Norwegia przygotowuje się na załamanie Szwecji. “Odrzucimy Konwencje Genewską”

 

Za ndie.pl /źródło: friatider.se

Norwegowie szykują się na wewnętrzny chaos w Szwecji spowodowany kryzysem imigranckim. W razie zagrożenia zamierzają odrzucić Konwencje Genewskie.

Norweski rząd zapowiedział wypowiedzenie Konwencji Genewskich oraz zabezpieczenie granicy w razie zagrożenia. Premier Erna Solberg zapowiedziała, że stosowny projekt ustawy trafi niedługo do parlamentu.

Jeśli projekt zostanie przyjęty, Norwegowie będą mogli odmówić Szwedom azylu w swoim kraju bez rozpatrywania wniosku, oraz zamknąć swoje granice. Premier Solberg uważa, że Norwegia musi być przygotowana na najgorsze scenariusze.

Solberg powiedziała, że prawo to byłoby wykorzystane tylko w sytuacji kryzysowej i ma na celu ochronę Norwegii przed pogarszającą się sytuację w strefie Schengen i narastającemu kryzysowi z tzw. uchodźcami w całej Europie, a szczególności w Szwecji.

– To bardzo mocna propozycja, którą powinniśmy mieć gotową na wypadek wielkiego kryzysu, gdy wszyscy będą chcieli przyjechać do Norwegii, bo jesteśmy na samym skraju Europy – powiedziała Solberg.

Pomysł norweskiego rządu został mocno skrytykowany przez wielu komentatorów. Izba Adwokacka w Norwegii alarmuje o naruszeniu tak zwanych “zobowiązań międzynarodowych”. Z kolei ekonomista Tino Sanandaji jest zdania, że duży napływ tzw. uchodźców może spowodować poważny kryzys finansowy, który spowoduje efekt domina.

Konwencje genewskie są szeregiem umów z zakresu prawa międzynarodowego i pomocy humanitarnej podpisanych w Genewie w Szwajcarii, będący częścią międzynarodowego prawa humanitarnego.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s