Interpretacja – różnica między chrześcijanami i poganami

 

Fragment artykułu z watch.pair.com, tłum. Radtrap

Okultyści wysokiego stopnia rozumieją, że bogowie i boginie starożytnych mitologii to archetypy, a nie prawdziwe postacie. Masońscy autorzy książki „The Templar Revelation” uważają wiarę w idee oraz koncepcje za bardziej inteligentną [niesłusznie], niż wiarę w żywego Boga.

„Izyda…była czczona jako święta dziewica. Choć równocześnie była matką Horusa, nie stanowiło to problemu dla umysłów milionów wyznawców. Podczas gdy współcześni chrześcijanie mają zaakceptować dzieworództwo jako dogmat wiary oraz wydarzenie historyczne jednocześnie, wyznawcy Izydy… nie mają takich dylematów intelektualnych. Dla nich Zeus, Wenus czy Ma’at mogli istnieć naprawdę, lub też mogli nie istnieć wcale- znaczenie miało tylko to, co sobą ucieleśniali. Każdy z członków panteonu rządził nad przyporządkowanym mu obszarem ludzkiego życia. Dla przykładu egipska bogini Ma’at zajmowała się kwestiami sprawiedliwości, zarówno w świecie fizycznym jak i w momencie sądu i ważenia dusz ludzkich po śmierci. Bogowie byli postrzegani jako żyjące archetypy, nie figury historyczne. Wyznawcy Izydy nie marnowali czasu na szukanie tkanin w które mogło być zawinięte ciało Ozyrysa, nie widzieli też sensu w szukaniu drzazg trumny w której go pochowano. To nie była ignorancka i niewyszukana religia, ci ludzie posiadali głębokie zrozumienie ludzkiej psychiki.” – 242:77


Kij ma dwa końce… i wciąż jest kijem.

 

Reklamy

7 comments on “Interpretacja – różnica między chrześcijanami i poganami

 1. niektórzy chrześcijanie biorą Biblię dosłownie zamiast ją rozumieć jako zbiór tekstów zawierających mądrość jednak posługujących się językiem obrazów, alegorii i innych środków mających na celu uczyć mądrości, a nie być uzasadnieniem do tendencyjnych interpretacji i kłótni, z których rodzą się fanatyzmy, wrogość, osądzanie, zmuszanie, a nawet karanie ludzi za to co myślą!

  • Należy brać dosłownie tekst który mówi o dosłownych wydarzeniach, a teksty symboliczne to inna para kaloszy. Bibllia jest dosłowno-symboliczna, a symbole też nieraz reprezentują coś dosłownego, ale przedstawionego w sposób obrazowy. Np Objawienie Jana powtarza symbole, figury językowe stosowane w ST, jednak to nadal przyszłość i to dosłowna, zarówno w niebie – wojna Michała i zrzucenie smoka dalej wesele Baranka, jak i na ziemi – wielki ucisk, znamię, nwo itd Wymiar duchowy idzie w pewnej koordynacji równocześnie gdy dzieją się rzeczy u nas „na ziemi”, ale to Bóg i jego zamiary są nadrzędne.

 2. Pisma nie podlegaja dowolnemu wykładowi tylko Przedwieczny jeśli otworzy komuś oczy na te sprawy wtedy ten może coś z tego zrozumieć, inaczej choćbyś i skończył wszystkie uniwersystety nie wiele pojmiesz i niewiele to ci pomoże. A nie rozumiejąc będziesz drwił z tego, bo śmiechem jest to dla małych ludzi. Nie każdy otrzymuje dar zrozumienia Świętych Ksiąg.

  • Dowolnemu – Nie, wolnemu? – Tak. Niektórzy zapominają że istnieje coś takiego jak „hermeneutyka” – zbiór zdroworozsądkowych zasad czytania (nie tylko Słowa Bożego, ale i innych rzeczy w ogóle, bo wszystko podlega czytaniu=interpretacji, tak jest stworzony ludzki umysł) które sprawiają że wykładnia nie jest dowolna, choć mająca swoje granice np zakaz wczytywania, zakaz wyrywania z kontekstu i wstawiania do innego, obowiązek szukania oryginalnego znaczenia etc Niektórzy zapominają o tym i zdają się tylko na magisterium pewnych duchownych czy własne „uczucia” które nazywają „głosem Ducha”. Stąd różnice w rozumieniu między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi, jedni coś wczytują, naginaja do swoich katechizmów, inni pomijają kontekst hebrajsko-żydowski, inni zbytnio judaizują etc Z Biblią można zrobić wiele rzeczy, jeśli ma się wyobraźnię nieuwiązaną przy pomocy zdrowej hermeneutyki.

 3. Tak chodzę po różnych witrynach i intryguje mnie pewna kwestia…

  Ostatnio spotykam się z dwoma twierdzeniami:

  – że ludzkość wejdzie do Królestwa w niebie

  – że Królestwo zstąpi na ziemię i tutaj będzie nią rządzić.

  Jak to jest???

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s