Dlaczego Biblia nie jest praktycznym przewodnikiem po życiu

 

Wes McAdams (źródło: poznajpana.pl)

Współcześnie wielu ludzi traktuje Biblię jak praktyczny przewodnik po życiu. Postrzegają Pismo jako boski podręcznik samopomocy. „Jeśli będę postępował według nauczania tej księgi – mówią sobie. – to będę miał pracę, jaką chcę, relacje, których pragnę, pieniądze w banku oraz wspaniałe zdrowie”, lecz obawiam się, że jeśli traktujesz Biblię w taki sposób, mijasz się z istotą całkowicie.

Z pewnością spora część nauczania w Piśmie ma praktyczne zastosowanie. Weźmy na przykład: upijanie się, cudzołóstwo czy wszeteczeństwo. Istnieje wiele praktycznych powodów, aby powstrzymywać się przed tymi rzeczami. Człowiek będzie żył dłużej i będzie bardziej szczęśliwy jeśli się przed tym powstrzyma. Jeśli jeszcze do tego będzie traktował innych z dobrocią, szacunkiem i respektem, będzie zazwyczaj jeszcze bardziej szczęśliwy.

Jeśli jednak sądzisz, że nauczanie Jezusa tożsame jest z pragmatyzmem to znaczy, że nie czytamy, ty i ja, słów tego samego Jezusa.

Czy nauczanie Jezusa działa?

Ludzie często chcą wiedzieć czy nauczanie Jezusa „działa”. Wielu społecznych reformatorów wykorzystuje Jego nauczanie o łagodności i nie używaniu przemocy jako praktyczną strategię na potrzeby społecznej reformy. Inni patrzą na nauczanie Jezusa, aby dowiedzieć się, jak być bardziej skutecznymi przywódcami swoich organizacji. Niezliczona ilość ludzi rozpaczliwie szuka w tym nauczaniu porady, jak rozwinąć lepsze relacje.

Jeśli nauczanie Jezusa okaże się skuteczne w osiągnięciu ich upragnionych celów, wtedy tacy goście z dumą ogłaszają: „Nauczanie Jezusa działa!” W każdą niedzielę możesz usłyszeć jak kaznodzieje opowiadają anegdotę za anegdotą, aby zilustrować, jak „działa” nauczanie Jezusa. „Tylko w ostatnim tygodniu – może rzec kaznodzieja – pewien młody chłopak okazał dobroć pewnemu szkolnemu tyranowi i teraz ten tyran jest jego przyjacielem. Tak więc, kochajcie waszych nieprzyjaciół, ponieważ to działa!”

Lecz Jezus nie powiedział, abyśmy byli łagodni, nastawiali drugi policzek i kochali naszych nieprzyjaciół oraz w uniżeniu służyli innym dlatego, że są to praktyczne strategie do osiągania naszych upragnionych celów. Powiedział nam, abyśmy tak czynili, ponieważ robiąc to uwielbiamy Boga przez nasze wierne posłuszeństwo.

Czasami kochanie wroga może skończyć się przemianą wroga w przyjaciela, lecz może również być tak, że zostanie się wyśmianym, zignorowanym, a nawet wrzuconym do jaskini z lwami lub przybitym do krzyża. Tak czy inaczej, uczeń Jezusa przyniesie chwałę Bogu, ponieważ jest posłuszny swemu Mistrzowi. Takie życie Jezus nazywa „błogosławionym” (Mt 5:3-12).

Naśladowanie Jezusa może cię zabić

Jezus nie powiedział uczniom: „Idźcie za mną, a spełnią się wszystkie wasze marzenia”. Jezus nie był politykiem, motywacyjnym mówcą ani jakimś guru, który poucza jak sobie dać radę samemu. Tak naprawdę to Jezus nauczał ludzi tego, że naśladowanie Go prawdopodobnie spowoduje ich śmierć.

„Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem. Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? ( Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć. Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem” (Lu 14:26-33).

Innymi słowy, powiedział ludziom: „Jeśli pójdziecie za mną, musicie zdawać sobie sprawę z tego, że jest bardzo prawdopodobne, że wszystko stracicie, a nawet możecie zostać zabici. Tak więc, zanim zaczniecie podróż ze mną, musicie być przygotowani na stratę wszystkiego”.

Oczywiście, miał rację. Przez 2000 lat ludzie byli mordowani za to, że byli uczniami Jezusa. Historycznie rzecz ujmując, chrześcijaństwo dowiodło, że jest bardziej jest praktycznym sposobem na śmierć, niż praktycznym sposobem na dłuższe i szczęśliwsze życie.

Po co więc naśladować Jezusa?

Jezus nie jest filozofem, którego filozofię wolimy bardziej niż innych nauczycieli. Nie idziemy za Jezusa dlatego, że wierzymy, że Jego nauczanie jest praktycznym przewodnikiem do osiągnięcia Amerykańskiego Snu, lecz idziemy za Jezusem z prostej przyczyny: ponieważ On jest Synem Bożym!

Ktoś, kto naśladuje Jezusa wtedy i tylko wtedy, gdy jest to praktyczne i wygodne, nie jest uczniem Jezusa. Rzeczywisty test uczniostwa to naśladowanie Jezusa wtedy, gdy nie jest to praktyczne, kiedy z tego powodu lądujesz w więzieniu, gdy ludzie nie lubią cię, źle mówią o tobie, gdy tracisz pieniądze czy nawet życie.

Kiedy nauczanie Jezusa spowodowało, że wielu opuściło Go, zwrócił się do Dwunastu i zapytał: „Czy i wy chcecie odejść?”, lecz odpowiedzieli: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa żywota, a myśmy uwierzyli, że ty jesteś Święty Boży” (J 6:68-69).

Wystarczająco proste, prawda? Naśladujemy Go, ponieważ On jest „Świętym Bożym” i On ma „słowa żywota wiecznego”. Często Jego nauczanie jest praktyczne, lecz nie jesteśmy posłuszni dlatego, że jest ono praktyczne. Jesteśmy posłuszni, ponieważ wierzymy!

Kocham was i Bóg was kocha.

Wes McAdams

 

Reklamy

26 comments on “Dlaczego Biblia nie jest praktycznym przewodnikiem po życiu

 1. Dokładnie!
  Idziemy za Jezusem nie dlatego, że my będziemy mieli lepiej, tylko dlatego, że Go kochamy i dzięki temu jesteśmy gotowi umrzeć za Niego w cierpieniach jeśli będziemy musieli to zrobić.
  Szalom!

 2. Buddyjska karma nie działa, sprawdziłem to eksperymentalnie. Tam czyn równa się korzyści swojej. A to zwykły egoizm w ładnej postaci.

  Znowu Chrześcijaństwo wypada na tle innych nauk jako coś dziwnego, a zarazem oryginalnego.

  pozdro radtrap.

 3. Smierc mozemy poniesc bardzo szybko wystarczy wyjechac do kraju arabskiego lub komunistcznego i glosic glosno ze Jezus jest Chrystusem. Owszem moze i byc tak ze poniesiemy smierc z powodu Jego swietego imienia bo jak go nie wyznamy przed ludzmi to i On nas nie wyzna przed Ojcem, ale Bog dawca zycia na pewno nie oczekuje szybkiej smierci (bez sensownej) dlatego Jezus powiedzial

  Nie dawajcie świętego psom, ani nie rzucajcie waszych pereł przed świnie, by ich nie podeptały swoimi nogami, a kiedy się obrócą, nie rozszarpały was.

  Oto ja was wysyłam jak owce między wilki; bądźcie więc roztropni jak węże i szczerzy jak gołębice.

  A gdy będą was prześladować w tym mieście, uciekajcie do innego; bo zaprawdę, powiadam wam, że nie obejdziecie miast Israela, aż Syn Człowieka przyjdzie.

  Także będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego Imienia; ale kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

  Pzdr. w Jezusie Chrystusie

 4. „Kto miłuje życie swoje, utraci je, a kto nienawidzi życia swego na tym świecie, zachowa je ku żywotowi wiecznemu.” Jana 12:25

  Kto żyje ciałem, ten kocha ten świat i chce korzystać z życia jak najwięcej, tak że nawet Ewangelie sobie podporządkuje do swoich pożądliwości.
  Jezus natomiast informuje nas że bez znienawidzenia tego świata nie wejdziemy na odpowiednią drogę ku zbawieniu, na której jedyną naszą pociechą jest Słowo Boże, żadna materialna czy cielesna uciecha życia nie może nas już pokrzepić czy wzmocnić.

  „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” Mateusza 4:4

 5. Witam.
  Bardzo dobrym przykładem takiego ,,przewodnika życiowego” jest książka pt:,,Więcej niż prawo przyciągania”,która zaczyna się tak:

  ,,Prawo Przyciągania jest sekretem istniejącym od tysiącleci. Znali je już egipscy i babilońscy kapłani, starożytni mędrcy pokroju Pitagorasa i Platona, mistrzowie różnych szkół ezoterycznych oraz tajne stowarzyszenia w rodzaju masonerii czy zakonu iluminatów. Okultystyczny charakter owej wiedzy sprawił, że korzystanie z mocy Prawa Przyciągania przez wiele wieków zarezerwowane było tylko dla nielicznych wtajemniczonych.”
  Spis treści:
  1. Więcej niż sekret.
  2. Czym jest sukces?
  3. Obfitość znajduje się w Twoich myślach
  4. Najistotniejsze jest pozytywne myślenie
  5. Nowe tajemnice Prawa Przyciągania
  6. Prawo Przyciągania a nauka i religia
  7. Przygotowania do triumfu
  8. Naucz się wykorzystywać możliwości swojego umysłu
  9. Poproś Wszechświat o dostatek.
  Jak można zauważyć po krótkim wprowadzeniu i spisie treści,treść owej książki ma posłużyć potencjalnemu Kowalskiemu uruchomić siłę jego umysłu,jego możliwości i potencjał aby myślą przyciągnął do siebie,prosząc Wszechświat o sławę,pieniądze,zdrowie,szczęście,miłość, wszystko to czego pragnie i wszelkie inne cuda na kiju,które z czasem mogą stać się dla takiej osoby bożkami a całość ,,mądrości” tej książki zamyka relaksująca hinduska lub buddyjska medytacja.

  Osobiście kiedyś w padłem w sidła tej książki,która zmroczyła mnie duchowo,a pieniądze,szczęście i sława nie pojawily się nigdy.

  Biblia natomiast jest jedyną Księgą na świecie,która prawdziwie mówi nam o historii świata,ludzi,o wojnie między Bogiem a Szatanem,o Synu Bożym Jezusie Chrystusie,Zbawcy,który od Boga żywego został nam dany,którego to tchnienie życia w każdym przezeń stworzonemu i żyjącemu czy to w wodzie,czy w powietrzu,na lądzie w ziemi i pod ziemią stworzeniu dycha.
  O tym skąd się tu wzieliśmy,dlaczego tu jesteśmy i dokąd zmierzamy w tak dosadny sposób opowiada nam tylko Biblia,która ostrzega nas przed konsekwencjami pozostania wiernymi Chrystusowi Jezusowi nawet za cenę utraty własnego życia,które wartym jest aby go stracić dla Niego tak jak On stracił je dla nas.
  Nadejdzie odpowiedni czas,kiedy trzeba będzie stawić czoła temu światu a jedyną bronią i zbroją będzie Słowo Boże,które trzeba będzie głosić mimo przeciwności losu,z wiarą i modlitwą.
  W chwilach zwątpienia Duch Święty będzie nas pocieszał jak i my teraz siebie nawzajem pocieszajmy,ponieważ to co czeka nas chrześcijan nie będzie do pozazdroszczenia.
  Ale nie ma co sie bać i trwożyć to przecież Jezus zwyciężył świat,a kiedy On jest z nami to kto jest przeciw nam mimo tego,że będziemy nawet tracić swoje życie.

  Pozdrawiam w Chrystusie.

  • Tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=4QpsGJ_PtaA
   mamy przykład pastora Ewangelii sukcesu na tym świecie, niestety, ale ludziom to się bardzo podoba, bo nie mogą wyjść z pułapki myślenia ciałem, a pastorzy jeszcze zachęcają do bogacenia się tu na ziemi, co przeczy nauczaniu Jezusa o
   zadowoleniu się tym co mamy:

   „…korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami” 1 List św. Pawła do Tymoteusza 6:10

   „Postępowanie wasze niech będzie wolne od chciwości na pieniądze: zadowalajcie się tym, co macie.” List do Hebrajczyków 13:5

   „Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.” Ewangelia wg św. Mateusza 6:24

  • A ja ci powiem, że ta wojna już dawno jest i cały czas trwa. Rodzice cały czas wpajali mi że rodzina i Kościół to najważniejsze instytucje a ksiądz jest jak Pan albo bóg. Przeszłam niezłe pranie mózgu na oazach, nauczyli mnie jak interpretować Biblie, jak ją czytać aby nie wyczytać zbyt dużo ale nieświadomie nauczyli mnie jeszcze jednego- zamiłowania do obcowania z Biblią na codzień i tu Bóg zrobił to co chciał. Dziś sama mam rodzinę i jestem najbardziej wyklętą osobą i w mojej i w męża rodzinie. Zapytasz dlaczego? Bo nie chodzimy do kościoła, bo moje dzieci znają przykazania te dane nam przez Boga a nie człowieka, bo nauczyłam dzieci jak czytać Biblię w całości, jak walczyć o swoje przekonania posługując się pismem świętym. I z całego mojego serca mówię ci, że zgodnie z tym co jest napisane w Biblii, ci którzy stają przeciwko Bogu i jego prawom jeszcze tu na ziemi dostają za to zapłatę, a skąd wiem? Bo za każdym razem kiedy walczę o tę prawdę, Bóg najpierw mówi mi to poprzez sny a potem faktycznie się to dzieje tym osobom. Uwierz mi, człowiek jest niczym kiedy nadchodzi sprawiedliwość Boża o której nauczał nas Jezus. Jest się czego bać.

  • Biblia nie jest jedyną księgą która mówi o Jezusie i historii świata.
   Przeczytaj i zrozum Księgę Urantii i zawarte w niej objaśnienia.
   Drastycznie zmienisz zdanie i nie odejdziesz od wiary w Boga i Jezusa.

 6. Po co więc naśladować Jezusa?
  Bo jest On moim dawcą zycia a przedewszyskim moim zbawieniem moja łaską Bo okolo 2000 lat temu wylewał rowniez krew za mnie poroniony płod.

 7. Jeszcze raz chcialbym cos dopisac bo w sumie tego nie zrobilem. Jezeli w tym momencie nie byl bym chrzescijaninem i przeczytal bym ten artykul na pewno bym nie poszedl za Chrystusem, bo mianowicie dlaczego jezeli o lasce zbawienia malo co sie dowiedzialem mam byc biedny i nadal chorowac to niby po co? i jeszcze na dodatek moge byc przesladowany lub zabity. Czytajac biblie widze to calkiem innaczej jak autor powyrzszego atykulu i nie prubuje glosic ewangelie sukcesu, ale z calosci tego tekstu wnioskuje ze autor prawdziwego Boga jeszcze nie poznal chyba ze tekst kierowany jest do miekkich serc, ale nawet tutaj jest zero motywacji.

  Najwazniejsza rzecza jaka czlowiek powinien sie dowiedziec to jest laska zbawienia,
  moze wtedy zrozumiemy jaki Jest Bog? i czy go naprawde znamy?

  Mt 7;11 Jeśli więc wy, będąc złymi, umiecie dawać waszym dzieciom dobre dary, tym bardziej wasz Ojciec, który jest w niebiosach, da dobre rzeczy tym, którzy Go proszą.

  Bog jest zawsze w tym samym miejscu to tylko my sie od niego odsowamy. Ile czasu spedzamy dziennie na modlitwie 10 min. z 24 godz. czy moze 1 godz.? czy z nim rozmawiamy czy pytamy co nam na sercu lezy? czy prosimy czy dziekujemy?
  Jak ja mial bym dziecko i ono rozmawialo by zemna tylko godz a pozniej by zaniemowilo to bym chyba osiwal…. to jak mamy poznac boga jezeli poswiecamy godzine a pozniej wir tego swiata.
  Stworca zna nas i nasze potrzeby zanim o cos zapytamy. My mamy oddac mu nalezna chwale i rozmawiajmy znim.

  Pzdr w Jezusie Chrystusie

  • Tomaszu, ten artykuł to tzw „ciężka mowa” i ona nie służy do nawracania, tylko do nauczania nawróconych.
   Jezus też miał momenty w których mówił w ten sposób i nie biegał za tymi, którzy od niego odchodzili.
   Szalom!

 8. http://zbawienie.forumotion.com/t89-sprawa-ewangelii-marka

  Pokazałem hipokryzję tym co niszczyli Biblię… a oni poszli ją niszczyć jeszcze bardziej.

  Bracia i Siostry, proszę każdego z was o wsparcie w walce z szatańskim atakiem na słowo żywego Boga, Jezusa Chrystusa – Biblię.

  Nie mam takiego kontaktu z wami jaki chciał bym mieć, ale proszę was o to, abyście stanęli w obronie prawdy gdziekolwiek tylko nadarzy się okazja.

  Z BOGIEM!

  Fujiwara.

 9. Czyli -samobójcze nauki .. Dlazcego Jezus chcial aby jego wyznawcy byli zabijani ,niszczeni i znienawidzeni , bo z tych nauk tak wynika ..Co ciekawe ich wrogowie tez tego chcą ,tez tego chcą .. A moze jest za tym cos wiecej niz ludzie widzą , i stoi ktos inny niz on ,w koncu pisano co chciano

  • Cała Ewangelia opiera się na wyborze czy chcesz przyjąć ofiarę Jezusa i żyć z Nim wiecznie i na Jego zasadach czy przeżyć swój czas na ziemi, na której mamy namiastkę życia bez Boga czyli śmierci i umrzeć na zawsze.
   Na podstawie tego co tu doświadczamy możemy wybrać pomiędzy śmiercią, a życiem.
   Znienawidzić świat i swoje życie na tym świecie, to pierwszy i bardzo ważny krok ku podjęciu najważniejszej decyzji w całym życiu czyli przyjęcie Jezusa i tego czego nas nauczał.

   Świat(cielesny czyli szatański system sprawowania władzy) nienawidzi Boga, a tym samym i Jego wyznawców bo jest przeciwieństwem charakteru Boga. np.
   Świat = śmierć | Bóg = życie
   Świat = cielesność – materializm | Bóg = duchowość – miłosierdzie

   Wybierając świat doczesny, materialny, nie można wybrać Boga i na odwrót.
   Bóg dał ludziom wybór, dając to krótkie życie w czasie którego możemy świadomie zadecydować czy nam się to podoba czy wolelibyśmy żyć wiecznie w idealnym świecie gdzie moglibyśmy rozmawiać ze Stwórcą twarzą w twarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s