Ryba w sieci (czyli na tym kamieniu zbudował swój Kościół)

 

Źródło: greatdreams.com, tłum. Radtrap

Tytuł oryginału: THE FISH IN THE NET
Fragment pochodzi z książki Jesus Christ, Son of God
David Fideler

Symbolizm Apollo w Delfach

Diagram przedstawiający 153 ryby w sieci jest starszy od chrześcijaństwa, jest to przykład symboliki stosowanej dla boga Apollo w Delfach. Apollo jest wcześniejszą grecką personifikacją Logosu, uniwersalnego pośrednika, i to właśnie z matematycznej symboliki Apollona, boga harmonii, wywodzą się zarówno diagram 153 ryb jak i przypowieść o nakarmieniu 5000 ludzi [patrz Ew. Marka 6, Mateusza 14, Łukasza 9, Jana 6].

Oba te diagramy oparte są na wartości pierwiastka kwadratowego z 2 (1,415), matematycznego symbolu idealnego środka pomiędzy jednością a wielością, co ma też swoje odzwierciedlenie w tytule BÓG APOLLO (ang. GOD APOLLO), o wartości liczbowej 1415.

Poniżej: antyczna moneta z Apollonem siedzącym na kamiennym omfalosie obłożonym siatką

W chrześcijańskiej wersji Jana 21, „kamień węgielny” geometrii to środkowy okrąg SIMONA PETROSA (św. Piotra, Skały/Kamienia) , wartość 1925, czyli omfalos całego chrześcijaństwa, którego liczba determinuje wymiary całego diagramu. Trzymając się chrześcijańskiej symboliki, zaczynamy od „omfalosa”(kamienia) aby dojść do symbolu „sieci”. W podobny sposób prezentowano symbol Apollona –  jego omfalos w Delfach pokryty był wzorem sieci, symbolizującą zasłonę manifestacji utkaną ze środkowego źródła harmonii.

We wcześniejszej jego wersji, środkowy okrąg symbolizował omfalosa delfickiego, punkt stykowy dla niebios i ziemi, „złoty środek” Apollona. W delfickim symbolizmie spotykamy również znajomą liczbą 153, ponieważ 1530 to suma gematrii słów DELPHI (619) oraz OMPHALOS (911).

Jeśli narysujemy okrąg wokół trzech diagramów przedstawiających światy (poniżej), okrążająca wszystko sfera będzie posiadała wymiary 7690, gdzie 769 to liczba słowa PYTHIOS, Apollona delfickiego.

Gdy powstawało chrześcijaństwo, centralny punkt reprezentował Szymona Piotra, omfalosa, „kamień węgielny” chrześcijaństwa.

Figura nr 51: Przedstawienie związku pomiędzy liczbą 153 ryb w sieci, a nakarmieniem pięciu tysięcy mężów.

Ilustracja ta pomaga zrozumieć matematyczną progresję wyrażoną się w poprzednim diagramie, a kryjącą się za wymiarami „ryby w sieci” oraz symboliką nakarmienia pięciu tysięcy mężczyzn. Oba diagramy przedstawiają w nieco inny sposób ten sam kosmologiczny kod.

Centralną figurą jest vesica piscis, o szerokości 1x pierwiastek kwadratowy z 2 (1.415 = THE GOD APOLLO), który determinuje z kolei średnicę figury geometrycznej przedstawiającej „nakarmienie” 5000 mężów (po prawej).

Wysokość centralnej vesica piscis wynosi pierwiastek kwadratowy z 2 x pierwiastek kwadratowy z 3 (2.448 = RYBY W SIECI) i determinuje wysokość wzoru 153 ryb w sieci (po lewej).

Na diagramie po lewej, romb przecina długość vesici piscis w świecie żywych, dzieląc ją na trzy równe segmenty 353-ech części, gdzie 353 jest wartością HERMESA. Jest to odwołanie do „Po Trzykroć Wielkiego Hermesa” lub Hermesa Trimegistosa, personifikacji Logosu.

153 jako wymiary „Ryby” z prac Archimedesa

Archimedes (ok. 287-212 p.n.e.), w swoim traktacie „O liczbie Pi” użył stosunku 153:265 do wyznaczenia przybliżonej proporcji pierwiastka kwadratowego z 3, „wymiaru ryby” znanego też jako vesica piscis. Archimedes używał tej wartości w sposób sugerujący, że owe przybliżenie było doskonale znane jego poprzednikom, nie poświęcił bowiem ani słowa na to, by wyjaśnić zasady jego działania.

Współczynnik 153:265 odnosi się precyzyjnie do wymiarów 153 „ryb” w nieprzerwanej sieci, ponieważ definiuje wysokość i szerokość każdego rombu znajdującego się w „sieci”(rys. 52). Ponieważ liczba 153 była doskonale znana w czasach Archimedesa jako „wymiary ryby” lub vesica, antyczni czytelnicy zajmujący się matematyką od razu wyłapywali alegorię 153 ryb w sieci, rozumiejąc czym w istocie jest ta opowieść: wyjaśnieniem zagadnienia geometrycznego (ang. geometrical „story problem”).

 

* * *

 

Reklamy

One comment on “Ryba w sieci (czyli na tym kamieniu zbudował swój Kościół)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s