Dlaczego nie wolno łączyć modlitwy z medytacją?

 

Źródło: fragment książki pt. „Ancient Paganism”, tłum. TMC

Gnostycy z pierwszego wieku połączyli medytację z modlitwą. Wcześni chrześcijanie potępili tę praktykę, jednak potem tzw. ojcowie pustynni przyjęli tę formę gnostycyzmu.

 

Jezus powiedział, by nie modlić się tak, jak hipokryci, by ludzie ich cenili, ani tak, jak poganie, czyniący bezsensowne powtórzenia (mantry), by być szanowanymi przez duchy. Powiedział, żeby być wysłuchiwanym przez Boga, należy modlić się inteligentnie. Wtedy nam dał wzór modlitwy.

„A kiedy się modlicie, nie postępujcie jak obłudnicy, bo oni lubią się modlić, wystawając w synagogach i na narożnikach ulic, aby się pokazać ludziom. Zaprawdę, powiadam wam: Już odebrali swoją zapłatę. A ty, kiedy się modlisz, wejdź do komórki i zamknąwszy drzwi, módl się w ukryciu do swego Ojca, a twój Ojciec, który widzi to, co jest ukryte, odpłaci tobie. A modląc się nie mówcie wiele jak poganie. Im się wydaje, że dzięki wielomówności zostaną wysłuchani.” –  Mt 6:5-7

Apostoł Paweł powiedział, że modlitwa ma przedstawiać twoje prośby Bogu, a nie wypróżniać umysł. Wcześni chrześcijanie stwierdzili to samo:

„Kościół nie wykonuje niczego w sposób anielskich inwokacji bądź inkantacji, lub przez inne podłe i dziwaczne sztuki, ale kieruje swe modlitwy do Boga.” –  Ireneusz, Przeciwko Herezjom, 2:32

Wcześni chrześcijanie nauczali, że kiedy Duch Święty przychodzi do chrześcijanina i manifestowane są jego dary, dzieje się to z czystością umysłu. Dla kontrastu, osoba odmawiająca satanistyczną, fałszywą modlitwę, wchodzi w inny stan świadomości zwany „ekstazą”, podczas której nie jest w stanie siebie kontrolować.

Terapeuci byli pierwszą chrześcijańską sektą monastyczną w Aleksandrii (Egipt), którą stworzyli wkrótce po przybyciu tam Marka. Wymieszali chrześcijańską modlitwę z plugawą formą esseńskiej modlitwy medytacyjnej.

Wschodnia medytacja to „bezsensowne powtórzenia”, o których mówił Jezus, że czynią je poganie. Najlepszym tego przykładem jest medytacja transcendentalna. Jej ideą nie jest świadome proszenie i dziękowanie Bogu, ale opróżnianie umysłu, by wejść w inny stan świadomości. Wcześni chrześcijanie nazywali te inne stany świadomości „ekstazą”. Zamiast polegać na mowie Ducha Świętego, ich błąd polegał na tym, że tworzyli on stan ekstazy, by komunikować się z duchem, o którym myśleli, że jest bogiem.

Istnieje wiele wersetów w Biblii mówiących o medytacji. Biblijny termin „medytacja” oznacza studiowanie, badanie, szukanie najgłębszego znaczenia rzeczy. Nigdy nie oznacza opróżniania umysłu. Oto parę wersetów, by to  zaprezentować:

„Zawsze powtarzaj sobie słowa tej księgi prawa i rozważaj ją we dnie i w nocy, abyś mógł dokładnie wypełnić wszystko, co zostało w niej napisane. Wtedy pomyślnie spełnisz swoje zamiary i będzie ci się wiodło.” – Joz 1:8

„Wyciągam ręce ku umiłowanym nakazom Twoim, i rozmyślam o Twoich ustawach.” – Ps 119:48

„Do późnej nocy czuwam, aby rozważać Twoje słowa.” – Ps 119:148

Chrześcijanie modlą się inteligentnie, nie jak wschodni poganie. Na przykład, hinduiści powtarzają mantry, które są słowem lub frazą, w kółko. Jezus szczególnie przykazuje nam nie używać wschodniego, pogańskiego typu modłów, ale prawdziwie bożej formy modlitwy.

 

Advertisements

3 comments on “Dlaczego nie wolno łączyć modlitwy z medytacją?

    • Różaniec pojawił się po pierwszych wyprawach krzyżowych w średniowieczu jako adaptacja wschodniego modlitewnego sznura z koralami przeznaczonego do wokalnych powtórzeń tych samych słów czy dźwięków, a więc mantra pełną gębą.

      Islamski różaniec stworzony z 33 pereł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s