Pszczoły Merowingów

 

Napoleon wprowadził w miejsce zniesionego przez rewolucję królewskiego herbu Francji ze złotymi liliami nowy herb cesarski, przedstawiający w błękitnym polu złotego orła z opuszczonymi skrzydłami, patrzącego w lewo, trzymającego w szponach wiązki błyskawic. Orzeł stylistyką nawiązywał do orłów legionów rzymskich, był także nawiązaniem do symboliki monarchii Karolingów.

Za tarczą otoczoną łańcuchem Legii Honorowej były skrzyżowane złote berło cesarskie i złote berło, zakończone srebrną dłonią, tzw. berło sprawiedliwości. Hełm złoty, otwarty, ozdobiony damaskinażem, zwieńczony koroną cesarską. Zamiast labrów całość otaczał płaszcz podbity gronostajem, czerwony, usiany złotymi pszczołami.

Pszczoły w napoleońskiej heraldyce obecne były często, nawiązywały do symboliki państwa Merowingów, gdyż w grobowcu króla Childeryka znaleziono kilkaset miniaturowych złotych obiektów, niekiedy identyfikowanych jako przedstawienie pszczół. (wikipedia)

 

Źródło: realmsofgoldthenovel.blogspot.com, tłum. Radtrap

Dla Merowingów pszczoła była najbardziej uświęconym spośród stworzeń. Kiedyś święty symbol władców Egiptu, stała się później symbolem Mądrości. Około 300 małych i złotych pszczół zostało odnalezionych w roku 1653, przypięte były do peleryny Childeryka I (syna Meroweusza – Meroweusz wg legend był dzieckiem Bestii Morskiej: Bistea Neptunis – przyp. Rad).

Złota ozdoba z pszczołami, 700-600 r. p.n.e. Kolekcja Nasher Museum of Art na Uniwersytecie Duke

5395006

Pszczoły Merowingów zainspirowały Napoleona który szukał symbolu heraldycznego, nie chciał jednak używać fleur-de-lys. Posłużyły mu za inspirację dla jego osobistego symbolu, który znalazł się w godle nowego francuskiego imperium Napoleona. Napoleon umieścił go również na swojej szacie koronacyjnej w roku 1804. Twierdził że ma do tego prawo, ponieważ był potomkiem Jamesa de Rohan-Stuardo, rodzonego syna (uznanego w 1667) Karola II Stuarta i Marguerite, księżnej de Rohan.

Napoleońska flaga Elby, znana też jako „bumblebee (trzmiel) flag” Elby

Stuartowie z kolei byli uprawomocnieni do korzystania z tego przywileju, ponieważ zarówno oni jak i spokrewnieni z nimi hrabiowie brytyjscy są potomkami brata Klodiona, Fredemundusa. Tym samym, podobnie jak Merowingowie byli potomkami Królów Rybaków, potomkami Faramunda (Faramund jest postacią fikcyjną, wymysłem służących królom benedyktyńskich skrybów i propagandzistów, stosujących się do zasady „historię piszą zwycięzcy”. Wiesz może kim był Gall Anonim? – przyp. Rad). Pszczoła Merowingów była używana przez wygnańców z rodziny Stuart w całej Europie, pszczoły widoczne są również na słynnych wyrobach szklanych Jakobitów.”

“ …Królowie merowińscy, nazwani tak po swoim protoplaście Meroweuszu… byli pogańskimi królami czczącymi boginię Dianę. Pszczoły będące symbolem Merowingów są w Tradycji Tyfonskiej reprezentowane częstym, „bzyczącym” szumem poprzedzającym pojawienie się Wielkich Przedwiecznych (ciężko powiedzieć, czy Kenneth Grant i H.P. Lovecraft inspirowali się tymi samymi źródłami, czy też Grant zwyczajnie lubił czytać Lovecrafta dla rozrywki – przyp. Rad), czy też może „istot” stosownych dla tej tradycji.

Złote pszczoły ze skrzydłami z czerwonego szkła

Wcześni Merowingowie byli zafascynowani pszczołami. Powyższe przypinki zostały odkryte w grobowcu Childeryka I, ojca Chlodwiga, w roku 1653 przez kamieniarzy pracujących przy rekonstrukcji kościoła Saint-Brice w Tournai, którzy oprócz 300 pszczół znaleźli również inne złote przedmioty.

 


 

???: Kto dzisiaj jest najsłynniejszym przedstawicielem rodu Stuart (po matce)?

 

Reklamy

9 comments on “Pszczoły Merowingów

 1. „Kto dzisiaj jest najsłynniejszym przedstawicielem rodu Stuart?”

  Myślę że Stuart Malutki :) Twórcą bajki jest reżyser „Króla Lwa”

  Odnośnie pszczół:

 2. Znalazłem sporo symboliki o nadchodzących wydarzeniach w bajce w „Arthur Christmas”.
  Artur niezdarny syn Świętego Mikołaja zostaje Mikołajem, musi jednak udowodnić że zasługuje na to stanowisko. Mikołaj i jego miliony elfów przemieszczają się potężnym statkiem kosmicznym, który od spodu ma kształt placu św Piotra, taki sam kształt ma też ostatnia lokacja do której docierają. Przez ludzkość są uważani za obcych z kosmosu.

  Prawdopodobnie to właśnie istoty podające się za obcych ustanowią i uwierzytelnią przyszłego fałszywego mesjasza na ziemi.

 3. A czy jest cos co Bog Wszechmogący stworzył , a szatan tego nie wykorzystał pod siebie, bo chyba cieżko bedzie znalezc, nawet przczółki wykorzystał, take piękne Boże stworzenie :)

 4. Dlatego Franciszek dostał w prezencie od angielskiej królewny, miód – bo ważne są pszczoły i butelkę szkockiej wódki, aby wspomniał sobie Stuartów i ich los.

 5. W filmie „Szósty zmysł” jest kilka razy nawiązanie do babci głównego bohatera, która bardzo lubiła wisiorek z pszczółką, który pojawia się ciągle w biurku chłopca. Ten ma niezwykły dar i może widzieć i rozmawiać z istotami duchowymi przez staje się pośrednikiem (bramą) między światem duchowym a materialnym, może odbierać informacje i przekazywać je w jedną i drugą stronę. Wiadomo że Pismo Święte uczy że zmarli po śmierci śpią w prochu ziemi oczekując na zmartwychwstanie, więc byty przedstawione w filmie nie mogą być duchami zmarłych co ujawnia prawdziwy sens filmu, czego przypieczętowaniem jest końcowa scena kiedy chłopiec gra w szkolnym przedstawieniu rolę Króla Artura.

 6. Znalazłem taką ciekawostkę o trzmielach, której analogie można dostrzec w chrześcijaństwie. Królowa trzmielca zajmuje miejsce królowej trzmiela zabijając ją i przejmuje jej gniazdo, aby następnie pasożytować i udawać królową trzmieli, wtedy cała populacja trzmieli pracuje na stado pasożytów uważając ich królową za prawdziwą. (prawdziwy antychryst w świecie owadów :)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Psithyrus

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s