Sekretarz stanu Georgia potwierdził, że cyberataki na ich placówki są sprawką federalnych

 

Źródło: wsbtv.com ,tłum. Radtrap

Aaron Diamant, 15.12.2016

Sekretarz stanu Georgia (USA) z Biura Stanowego potwierdza, że 10 odrębnych cyberataków na ich sieć zostało przeprowadzonych z adresów amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (DHS).

Podczas wywiadu wyraźnie sfrustrowany sekretarz stanu Brian Kemp potwierdził, że w przeciągu ostatnich 10 miesięcy miały miejsce ataki różnego stopnia na sieć jego biura.

„Powiedzieli nam coś w rodzaju, tak, chyba wiemy jak to się stało, lecz do tej pory nikt nie wyjaśnił jako do tego doszło. My musimy wiedzieć” powiedział Kemp.

wbt

Fragment wywiadu można zobaczyć na stronie wsbtv (odnośnik na początku artykułu)

 

Kemp powiedział Aaronowi Diamantowi z Channel 2 , że wydział cyber-bezpieczeństwa jego biura wykrył dodatkowe tzw. skany podatności firewalla ich sieci, przeprowadzone tuż po rozpoczęciu wewnętrznego śledztwa w sprawie potężnych cyber-ataków dokonanych w połowie listopada.

Biuro stanowe koordynuje wybory w Georgii, w związku z czym Kemp jest bardzo zaniepokojony przede wszystkim momentem w którym przeprowadzono te skany.

Pierwszy miał miejsce 2 lutego, dzień po ostatecznym terminie registracji wyborców w Georgii. Następny przeprowadzono kilka dni przed superwtorkiem (SEC primary). Kolejny miał miejsce w maju, dzień przed general primary, i potem dokonano dwóch kolejnych w listopadzie, jeden w przeddzień, drugi w dniu wyborów prezydenckich.

„Zaczynasz się zastanawiać, czy ktoś nie chciał czegoś udowodnić” mówi Kemp.

W zeszłym tygodniu DHS potwierdziło duży atak 15 listopada, mający mieć swoje źródło w U.S. Customs oraz bramce internetowej Border Protection. Wg Kempa jednak, ta historyjka DHS o źródle ataku ciągle się zmienia.

„Najpierw był to pracownik Corpus Christi, teraz jest to dostawca w Georgii”.

Niezadowolony z odpowiedzi Jeha Johnsona, sekretarza DHS, której udzielił w tym tygodniu, Kemp wysłał list w tą środę do prezydenta-elekta Donalda Trumpa.

„Musimy poprosić nową administrację aby przyjrzała się tej sprawie, abyśmy mieli pewność, że mieszkańcy Georgii poznają prawdę na którą zasługują i której się domagają” powiedział Kemp.

Kemp dodał również, że część z tych skanów miało miejsce w tym samym czasie, kiedy składał zeznania przed Kongresem, w sprawie swojego sprzeciwu wobec planu rządu federalnego zakładającego, że systemy liczenia głosów powinny być sklasyfikowane jako „krytyczna infrastruktura”, podobnie jak elektrownie jądrowe czy systemy finansowe.

Kemp wierzy, że systemy zarządzane przez stan Georgia są wystarczająco bezpieczne i nie uważa, by federalni mieli jakiś uzasadniony powód do zajmowania się nimi.

DHS nie odpowiedziało na wtorkowe maile z zapytaniem Diamantego w tej sprawie.

 


 

Department of Homeland Security (DHS) – Departament Bezpieczeństwa Krajowego, jest federalną instytucją rządową (odpowiednikiem ministerstwa), odpowiedzialną za bezpieczeństwo wewnętrzne Stanów Zjednoczonych, utworzoną po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku na World Trade Center i Pentagon. W Polsce odpowiednikiem tego departamentu jest częściowo MSW (United States Department of the Interior czyli Departament Zasobów Wewnętrznych USA nie zajmuje się bezpieczeństwem państwa, lecz m.in. ochroną przyrody). (wikipedia)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s