Symbolika omfalosa i sieci

 

Źródło: firstlegend.info (fragment), tłum. Radtrap

Żadna historia o betylu i omfalosie nie może być kompletna bez dwóch symboli, pojawiających się w nich niemal bez wyjątku, czyli bez węża i ptaka, w tym przypadku orła. Tak przy okazji, oba te stworzenia uznawano za strażników świętego głazu. W przypadku węża, a w każdym razie tak było w Delfach, bohater Apollo zabija go ze srebrnego łuku, stając się tym samym wychwalanym w legendach pogromcą smoków. Orzeł jest z kolei ważnym symbolem Rzymu. Jeśli przyjrzysz się bliżej poniższej monecie przedstawiającej węża, zobaczysz omfalosa stylizowanego na symboliczną szyszkę.

Moneta z Pergamonu

Moneta z Pergamonu, głowa Eskulapa na rewersie

Moneta poniżej pochodzi z terenu Syrii (246-227 p.n.e.), przedstawia boga Apollo siedzącego na omfalosie, co było popularnym motywem pojawiającym się na wielu monetach. W tym jednak przypadku omfalos udekorowany został tak, by przypominać szyszkę.
 
Kolejne dwie monety przedstawiają podobną scenę, ale jeszcze wyraźniej niż w poprzednim przypadku upodobniają omfalosa do szyszki. Jak pisaliśmy wcześniej, szyszka miała symbolizować owoc z Drzewa Życia [patrz symbolika sumeryjska – przyp. tłum].

Ostatnia wskazówka dotycząca betylów. Poniżej widzimy „szyszkę” znajdującą się na terenie Watykanu. Jak myślisz, jak daleko znajdujemy się teraz od czasów pierwszych legend Sumeru?


 

Komentarz Radtrapa:

Najsłynniejszy omfalos/szyszka dzisiaj to charakterystyczny wieżowiec w londyńskim City. Ciekawie dobrana numerologia – w nazwie ulicy mamy liczbę 30 (liczba niebios), 40 pięter (liczba ziemi i materii) i 180 metrów wysokości (18/9 ukryte w „liczbie człowieka” 666).

Nazwa ulicy albo samego budynku „St Mary Axe” to nawiązanie do Maryi, matki Chrystusa, postaci wymyślonej być może przez przodków Windsorów?

 

„Na tej skale zbuduję swój Kościół”

Wtedy ów uczeń, którego miłował Jezus, rzekł Piotrowi: Pan jest. Szymon Piotr więc, usłyszawszy, że Pan jest, przepasał się szatą, był bowiem nagi, i rzucił się w morze” (Jana 21:7)

Z łona Maryi (vesica piscis – St Mary Axe) wychodzi omfalos, czyli vesica w wersji 3D.  Symbole przeciwieństw, w tym przypadku organ płciowy męski i żeński, przenikają się i stają jednym.

Spiralne wzory na budynku nawiązują prawdopodobnie do węża wijącego się po skale lub jajku kreacji – ten drugi przykład odnosi się do gnostyckich legend o stworzeniu świata.

Zobacz także: Platon i liczba 216

30 St Mary Axe – wieżowiec znajdujący się w City of London, głównej dzielnicy finansowej Londynu, znany również jako Swiss Re lub Gherkin. (…) Wieżowiec ma 40 pięter i 180 m wysokości i jest tzw. budynkiem ekologicznym. (wikipedia)

 

Advertisements

One comment on “Symbolika omfalosa i sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s