Nieuczciwe praktyki adwentystów

 

[Aktualizacja: Część czytających Adwentystów wyraziła kategoryczny sprzeciw wobec informacji dotyczącej 24-godzinnych szabatów. Nie jestem obecnie w stanie zweryfikować, czy prawdę mówi jeden nieznany mi człowiek, czy drugi nieznany człowiek twierdzący coś zgoła innego. To co mogę zweryfikować to fakt, że dni stworzenia trwały dla Ellen G. White 24 godziny i w tej kwestii czytelnik może mieć 100-procentową pewność.

Chciałbym też zauważyć, że artykuł, chociaż krótki, porusza znacznie więcej problemów dotyczących doktryny Adwentystów, dlatego skupianie się na jednej, niepewnej kwestii przy jednoczesnym pominięciu pozostałych uważam za przysłowiowe odwracanie kota ogonem. Ellen G. White nie jest tylko ważną autorką książek adwentystycznych  – w rzeczywistości jest personą nr 1 w całej historii KADS, która ukształtowała większą część doktryny tej wspólnoty. Świadome pomniejszanie jej roli i nauk przez Adwentystów jest tylko kolejnym dowodem na to, że w ich przypadku nie widzę możliwości dla rzeczowej dyskusji. Tym samym odmawiam tracenia energii na takie próby.]

 


 

amazing.fiction.org (fragmenty), tłum. Radtrap

 

Adwentyści Dnia Siódmego nie mówią wprost, że są 144-tysiącami z Objawień, nie jest jednak trudne do zauważenia, że tak właśnie o sobie myślą. Ich wykłady na temat Ks. Objawień, podczas których omawiają „charakterystyczne cechy” 144.000, nie pozostawiają wątpliwości, że tylko człowiek podążający za naukami Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego może być członkiem tej elitarnej grupy:

 1. Unikają tańca
 2. Nie noszą biżuterii
 3. Nie używają tytoniu
 4. Nie piją alkoholu
 5. Nie jedzą „nieczystego” mięsa, są na diecie Daniela („owoce, orzechy, nasiona i warzywa”) ponieważ jest to „najlepsza dieta podczas poddawania się testowi”
 6. Nie piją napojów kofeinowych
 7. Muszą przestrzegać „24-godzinnych okresów znanych jako szabat”

Ta lista jest unikalna i skrojona specjalnie pod Adwentystów. Poza nimi niewiele denominacji, o ile jakakolwiek, zmusza swoich wiernych do przestrzegania tych nakazów. Nie ma wątpliwości, że Adwentyści uważają samych siebie za 144.000.

(…)

Kiedy Adwentyści prowadzą krucjatę czy też kampanię ewangelizacyjną, zazwyczaj ukrywają swoją denominację przed ludźmi. Zwołują spotkania na neutralnym gruncie… nie mówią jaki kościół reprezentują. Bardzo często ewangeliści określają siebie mianem człowieka „międzywyznaniowego”, „historyka” lub „eksperta od proroctw biblijnych”. Która inna religia postępuje w ten sposób?

Kiedy autor tego artykułu był młodym człowiekiem, byłem aktywnie zaangażowany w ewangeliczne krucjaty Adwentysty Johna Cartera. Carter kochał prowadzić krucjaty, wynajmował publiczne sale i reklamował siebie jako eksperta w dziedzinie archeologii. Nigdy nie wspominał na wykładach o Ellen White, pomimo tego, że regularnie wspominano ją w szkółkach szabatowych oraz podczas nabożeństw… Instruował nas nawet, abyśmy celowo udzielali wymijających odpowiedzi słuchaczom wykładów, gdyby pytali nas o to jaki kościół reprezentujemy. (tutaj więcej przykładów ewangelicznego zwiedzenia – click here)

(…)

Podobne zwodnicze praktyki stosowane są w przypadku książek, ukrywa się bowiem fakt, że są one pisane i wydawane przez Adwentystów Dnia Siódmego. Przykładem jest książka którą otrzymałem ostatnio emailem, zatytułowana „The Path to Peace” (Droga do Pokoju). Nie ma w niej żadnej wzmianki o organizacji religijnej która ją wydaje. W środku możemy znaleźć reklamy wykładów „Discovery Bible Studies” i „Keys to Happiness Studies”, ani razu jednak nie pada słowo „Adwentysta”, „KADS” czy „dnia siódmego”. W małym przypisie na samym dole strony pierwszej, tak małym że ledwo go można przeczytać, znajduje się wzmianka „tekst autorstwa E.G. White”. Nawet ktoś z sokolim wzrokiem nie może z całą pewnością stwierdzić, o kogo naprawdę chodzi, to jakiś Edward White, czy może Earl White, czy jednak Ellen White! Dlaczego po prostu nie umieszczą na okładce książki: „Napisane przez Ellen G. White, prorokinię Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego”? 

Jest tylko jeden powód takiego postępowania: wiedzą, że wielu ludzi ma negatywny stosunek do KADS, lub jest przed nimi ostrzeganych. Dlatego projektanci książek zmyślnie ukrywają ten fakt, licząc na to, że zwiodą część ludzi którzy w innych okolicznościach po prostu odrzuciliby taką książkę bez czytania.

Stosują tą taktykę od dawna. Skrytykowano ją np. w książce KADS z roku 1932, Answers to Objections (Odpowiedzi na Pytania):

„Gdy wykładowca adwentystyczny udaje się na wykłady do jakiejś społeczności, na początku ukrywa swoją przynależność denominacyjną. Liczą na to, że zwabią w ten sposób ludzi którzy nigdy by nie przyszli, slysząc że spotkanie organizują Adwentyści. To jest forma zwiedzenia. Coś musi być nie tak z ciałem religijnym, jeśli boi się ono ujawnić swoją tożsamość podczas spotkań ze społecznościami [wierzących].”

Wygląda na to, że Adwentyści przyjęli filozofię „cel uświęca środki” kiedy przychodzi do stosowania zwiedzenia. Rozumowanie jest następujące:

„Jeśli powiemy im wprost, że jesteśmy Adwentystami, wtedy nie będą przychodzić na nasze spotkania, czytać naszych książek czy oglądać naszych programów telewizyjnych. Będziemy więc używać zwiedzenia, aby myśleli że jesteśmy zwykłymi chrześcijanami.”

(…)

Dzisiaj już wiemy, że prorokini tego Kościoła, Ellen White, oszukiwała swoich słuchaczy:

 


 

Komentarz Radtrapa:

 

Inną taktyką Adwentystów jest promowanie nauk Ellen G. White, poprzez prezentowanie ich jako jedynej prawdy biblijnej, czy tez jako jedynej możliwej interpretacji tekstu biblijnego. Ponieważ unikają rozmów na temat swojej fałszywej prorokini, zwykły odbiorca nie jest w stanie zauważyć, że prawie wszystkie ich doktryny pochodzą z książek tej jednej, konkretnej kobiety. Gdyby słuchacze taką wiedzę posiadali, mogli by sięgnąć do prawdziwych źródeł tych nauk, i sami mogli by wtedy zdecydować, czy twórca tych interpretacji jest dla nich osobą godną zaufania czy też nie.

 

reno_nevada_campmeeting

Jeśli Ellen G. White była „Bożą prorokinią” to znaczy, że mówiła prawdę… a jeśli mówiła prawdę, to dlaczego Adwentyści unikają powoływania się na nią… pomimo tego, że większość ich wierzeń pochodzi właśnie od niej ?!

Nie trzeba wnikać w jakieś nie wiadomo jak skomplikowane proroctwa, żeby zobaczyć, że Adwentyści podążają przede wszystkim za naukami White, a dopiero na drugim miejscu stawiają Biblię. Prosty przykład: długość szabatu. Adwentyści obchodzą 24-godzinny, sobotni szabat. Nieistotny jest w tym momencie nawet dzień tygodnia – chodzi tutaj konkretnie o długość jego trwania. Żydzi nigdy nie obchodzili i nie obchodzą 24-godzinnych szabatów – szabat jest od zachodu do zachodu słońca, tak więc jego długość jest zmienna. Mimo to, Hellen White pisała o szabatach 24-godzinnych, niezmiennych, dlatego Adwentyści również tak je obchodzą, tym samym stawiając tezy swojej prorokini ponad tradycję biblijną.

Hellen White na temat szabatu

Ze względu na nieuczciwe praktyki Adwentystów, którzy często nie przyznają się do swoich powiązań, mówiąc wprost – stosują dywersję… przyjmuję zasadę asymetrycznej odpowiedzi. Nie będę wnikał, czy ktoś uznaje samego siebie za Adwentystę czy nie, ponieważ w internecie tego nie sprawdzisz, ale jeśli komentarz zawiera nauki bardzo specyficzne dla Ellen G. White, będzie on z miejsca odrzucany. Podobnie jak jest w przypadku kubistów czy płaskoziemnych.

Być może nie stawiałbym tej sprawy na ostrzu noża, gdyby nie moje badania nad jednym z największych sekretów tajnych stowarzyszeń, jakim jest prawdziwa natura mgławicy Oriona. Jeden z wątków prowadzi również do Ellen G. White…

 

Reklamy

25 comments on “Nieuczciwe praktyki adwentystów

 1. Musze ro skomentowac, jestem katolikiem i kilka razy bralem udzial w spotkaniach ADS, przed wydaniem takiego sądu bracie nalezaloby samemu to sprawdzic. Bo wiekszosc co napisales nie jest prawda, osobiscie slyszalem od pastora ze szabat trwa od zachodu do zachodu…, dieta ma sluzyc Twemu cialu (jesli masz inne zdanie pij i pal to na pewno spodoba sie Stworcy twego ciala – to moja mysl ale wynika z logiki)a nie zbawieniu, gdybys posluchal ich wczesniej moze bys sie o tym dowiedzial.

   • Jestem adwentystą i sorry bracie ale wypadałoby sprawdzić informacje a nie ślepo przeklejać innych blogów. Mateusz ma rację, adwentyści obchodzą sabat od zachodu do zachodu, a Ty zamiast przeprosić szydzisz…

    • Jest trollem, KADS uważa rzymski katolicyzm za Bestię, a papieża za antychrysta. żaden katolik nie będzie ich bronił.

     Nie wiem czy wszyscy adwentyści obchodzą szabat od zachodu do zachodu, ale część na pewno trzyma się pierwotnych pomysłów White- wiem, bo sami mi o tym pisali!

     • To, że ktoś Ci napisał nie znaczy, że tak jest. Jestem adwentystą od 14 lat i nie znam w Polsce nikogo z naszego kościoła, kto tak obchodzi sabat, więc nawet jeśli ktoś jest to jest to nikły procent. Jako twój regularny czytelnik oczekują sprostowania i przeprosin :)

       • na stronie internetowej publikują zasady swojej wiary (28 zasad)
        http://adwent.pl/o-kosciele/zasady-wiary/zasady-wiary/

        zasada 18 – dar proroctwa:

        Pismo Święte świadczy, że jednym z darów Ducha Świętego jest prorokowanie. Dar ten, będący znakiem wyróżniającym Kościół ostatków, objawił się — jak wierzymy — w posłannictwie Ellen G. White. Jej pisma przemawiają z proroczym autorytetem i dostarczają Kościołowi pociechy, wskazówek, pouczeń oraz korygują jego kroki. Zaświadczają one także wyraźnie, iż to Biblia stanowi kryterium, według którego należy oceniać wszelkie nauki i doświadczenia religijne.

        (Jl 3,1-2; Dz 2,14-21; Hbr 1,1-3; Ap 12,17; 19,10).”

        zasada 20 – sobota:

        „Łaskawy Stwórca po sześciu dniach dzieła stworzenia odpoczął dnia siódmego, ustanawiając sobotę pamiątką stworzenia dla wszystkich ludzi. Czwarte przykazanie niezmiennego prawa Bożego wymaga, by przestrzegać tego siódmego dnia — soboty — jako dnia odpoczynku, czci i służby, zgodnie z nauką i przykładem Jezusa, Pana szabatu. Sobota jest dniem cudownej społeczności z Bogiem i bliźnimi. Jest także symbolem naszego odkupienia w Chrystusie, znakiem uświęcenia, dowodem naszej lojalności wobec Boga oraz przedsmakiem wieczności w Królestwie Bożym. Sobota jest niezmiennym znakiem wiecznego przymierza między Bogiem a Jego ludem. Radosne przestrzeganie tego czasu od wieczora do wieczora, od zachodu słońca do zachodu słońca, jest uczczeniem boskiego dzieła stworzenia i odkupienia.

        (Rdz 2,1-3; Wj 20,8-11; Łk 4,16; Iz 56,5-6; 58,13-14; Mt 12,1-12; Wj 31,13-17; Ez 20,12.20; Pwt 5,12-15; Hbr 4,1-11; Kpł 23,32; Mr 1,32).”

     • A wiec Pelikanie odpowiem Ci
      Jestem katolikiem z pochodzenia i przynaleznosci, ale widze oblude krk dlatego planuje zmiany. Wszystko co napisalem jest prawda a Ty PELIKANIE po raz kolejny udowadniasz ze nie znajac faktow, swoja opinie uwazasz za fakty. Zatem jak pelikan lykasz bzdurne opracowania i je powielasz. Twoj blog twoje „lowisko” p.Pelikanie

  • Jeśli poznał byś historię wiedział byś że kiedyś ludzie posługiwali się kalendarzem ksiezycowym wg którego doba trwała od zachodu do zachodu słońca a nie od wschodu do wschodu. BYŁ potem kalendarz kksiezycowo-słoneczny, a dziś jest tylko słoneczny. Bóg z Biblii posługiwał się i posługuje nadal ksiezycowym zwłaszcza że chodzi tu o jego święto, wg jego wskazań i ku jego czci. Wiec KAD7 jest poprawny. co chodzi o używki i styl życia to każdy wie że warto o nie dbać. chodzi w tym wszystkim o to że w parze z wiarą idzie posłuszeństwo. Ale każdy jest odpowiedzialny za siebie przed Bogiem. Jeśli przykazanie mówi nie zabijaj, kochaj bliźniego i Boga z całego serca, to czy ktoś kto kocha prawdziwie rani świadomie? jesteśmy tylko ludźmi i nie jesteśmy perfekcyjni, bezgrzeszni. WG uczynków będziemy sądzeni każdy z osobna. może warto brać przykład z kogoś kto naucza wg Biblii zwłaszcza jeśli nauka adwentystow służy ku dobru człowieka .. ps Dekalogu biblijnego w doktrynach i praktyce nauczaja tylko w tym kościele. jedynym z wszystkich innych dominacji chrześcijańskich.

   • tak Aneta…tak,
    wszystko pięknie, ładnie,
    kalendarz, to tamto,
    szie nie czepiam Ciebie,
    ale Bóg dał Sumienie, nie ?
    w sześć dni porobil
    wszystko… więc zostawmy
    spory kalendarz dziejów
    i dzieje kalendarza,
    albowiem odstępstwo szie
    zdarza i o to idzie spór.
    Nie kumajmy szie z religią
    jaka by ona nie była,
    to potwór… ideologii
    kłamstw i bzdur
    i fałszu
    Adwentyści Dnia Którego
    szie skur….. , no, cóż…

    Kazakstan Kazak Makpal Dihanbay Auylym anim.

   • Aneta, uśmiechnij szie :-)
    i popatrz na nieuczciwe praktyki niejakiego selera
    [to ja :-) ]
    Religia nie jest Relacją,
    to tak na marginesie,
    a gdzie jest margines, szie lekko pytam ?
    no, nie ma… ukradli cyganie…
    Relacja nie jest religią,
    otóż to
    piosenka jest beznadziejna
    ale zapodam dla Ciebie

    シエリト・リンド/ Cielito Lindo – 上松美香Mika Agematsu Feat. DUARTE Bros.
    .https://www.youtube.com/watch?v=CczAP6ipQ2k

   • Aneta,
    dziękuję, że wnikasz… że piszesz,
    co szie rzadko zdarza,
    że
    profesor Veith też
    ale dlaczego, szie pytam, dlaczego ?
    sprzeniewierzył szie ?
    i nie rób tego
    Aneta,
    bądź wierna, bądź sobą,
    w Jezusie Zbawicielu
    JEST

    Moliendo café / Mika Agematsu

    pozdrawiam – seler

 2. „Być może nie stawiałbym tej sprawy na ostrzu noża, gdyby nie moje badania nad jednym z największych sekretów tajnych stowarzyszeń, jakim jest prawdziwa natura mgławicy Oriona. Jeden z wątków prowadzi również do Ellen G. White…”
  Będzie o tym artykuł?

 3. Proponuję dla wątpiacych w to że ADS to niebezpieczna sekta – zobaczyć serię odcinków na YT pt. – kult Ellen White#4Dziwne&Podstawowe wierzenia adwentystów…odcinków jest cztery..
  Jest to wywiad z małżeństwem byłych Adwentystów, którzy sami obnażają kłamstwa i manipulacje w związku np. prorokini E. White, dietą, sabatem….itd.
  Argumenty są porażające!

 4. Stwórca dał człowiekowi Sumienie
  pszczółkom skrzydełka
  a chamom kamienie

  na cóż mnie religia gdy wątpię ?
  a Bóg mnie na cóż, gdy lżę ?
  ot… zastanowienie

  Adwentyści dnia trzynastego też
  mogą niechcący pobłądzić
  katolicy na okrągło

  bądź Człowieku wiernym Bogu
  i to wystarczy, może nawet
  i pomogło…

  hej :-)

   • Jan gryko pisząc poprawił, cytuję:

    > …’na cóż mnie religia gdy wierzę’… <

    :-) – bardzo trafne sprostowanie, …Re albowiem jest suplementem wiary,
    substytutem nawet, …normalnie, całkiem bez wartości,
    jak podobnie kwas askorbinowy, musujący
    ale w tabletkach… z apteki :-)
    Czyli ? – RELACJA zamiast
    religii …ot, różnica
    subtelna

    pozdrawiam Janie… przykre, że Adwentyści dnia Ósmego
    szie sprostytuowali, bo wybrali
    religię zamiast wiary…
    seler

 5. wyraźnie wspierają NWO – zachęcają do udziału w ekumenistycznym tworzeniu jednej religii (pod rzewodnictwem papieża KRK), zachęcają do służby wojskowej (w imię interesów możnych tego świata), do ulegania szczepieniom (które obecnie są skutecznym środkiem depopulacji) i popierają ideologię teorii globalnego ocieplenia (rzekomo powodowanego produkcją gazów cieplarnianych przez ludzi)

  http://adwent.pl/o-kosciele/oswiadczenia/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s