Iran ostrzega świat: Nowa wojna światowa zniszczy Izrael i Dubaj

 

Źródło: The Express, tłum. Radtrap

Tom Batchelor, 12.12.2016

Izrael oraz małe państewka nad Zatoką Perską zostałyby całkowicie zniszczone podczas wojny między USA a Iranem, która stała się bardziej prawdopodobna po tym jak wybory w USA wygrał Trump.

Tak uważa irański minister obrony który powiedział w niedzielę, że nowa wojna światowa jest całkiem prawdopodobna, a powodem tego ma być zwycięstwo Trumpa.

Jednak Hossein Dehghan, ten który trzyma palec na przycisku irańskiego systemu rakietowego, dodał również, że nowojorski potentat na rynku nieruchomości kieruje się przede wszystkim względami finansowymi, dlatego perspektywa straty bilionów dolarów może zniechęcić go do wywoływania globalnego konfliktu.

Cytowany przez irańską, półoficjalną agencję informacyjną Mehr, szef obrony narodowej dodał też: „Wrogowie mogą dążyć do wojny w oparciu o błędne wyliczenia, biorąc pod uwagę jedynie swoje własne możliwości materialne.”

“Taka wojna oznaczałaby zniszczenie syjonistycznego reżimu Izraela , pochłonęłaby cały region i mogłaby doprowadzić do wojny światowej.”

World war graphic

Odnosząc się podczas konferencji do spraw bezpieczeństwa w Teheranie do małych, sprzymierzonych z Zachodem państw w rodzaju Zjednoczonych Emiratów Arabskich (gdzie zlokalizowane są Abu Dhabi i Dubaj), Bahrajnu i Kataru, Dehghan stwierdził: „Jedną z konsekwencji wojny byłoby zniszczenie państw-miast Zatoki Perskiej, pozbawionych poważnych sojuszy.”

“Nawet pomimo tego, że jest biznesmenem, asystenci których sobie [Trump] wybrał mogą oznaczać, że obierze on inną drogę, co budzi niepokój, szczególnie wśród państw Zatoki Perskiej.”

“Biorąc pod uwagę charakter Trumpa i fakt, że oblicza wszystko w dolarach, nie wydaje się jednak prawdopodobne aby podejmował twarde działania wobec naszego państwa.”

Israeli flag

GETTY

Trump has called the nuclear pact a

GETTY – Trump nazwał pakt nuklearny „katastrofą”

Iran jest zdeklarowanym wrogiem Izraela, zaś Teheran i większość państw Zatoki Perskiej znajdują się po przeciwnej stronie barykady w czasie bliskowschodnich konfliktów. Republika Islamska Iranu jest sprzymierzeńcem prezydenta Bashara al-Assada.

Zwycięstwo w wyborach Trumpa daje przesłanki, że USA będą chciały wycofać się z umowy nuklearnej podpisanej z Iranem w zeszłym roku.

Barack Obama przedstawiał porozumienie jako sukces, twierdząc że jest to sposób na odciągnięcie Iranu od ich pracy na rzecz stworzenia broni atomowej.

Trump nazwał jednak umowę „katastrofą” oraz „najgorszym układem kiedykolwiek wynegocjowanym” sygnalizując przy tym, że będzie rozmawiał z Iranem w sposób bardziej twardy.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s