Vesica piscis, a biblijna liczba 153

 

Komentarz Radtrapa:

Świetny materiał od Cupaka, gorąco polecam. Ciekawe co w Biblii robi tzw. „rybka Pitagorasa”, hę? Ile wynosi w gematrii wartość greckiego imienia „Magdalena”?

Co do niezwykłego kalendarza księżycowego opisanego w Biblii, informacji o nim można zasięgnąć tutaj

 


 

Źródło: logos373slowo.wordpress.com

„Rzekł im Jezus: Przynieście kilka ryb, które teraz złowiliście. Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął sieć na ląd, pełną wielkich ryb, których było sto pięćdziesiąt trzy; a chociaż ich tyle było, nie podarła się sieć.  Rzekł im Jezus: Pójdźcie i spożywajcie. A żaden z uczniów nie śmiał go pytać: Kto Ty jesteś? Bo wiedzieli, że to Pan.” Jana 21:10-12

Liczba 153 pojawiła się w tym fragmencie nie przypadkowo, gdyż jest bardzo specyficzna i posiada szczególne cechy matematyczno-geometryczne, które uwierzytelniają Jezusa Chrystusa jako zapowiedzianego Mesjasza ludzkości.

153 jest jedną z niewielu liczb, której cyfry podniesione do sześcianu i po zsumowaniu dadzą początkową wartość.

 

13 + 53 + 33 = 1 + 125 + 27 = 153

 

Co więcej każda dowolna liczba całkowita podzielna przez 3 stosując zasadę sumowania potęg jej cyfr ostatecznie zawsze dąży do 153.

 

 • 9

93 = 729

73 + 23 + 93 = 343 + 8 + 729 = 1080

13 + 83 = 513

53 + 13 + 33 = 153

 • 18 

13 + 83 = 1 + 512 = 513

53 + 13 + 33 = 153

 • 333

33 + 33 + 33 = 81

83 + 13 = 513

53 + 13 + 33 = 153

 

Suma 5 kolejnych silni liczb naturalnych będzie wynosić 153.

 

1!+2!+3!+4!+5! = 1 + (1×2) + (1x2x3) + (1x2x3x4) + (1x2x3x4x5) = 1 + 2 + 6 + 24 + 120  = 153

 

Suma kolejnych liczb naturalnych od 1 do 17 wynosi 153.

 

1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+15+16+17 = 153

 

Co oznacza, że jest to liczba trójkątna, a każdy z jej boków będzie wynosił 17.

Liczba 17 jest z kolei 7 liczbą pierwszą.

17 x 7 = 119  Jest to liczba oznaczająca bramę do Boga.

Hebrajskiej słowo „JAHWE” – „יהוה” w gematrii redukcyjnej ma wartość 17 = 1 + 5 + 6 + 5

Liczba 153 nawiązuje do kształtu geometrycznego „Vesica piscis” z łac. rybi pęcherz.

 

pythagoras_vesica

 

Dokładnie taki kształt możemy oglądać na niebie, wtedy kiedy dochodzi do zaćmienia Słońca przez Księżyc.

vessica

 

Stosunek wysokości do szerokości tego kształtu jest równy pierwiastkowi z 3, ale już od starożytności był znany w przybliżeniu jako iloraz dwóch liczb  265 / 153 = 1,7320…

W rzeczywistości Słońce jest 400 razy większe niż Księżyc, ale Stwórca umiejscowił obydwa obiekty w taki sposób, aby ich tarcze pozornie pokrywały się na niebie. Ma to zapewne też związek z pierwszym wersetem Księgi Rodzaju, gdzie po słowie Bóg w oryginalnym tekście  pojawiają się dwie hebrajskie liter Alef i Tav.

„Na początku stworzył Bóg (Alef Tav) niebo i ziemię.” Rodzaju 1:1

Litera Alef jest pierwszą literą alfabetu hebrajskiego, a Tau ostatnią. W gematrii litera Tav ma wartość 400 razy większa od Alef. Ich greckim odpowiednikiem są litery Alfa i Omega.

„Ja jestem alfa i omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec.” Apokalipsa 22:13

Warto zauważyć, że taki sam stosunek wysokości do szerokości jak w Vessica Piscis będą posiadać dwa równoboczne trójkąty skierowane ku sobie, których kształt przypomina literę X.

 

triangle

 

W języku greckim jedyną literą, która posiada taki kształt jest Χ (chi). Greckie słowo Χριστός (Chrystus) zaczyna się właśnie od tej litery. Litera ta jest 22 literą alfabetu greckiego i ma wartość 600.

600 / 22 = 27.2727272727…

Księżyc potrzebuje dokładnie 27.3 dni aby okrążyć Ziemię.

Aby utworzyć prosty kąt 180 do 153 należy dodać 27.

 

angle

 

Zakręcając cały czas o 153 stopnie po pokonaniu równej odległości otrzymamy  wielokąt gwiaździsty o liczbie wierzchołków równej 40, a kąt każdego z nich to 27 stopni.

 

153

Całość dzieli się na 8 części. Cztery główne układają się po linii: północ-południe-wschód-zachód tworząc krzyż, którego centrum jest idealny pusty okrąg przypominający tarczę Księżyca. Figura posiada 3 wloty w punktach kardynalnych i 7 w pośrednich. Mamy więc nawiązanie do liczby 37, która oznacza chwałę i mądrość Bożą, która wnika do środka. Natomiast szare szpiczaste wierzchołki przejawiają symbolikę 64 , które oznaczają sześcian czyli dom dla chwały Bożej, która tam mieszka i może zostać dalej przekazana.

64 + 37 = 101  – Czyli brama do Boga, tylko Chrystus jest naszą bramą do Boga, nikt inny.

Ja jestem drzwiami; jeśli kto przeze mnie wejdzie, zbawiony będzie i wejdzie, i wyjdzie, i pastwisko znajdzie.” Jana 10:9 

6437 = 27 – Czyli pusty sześcian bez Bożej chwały (3x3x3 = 27)

Symbolika matematyczna tej figury jest więc identyczna z tą, która jest zawarta w greckich słowach Jezus Chrystus ( więcej w artykule: Jezus Chrystus Świątynią Boga ) 

Kalendarz Izraelitów opierał się właśnie na ruchach Księżyca, który jest symbolem Mesjasza, w którym zamieszkała cała pełnia boskości.  Patrząc na Chrystusa widzimy samego Boga, który byłby człowiekiem dzięki czemu ludzkość mogła poznać kim jest Bóg i jaki ma charakter i jaka droga prowadzi do zbawienia.

„Ponieważ upodobał sobie Bóg, żeby w nim zamieszkała cała pełnia boskości” Kolosan 1:19

„On jest obrazem Boga niewidzialnego” Kolosan 1:15

Warto więc zastanowić się nad powodem istnienia Księżyca i Słońca akurat w takich rozmiarach i takim ustawieniu okresów orbitalnych. Księżyc sam nie wytwarza światła, ale odbija te które pochodzi ze Słońca dzięki czemu mimo trwania na ziemi nocy ten oświetla ludziom ciemności. Gdyż noc to symbol panowania szatana, a świt to czas nadejścia Królestwa Bożego.

„Mamy więc słowo prorockie jeszcze bardziej potwierdzone, a wy dobrze czynicie, trzymając się go niby pochodni, świecącej w ciemnym miejscu, dopóki dzień nie zaświta i nie wzejdzie jutrzenka w waszych sercach.” 2 List Piotra 2:19

Cały świat został stworzony dla Chrystusa, abyśmy mogli jak najlepiej zrozumieć Jego zbawczą misje na zasadzie analogii. Niebiosa rzeczywiście głoszą Ewangelię, a my jesteśmy świadkami codziennego jej głoszenia.

Niebiosa głoszą sprawiedliwość jego, A wszystkie ludy widzą chwałę jego.” Psalm 97:6

„Ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone” List do Kolosan 1:15-16

 

Reklamy

8 comments on “Vesica piscis, a biblijna liczba 153

 1. Oświadczyłem się swojej dziewczynie po 10 latach znajomości akurat przy super księżycu, który miał miejsce dość niedawno. Super wiedzieć, że księżyc jest utożsamiany z Jezusem:)

 2. Ostanie cyfry w każdym wyrazie ciągu Fibonacciego powtarzają się co 60 wyrazów od nowa, tworząc w ten sposób tarczę zegara. Gdzie główne godziny(12,3,6,9) będą oznaczone przez 0, a poboczne zawsze przez 5.

  Sumy przeciwnych liczb na tarczy zawsze będą dawać 10 lub 0.

  Łącząc dwie takie tarcze w kształt Vesica Piscis otrzymamy ciekawe wartości. W takich konstrukcjach liczba 5 jest spoiwem. Suma czerwonych pól to 360, a białych 180.
  Lewa i prawa górna(białe) strona do zera ma wartość 44, a dolna po 46.

  http://countingbeauty.weebly.com/time.html

 3. Zawsze czytam Cupaka artykuly, sá bardzo ciekawe i niesamowite. Rozumiem je i nie rozumiem, bo jakbym miala komus to wylumaczyc to nie ma szans.
  Ale Pan Bog stworzyl idealny swiat i wszytsko dookolo, i w takich artykulach mamy utwierdzenie tego.

 4. Wg księgi Henoha księżyc i słońce są dokładnie tej samej wielkości. Moim zdaniem rekacje Jezusa z księżycem są takie iż wg prawa Bożego człowiekowi został nadany kalendarz księżycowy a nie jakiś mieszany czy słoneczny. Po przeczytaniu NT uważam, że dzieje apostolkie, listy są mniej wiarygodne od ewangelii Tomasza czy księgi Henoha. Listy nie zostały napisane przez apostołów tylko kogoś innego i nawet nikt tego nie ukrywa bo taką notkę można przeczytać na końcu każdego listu. W nich dowiadujemy się m.i. dlaczego duchowni mają prawo pobierać opłaty za swoje usługi i żyją wg praw ziemskich -materialnie. Są tam fragmenty całkowicie zaprzeczjące słowom samego Jezusa. Artykuł ciekawy ale czy wnosi coś bardzo istotnego w naszą wiarę?

  • Ludzie już dawno zauważyli że Księżyc musi być 400 razy bliżej niż Słońce dzięki paralaksie na tle gwiazd i planet.

   Kalendarz Księżycowy został nadany nie bez przyczyny, nie tylko dlatego bo Prawo tak nakazuje, ale z konkretnego powodu tak jak cały system ceremonialny w Świątyni. Księżyc jest symbolem ludzkiego ciała (cielesnej natury człowieka) która sama nie jest źródłem światła. Słońce symbolizuje Bożą chwałę która jest światłością dla świata i która może zamieszkać w człowieku. Chrystus jest Alfą i Omegą ponieważ w nim połączyła się Boska natura i człowiecza, ludzie przez to mogą poznać Boga i Jego charakter porównując życie Chrystusa ze swoim. W ten sposób poznają drogę i widzą bramę do zbawienia.
   To samo było w Świątyni Jerozolimskiej, Bóg zamieszkiwał sześcian (Miejsce Najświętsze) czyli symbol czasu i przestrzeni, który zapowiadał nadejście Boga jako człowieka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s