talentów.

Żadna inna liczba w historii świata nie była źródłem większych spekulacji niż enigmatyczna 666 w 13-tym rozdziale Objawień św. Jana. Werset powyżej zawiera wyraźny nakaz  count „psephisato” niech obliczy, pochodzący ze słowa „psephidzo” liczyć, patrz Gematria G5585. (…)

Badanie liczby 666 powinno być traktowane niczym przykazanie od samego Pana i odpowiednio respektowane. Aby jednak wypełnić to polecenie, należy rozpocząć całościowe badanie liczb w Piśmie, ponieważ prawidłowe zrozumienie jakiejkolwiek liczby, w tym przypadku również słowa [które tą liczbę zawiera], zależne jest od kontekstu oraz pokrewnego znaczenia innych podobnych elementów. To wymaga badania z prawdziwego znaczenia, co jest jednym z celów przyświęcających temu artykułowi. (…)

 

6 i 13

 

Pojawienie się liczby 666 w 13-tym rozdziale Objawień współgra z użyciem obu słów – greckiego six Hex, sześć, patrz Gematria G1803 oraz hebrajskiego vav Vav, czyli hak, patrz Gematria H2053 – które są nazwami liczby 6 w obu tych językach. Oba te słowa pojawiają się w Piśmie 13 razy! Znaczenie tego „przypadku” jest tym większe, że w naturalnej geometrii liczby 13 jest ona liczbą heksagonalną oraz pierwszą liczbą gwiazdową.

 

 

2c513

 

Istnieje wiele głębokich i znaczących związków między liczbami 6 i 13. Ta liczba gwiazdowa (13) jest podstawą holografu jedności (Szema), tak jak heksagon/gwiazda złożona z 37/73 elementów jest podstawą dla holografu stworzenia. Liczba 13 reprezentuje sobą Miłość i Jedność,  podczas gdy liczba 6 – Pracę. Dlatego Boża Kreacja jest blisko powiązana właśnie z tymi liczbami. Liczby gwiazdowe stanowią podstawę gwiazdy Logosu , geometrycznej reprezentacji liczby pierwszej 373, wartości Słowa które Bóg wypowiedział podczas stwarzania świata.

Liczby 6 i 13 spotykają się ze sobą w liczbie pierwszej 613, wybranej przez Żydów którzy uznali dawno temu, że istnieje dokładnie 613 przykazań Tory. Liczba ta była jedną z pierwszych które przykuły moją uwagę wiele lat temu, ze względu na powiązane z nią koncepcję (613= W Torze = Pierwsze Przymierze = Obrzezanie itd.). Tak więc Żydzi rozpoznali niezwykłe duchowe znaczenie liczby 13, które uwiecznili w swojej liście Bożych 13-tu atrybutów Łaski oraz w kodyfikacji  żydowskiej wiary dokonanej przez Majmonidesa w Trzynastu zasadach wiary.

(…)

6 jest „cyfrą perfekcyjną” ponieważ 1 + 2 + 3 = 1 x 2 x 3 = 6. Jest w znaczący sposób zintegrowana z holografem stworzenia.

Jedną z największych tajemnic jest niemal uniwersalny przesąd i nieufność dotycząca liczb 6 i 13, co jest dziwne zważywszy na to jak Bóg używa ich w Piśmie. Prawie wszyscy chrześcijanie badający liczby znajdujące się w Biblii przypisują im mroczne i złowieszcze znaczenie. Awersja do liczby 6 związana jest przede wszystkim z jej konotacjami z człowiekiem (upadłym i grzesznym) oraz z liczbą Bestii. Jest to jednak historyczna aberracja ignorująca znacznie ważniejsze związki 6-tki z wielkim Bożym dziełem Stworzenia. Nie możemy nigdy zapominać, że zło jest wypaczeniem fundamentalnego dobra Bożej Kreacji.

Powody stojące za nieufnością do 13-tki są już mniej oczywiste, istnieje wiele niezwiązanych ze sobą wyjaśnień dla tego przesądu, nazywanego triskaidekafobią. Czytamy więc o najróżniejszych wyjaśnieniach; 13-tu wiedźmach na sabacie, 13-tym gościu na pechowej biesiadzie normańskiego boga Odyna, 13-tu biesiadnikach podczas Ostatniej Wieczerzy… Chrześcijanie wskazują zazwyczaj na pierwsze pojawienie się 13-tki w Piśmie w kontekście rebelii [ ludzi przeciwko ludziom, a nie przeciw Bogu] (Rodzaju 14), oraz na to, że w Ks. Rodzaju 13:13 po raz pierwszy pojawia się słowo „grzesznicy”. Wg nich niektóre odniesienia do Szatana są wielokrotnością liczby 13, jednak dlaczego ignorują najważniejsze z jej znaczeń – znane od wieków wśród Żydów którzy wyliczyli trzynaście atrybutów Łaski  Boga – to pozostaje tajemnicą.

Każda liczba ma dwa bieguny – możemy wyodrębnić jej pozytywne oraz negatywne aspekty. Widać to zwłaszcza w liczbach 6,13 i 666. Uprzedzenia nie pozwalają na prawidłowe zrozumienie dla wielu, jeśli nie większości, ludzi interesujących się liczbami znajdującymi się w Biblii. Powinno to być wystarczającym ostrzeżeniem przed zwodzeniem samego siebie.

 

Drzewo Życia hebrajskiej kabały

 

Rysunki poniżej (Kwiat Życia – Owoc Życia):

 

v

 

143tgf
Drzewo Życia

 

Drzewo Życia jest koncepcją, metaforą dla [naszego] wspólnego pochodzenia, oraz motywem znajdywanym w wielu systemach teologicznych i filozofiach świata. Ten geometryczny kształt był na przestrzeni dziejów używany przez część chrześcijan, Żydów, hermeneutyków oraz pogan. Wraz z Nasionem Życia stanowi, jak się uważa, geometryczne przedstawienie cyklu życia drzewa owocowego. Związek ten widać kiedy obie wspomniane figury nakłada się na siebie. Symbol Drzewa Życia można wyodrębnić z Kwiatu Życia. 

Drzewo Życia jest powszechnie znanym konceptem w kabale, używanym w celu zrozumienia natury Boga, oraz sposobu w jaki stworzył świat ex nihilo (z niczego). Kabaliści rozwinęli ten pomysł do pełnego modelu rzeczywistości, używającego Drzewo do pokazania „mapy” Kreacji. Drzewo Życia nazywane jest „kosmologią” kabały. Niektórzy wierzą, że Drzewo Życia z kabały koresponduje z Drzewem Życia wspomnianym w Ks. Rodzaju 2:9.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s