Potężna erupcja wulkanu zrujnuje Wieczne Miasto?

 

Źródło: Twojapogoda.pl

Na przedmieściach Rzymu znajduje się jezioro, które przypomina mieszkańcom, że nigdy nie będą się mogli czuć w pełni bezpiecznie. To krater wulkanu, który może wybuchnąć w każdej chwili. Co więcej, nad jego krawędzią położona jest letnia rezydencja papieży.

Rzym nazywany jest miastem siedmiu wzgórz, co wskazuje na pagórkowate ukształtowanie terenu. Najwyższe wzniesienia znajdują się na południowo-wschodnich przedmieściach metropolii, gdzie położone jest jezioro Albano. To miejsce wypoczynku Rzymian w skwarne dni, a także papieży, bo nad jeziorem w Castel Gandolfo położona jest ich letnia rezydencja.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że jezioro wypełnia krater wulkanu, który po raz ostatni wybuchał 400 tysięcy lat temu. Chociaż wydawało się, że jest to wulkan wygasły, to jednak pod ziemią wciąż zachodzą procesy, które jego status mogą zmienić.

Nie raz bowiem okazywało się, że wulkany, które uznano za wygasłe, niespodziewanie się budziły. 6 kilometrów od powierzchnią znajduje się komora magmowa, w której panuje duże ciśnienie.

Zdjęcie satelitarne jeziora Albano. Fot. ESA.

Jest ono obniżane po wydostaniu się dwutlenku węgla w postaci bąbelków, które gromadzą się na dnie jeziora. Naukowcy począwszy od lat 80. ubiegłego wieku notują wzrastające ilości dwutlenku węgla, które mogą się okazać niebezpieczne.

Ostatnio do bardzo groźnego zjawiska doszło w 396 roku przed naszą erą, kiedy największe jezioro wulkaniczne w Europie nasycone gigantycznymi ilościami dwutlenku węgla zachowało się jak butelka wstrząśniętego gazowanego napoju. Poziom wody zaczął rosnąć aż nastąpiło przelanie jeziora.

Rezydencja papieży Castel Gandolfo nad jeziorem Albano.

Blisko tysiąc metrów sześciennych wody spłynęło na Rzym powodując niszczycielską w skutkach powódź. Od 30 lat nie tylko wzrastająca ilość dwutlenku węgla spędza sen z powiek wulkanologom, lecz również coraz częstsze roje trzęsień ziemi występujących w promieniu 5-6 kilometrów od wulkanicznego krateru.

Ostatnie badania naukowe dowodzą, że wulkan jest wciąż aktywny, lecz drzemie. W ciągu minionych 50 lat góra podniosła się o około 30 cm. Erupcja może więc nastąpić w każdej chwili, ale urządzenia pomiarowe zamontowane w rejonie wulkanu z całą pewnością zawczasu przed nią ostrzegą.

Problem jednak w tym, co zrobić, gdy wulkan się przebudzi? Ewakuacja milionów mieszkańców Rzymu i okolic byłaby przecież niemożliwa. Czy można uniknąć katastrofy? Naukowcy jak na razie nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie.

 

Reklamy

One comment on “Potężna erupcja wulkanu zrujnuje Wieczne Miasto?

  1. Witam.Przeglądam ten portal od bardzo i byłem przekonany ze najpierw i przede wszystkim Słowo Boże,a tutaj czytam ze coś się stało 400tys. lat temu. Zdaje sobie sprawę ze publikacja pochodzi z innego portalu, ale myślę, że jakie Boże poznanie u osób piszących ten artykuł, tak ma się to z prawdą która cokolwiek miałaby znaczyć. Takie posty na stronie sprawiają jakiś nieład,przynajmniej w moim odczuciu.
    Z Bogiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s