Ulubione symbole Davida Lyncha na przykładzie „Miasteczka Twin Peaks”

 

W roku 2017 rusza nowa seria kultowego serialu „Miasteczka Twin Peaks” w reżyserii Davida Lyncha. David Lynch znany jest ze swoich pokręconych, pełnych symbolizmu filmów, które zapewniły mu rzeszę oddanych fanów.

Symbolizm ten nie jest tworem wyobraźni reżysera, czy też nie jest w całości wynikiem jego wyobraźni, posiada on bowiem swoje konkretne okultystyczne źródła, co jasno pokazuje nam, że sam Lynch musi w tym siedzieć bardzo głęboko.

Rozbudowana fabuła pierwszych serii „Twin Peaks” ostatecznie pokierowała głównego bohatera, agenta FBI, w kierunku tajemniczych dwóch lóż, Białej i Czarnej, które jak się okazało później, nie znajdują się w świecie rzeczywistym, ale w zupełnie  innym wymiarze.

W ostatnim odcinku agent Cooper podejmuje się misji ratowania kobiety, w której zakochał się zresztą całkiem niedawno, wiedząc, że z miejsca do którego się udaje może już nie być powrotu. Niestety, zostaje on uwięziony w jednej z Lóż… Powodem było  to, że okazał strach.

Tak kończyło się (w największym skrócie) pierwsze „Miasteczko”.

David Lynch musiał mieć jednak bardzo dalekosiężne plany co do historii Twin Peaks, ponieważ obserwując poczynania głównego bohatera w czarnej loży, widzowie dowiadują się, że spotka się on z obecnymi tam tajemniczymi postaciami ponownie za 25 lat.

Rzeczywiście, 25 lat później prace nad 3-cią serią znajdują się już na ukończeniu. Efekt końcowy ich pracy zobaczymy po raz pierwszy w gwałtownym roku 2017.

Przez ten czas dorosło całe nowe pokolenie… moje pokolenie. Można sobie teraz zadać pytanie, czy David Lynch rozmyślnie to zaplanował? W końcu jest to człowiek przekonujący podczas wywiadów, że ludzie żyją we śnie, albo że ich życie jest częścią z góry zaplanowanego planu. Gość naprawdę w to wierzy, w przeznaczenie, w determinizm itp. Serial jak do tej pory nie udzielił większości odpowiedzi na poruszone w nim pytania, może być więc tak, że już w latach 90-tych, jeśli nie wcześniej, Lynch reprezentujący swoją brać spiskową ustalił, że na wspomniane pytania odpowie zgodnie ze swoimi poglądami dopiero w XXI wieku.

W roku 2017. Śmieszy mnie to trochę, bo jestem rocznik 84.

Groteskowa scena z „tańczącą kobietą”, Lil (Lilit? Lilia?) w filmie „Ogniu krocz ze mną”, będącym prequelem dla „Miasteczka Twin Peaks”. Stanowi ona flagowy przykład tego, jakiego rodzaju symboliką Lynch rzuca w oczy swoim widzom.

Może wyjaśnią w końcu znaczenie niebieskiej róży?

– O coś tam musiało chodzić z tą dziewczyną, prawda? Co to znaczyło?

– Wyjaśnię ci to. Pamietasz, że Lil zrobiła kwaśną minę.

– Co masz na myśli?

– Miała kwaśny wyraz twarzy. Będziemy mieć problemy z lokalnymi władzami. Nie przyjmą dobrze obecności FBI. Mruganie obydwoma oczyma, to oznacza kłopoty wyżej… oczy lokalnej władzy. Zgaduję, że chodzi o szeryfa. Zauważyłeś, że miała jedną rękę w kieszeni, to oznacza, że coś ukrywają. Druga ręka zaciskała się w pięść, to oznacza, że będą się czepiać. Lil kroczyła w miejscu, to oznacza, że będzie dużo chodzenia. (…) Widziałeś co było przypięte do sukienki?

– Niebieska róża?

– Dobrze. Ale nie mogę ci o tym powiedzieć.

– Nie możesz?

– Nie mogę.

 

Comments section:

Odwołują się do serialu, majora Briggsa i jego akt Niebieskiej Róży, dotyczących UFO. Wiele symboliki błekitu, ale nie wyjaśniono tam o co chodziło, jest to jakoś powiązane z majorem Briggsem i jego pracą

Niebieska Róża – aka Projekt Niebieska Książeczka USAF. Major Briggs i jego ŚCIŚLE TAJNE zadania, loty statkami pozaziemskimi. Oczywiście, Chet nie mógł zdradzić Samowi szczegółów ŚCIŚLE TAJNYCH operacji rządowych przeprowadzanych w okolicy Twin Peaks. Niebieska Róża miała powiedzieć agentowi, że istnieje związek między projektem i sprawą, dlatego kobieta miała przypiętą różę. Nie wyjaśniono w tej scenie czerwonej sukni „ogniu krocz ze mną” i czerwonych włosów = Czarna Loża

 

Ciekawe czy uchyli rąbka tajemnicy, jak to w końcu jest z tą tajemnicą niebieskiej róży. Nie tylko z powodu „Niebieskiego Projektu”, całego tego Sci-Fi z UFO w tle o którym wspomina „Miasteczko Twin Peaks”.

A może… jak to jest z dwiema jej tajemnicami?

 

Radtrap

 

Reklamy

13 comments on “Ulubione symbole Davida Lyncha na przykładzie „Miasteczka Twin Peaks”

 1. Ciekawe czy to prawda że co 24 000 lat Syriusz ze Słońcem rysując sobie na niebie takie dwa koła. Jasność Syriusza przy zbliżeniu wtedy byłaby wtedy wielokrotnie większa niż obecnie i podobno kolor też uległ by zmianie.

  Co ciekawe Syriusz jest dokładnie 1.7 razy większy od Słońca, czyli kolejne nawiązanie do Vesica piscis

  Jeżeli gwiazda biegnie ku Ziemi to jej kolor staje się niebieski (efekt Dopplera) kiedy ucieka od ziemi to ma kolor czerwony.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Przesuni%C4%99cie_ku_czerwieni

  • Jeden ten cykl może trwać nawet i 800 000 lat, ale to nie ważne bo świat ma i tak tylko 6000. Chodzi o to że Syriusz mógł zmienić barwę z czerwonej na niebieską ok 2000 lat temu kiedy na Ziemi narodził się Chrystus, wtedy Syriusz zaczął się zbliżać w kierunku Ziemi a fala magnetyczna wysyłana w kierunku ziemi uległa zagęszczeniu przez co światło zyskuje większą energie którą odzwierciedla niebieska barwa.

   Prawdopodobnie piramidy w Egipcie odzwierciedlają ten cykl.

 2. Dzisiaj pokażą horror „Strażnik” bardzo znanego reżysera Friedkina sprzed ładnych paru lat. Pokazywali go już raz w nocy – na końcu czarownica porywająca dzieci po zabiciu zamienia się w … sowę oczywiście.

  W teleturnieju w tym tygodniu znowu było pytanie o sowę, a także o Langwedocję (Katarzy?), o Lilit pytają chyba raz na kwartał…

  Fajnym blogiem jest „In search of black assasins” – różne ciekawe powiązania z bieżącymi sprawami, głównie z perspektywy Czarnych.

  Świeży wywiad o polsku z Frostem:

  Sekrety Twin Peaks. Twórca kultowego serialu po latach wraca do miasteczka, w którym zginęła Laura Palmer

 3. Dobrze pamiętam ten film. Wczesne lata 90-te, okres szkoły podstawowej… Muszę przyznać, że w tamtym okresie nie wzbudził mojego wielkiego zainteresowania. Był on dla mnie jakiś dziwaczny. Obecnie mam jednak ochotę obejrzeć całą serię od nowa :) A mając już za sobą pewne doświadczenie (symbolika, okultyzm) będę postrzegał wszystko z zupełnie innej perspektywy.

  Pozdrawiam,
  B.B.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s