Jak naprawdę nazywał się Chrystus?

 

by Fujiwara

W czasie moich podróży po internecie spotkałem się z wieloma ludźmi którzy negowali imię „Jezus”. Zastępowali je imionami „Isus”, „Yeszu”, i innymi podobnymi. Postanowiłem że napiszę coś w tej sprawie.

Jakie imię figuruje w Textus Receptus?

Ἰησοῦς

Pozwolę zamieścić małą pomoc, aby każdy wiedział o co chodzi:

GreekAlphabet

Grecka litera eta (η) zawsze oznaczała w klasycznej grece literę e. Musimy wziąć to pod uwagę fakt że Grecy nie posługiwali się i nie posługują do końca tymi samymi dźwiękami co my. To jest po trochu powodem powstania tylu wariacji.

Litera eta zaczęła oznaczać głoskę i dopiero w języku nowogreckim. Tak więc Ἰησοῦς = Iesous.

Nie zmienia to jednak faktu, że każdy naród wymawia to imię inaczej:

Niektóre języki nazywają Jezusa „Gesu” (Lombardzki na przykład). W Galicyjskim jest to „Xesus”, w Aragońskim „Chesus”, w Arabskim i z niego wziętym „Isa” (Islam) lub „Yasu” (arabscy chrześcijanie), w wschodnio i południowo słowiańskich „Isus” w Serbii lub „Iisus” w Rosji, Hmongowie wołają na zbawiciela „Yexus”, w języku Garo w indiach jest to ‚Jisu”, Armeńczycy „Hisu”, Irlandczycy w języku Gaelijskim „Iosa”.

Wariacja języka nie ma tu, jak widać, znaczenia. W moim życiu doświadczyłem ucieczki demonów na dźwięk imienia Jezus – co znaczy że to imię działa.

Tak długo jak zwracamy się do Jezusa – on będzie wiedział o kogo chodzi. Problemem jest, kiedy pewni ludzie wywołują zamieszanie w kościele* używając do tego stwierdzenia, że jedna albo druga wersja jest poprawna.

Cóż, ma to możliwość zrobienia zamieszania, i niestety o to właśnie często diabłu chodzi…

* – tak, słowo kościół jest w Biblii i nie pochodzi od słowa kości. Kościół jest spolszczeniem tego słowa „Kirche” lub „Church” w językach Germańskich – słowo to ma etymologię Gocką, i jest przełożeniem na ich język greckiego terminu κυριακός (Kuriakos), które można by luźno przetłumaczyć jako własność Boga (Kyrios – pan). Z kolei słowo „zbór” lub jego rosyjski odpowiednik „sobor”, polskie sobór, jest tłumaczeniem greckiego słowa ἐκκλησία (ekklesia) które oznacza po prostu zgromadzene. Technicznie, oba terminy występują w Biblii.

η

Grecka

Advertisements

19 comments on “Jak naprawdę nazywał się Chrystus?

 1. Nie chodzi o samo imię, jeżeli w wiesz do kogo się zwracasz, imię tylko jest drogowskazem, który kieruje myśli człowieka na Boga, który objawił się w ciele jako Syn Człowieczy.

  Np. Jezus i Jozue to te same imiona i oznaczają to samo : „Ten, który Jest, jest zbawieniem”

  Chrystus to tytuł i oznacza: namaszczony, pomazaniec, Mesjasz.

 2. Fujiwara – jest to bezmyślne lub celowe zamieszanie, kiedy stosujemy FONETYCZNY zapis:

  Iesous [tak piszemy po grecku, polską czcionką] – a tak czytamy po polsku [Jezus], po angielsku [Dżizus],
  po romsku [Isus] – kto posługuje się obcymi językami, ten wie, że zapis fonetyczny piszemy
  w nawiasach, np., piszemy imię Johny, ale czytamy i wymawiamy już [Dżony].

  Pisanie Imion Własnych stosując zapis Fonetyczny jest nieuctwem, albo lekceważeniem, albo
  wprowadzaniem zamieszania, celowym lub bezmyślnym.

  Wmawianie ludziom, że pisownia imienia Jezus powinna „wyglądać” ISUS jest bezczelnością,
  kiedy [szie] wie, znając język angielski, że pisownia powinna być autentyczna, a każdy naród już
  wymawia to imię w swoim FONETYCZNYM języku – [wymowa fonetyczna: Isus].

  seler – i wszystko na ten temat…

 3. Jest jeszcze taki przypadek ze słowem chrześcijanie, w angielskim jest to słowo „christians”:

  Chris‧tian
  a person who believes in the ideas taught by Jesus Christ
  oznacza: osobę, która wierzy w to czego uczył Jezus Chrystus, można powiedzieć że w wolnym tłumaczeniu na polski byłoby to ‚chrystusowi’ albo ‚chrystianie’.

  Słowo chrześcijanie w języku polskim być może pochodzi od słowa chrzcić co grece jest słowem βαπτίζω (czyt. baptiso), a nie Хριστός – Chrystus, a w angielskim baptize.

  Mimo takiej małej rozbieżności językowej każdy jednak wie o jaką grupę ludzi chodzi. Tak samo jak z imieniem Jezus, które z hebrajskiego יְהוֹשׁוּעַ; Yehōšuaʿ, Jehoszua oznacza „Ten, który JEST, jest zbawieniem”, i jest tylko drogowskazem dla naszego umysłu prowadzącym nasze myśli do Jezusa, bo każdy modląc się wie o Kogo chodzi bez względu na różnice w imieniu Jezus.

 4. zgadzam się w 100% z fujiwarą w każdym języku inaczej się wymawia a inaczej piszę kiedyś też poszedłem w to i wyznawałem imię Jezszu

  na szczęście Bóg mnie od tego odciągnął ważne jest że prawdziwie w niego wierzymy że jest synem bożym i że przyszedł na ten świat żeby wykupić nas od grzechu a nie czy wymawiamy imię w ten sposób czy inny dla mnie jest to kult imienia i nie ma to nic wspólnego z prawdziwą wiarą

  jestem ciekaw czy osoby które uznają np imię Isus czy jak głoszą komuś dobrą nowinę czy wymawiają to imię w ten sposób czy po prostu mówią Jezus

 5. Thinking one name or another is going to cast out demons is simply witchcraft. It’s not the name that casts out demons, it’s the person with the authority. If you are not yielded to the person of authority, whether you call Him Jesus, or Yeshua, then you will be just a weak earthen vessel practicing divination.

  Myślenie że jakieś specjalne imię ma moc specjalną to jakby czarownictwo, zaklinanie (porównajcie nauczanie ruchu wiary). To nie imię działa, ale Persona z Autorytetem. Jeśli nie uznajesz, odnosisz się do Autorytetu Boga Żywego, to jakiejkolwiek użyjesz nazwy – będzie to przypominało wróżbiarstwo.

  PS Tetragram raczej też nie wiadomo jak wymawiano – a niektórzy potrafią krzyżować szable nad prawidłową wymową…

  • „Tetragram raczej też nie wiadomo jak wymawiano” ? Jah(-łe)-imię Ojca , Syna : Jah-szua (Zbawienie Jah). Wszyscy święci w Niebie chwalą imię Boga Jah (Hallelu-Jah!) Ap19, wiec może my też powinniśmy TO imię też błogosławić i wywyższać w naszym życiu.

 6. Przypominam, że chodzi o kontrowersyjną PISOWNIĘ, a nie o wymawianie Imienia,
  o lekceważącą pisownię fonetyczną, która niby ma być prawidłowym imieniem osoby,
  i tak: – kiedy napiszemy ISUS, to wypadałoby to wymawiać [czytać] fonetycznie AJSAS
  [po angielsku] – a to już jest zupełnie inne imię… Po prostu kpiny…

  Nie ma nic złego w wymawianiu imienia Jezus w ojczystym języku, wątek Fujiwary jest
  o manipulacjach w pisowni tegoż i narzucaniu innym, że tak należy „prawidłowo” pisać.
  Temat ten poruszał w ubiegłym roku bloger MieczDucha w artykule:

  środa, 19 listopada 2014
  imienny chaos Isus Jeszu i inne

  http://mieczducha888.blogspot.com/2014/11/imienny-chaos-isus-jeszu-i-inne.html

  pozdrawiam – seler

 7. Powiem prosto z mostu. Czytałam dużo Twoich artykułów i już nie wiem co i jak.. Czy wszystko to kłamstwo. Każdy obrazek „szatana” jest celowo pokazany w filmie, teledysku, na plakacie. Jak rozumieć apokalipse bo jest dużo kandydatów na F. Proroka, Bestie, Znamie Bestii.

  Druga rzecz jest taka. Może to śmieszne ale ostatnio byłam na Minionkach i próbowałam tą bajkową historię rozgryźć, przypisać do rzeczywistości. Chęć służenia złemu bohaterowi, kradzieć korony królewskiej..

  • Jeśli chodzi o Minionki…ja jak mam iść do kina to najpierw w wyszukiwarkę wpisuję tytuł bajki + słowo illuminati. Wtedy wyskakuje wszystko na temat. Często trzeba wpisać tytuł po angielsku, bo nie wszystko jest na polskich stronach.
   Moje dziecko w szkole ma raz w miesiącu wyjście do kina z całą klasą w ramach tzw. akademii filmowej. Skończyło się tak, że całkowicie zrezygnowałam z posyłania dziecka do kina, bo WSZYSTKO co tam jest – jest sponsorowane przez Illuminatów. Oni mają taki cel – zrobić pranie mózgu młodemu pokoleniu i mają pieniądze na ten cel. Moje dziecko nie chodzi na religię, nie chodzi do kina, a jest bardzo lubiane i szanowane w szkole, więc nie ma się co bać trzymać swoich zasad. Bóg takie podejście błogosławi i wynagradza – wręcz zadziwiająco hojnie.

   • i tak właśnie jest, Sabina :-)
    z własnej strony mogę powiedzieć, że gdy nie oglądam tv, gdy nie łykam kłamstw
    medialnych ani religijnych, to jeszcze mam co jeść, mam jeszcze gdzie mieszkać,
    i mam lekkie poczucie humoru, za co dziękuję Ojcu, że mnie nawet TAK wspiera,
    TO TRZEBA PRZEŻYĆ OSOBIŚCIE – to jest życiowe – i Boże – doświadczenie !
    Pozdrawiam – seler

 8. To co świadczy, że Jezus jest cytat: „W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą…”
  I tak jest większość ludzi pokłada w tym Imieniu nadzieje.

 9. Dziekuje Cupak za pokazanie mi tego posta, poniewa po moich ostatnich odkryciach , wpadlam na strone gdzie przeczytalam,ze nie powininismy mowic Jezus tylko Isus i jak sie ostatnio modlilam i probowalam uzywac „Isus” to nie czulam sie jakbym mowila do mojego Jezusa, to imie brzmialo dla mnie obco. Mam nadzieje ze w niebie bedzie mi to wybaczone, ale ciagle bede uzywac Jezus.

  • zgodnie z pierwszym przykazaniem: „Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną” modlenie się do Jezusa, Isusa, czy Isy, – nigdy nie będzie Ci wybaczone. Jezus nie jest bogiem, był prorokiem.

   • Księga chrześcijan zaświadcza że Jezus był Bogiem, zaś święta księga muzułmanów zaświadcza że Mahomet był mordercą i reformatorem-kretynem.

   • Nikt nie może mieć dostępu do Ojca inaczej niż przez Jezusa Chrystusa i tak było od kiedy istnieje świat. Nawet Abel, Noe czy Abraham wierzyli, że sam Bóg przyjdzie i wybawi ich w przyszłości poprzez swoją krew z wiecznego potępienia, a więc ich wiara w Chrystusa była tym co czyniło ich przyjaciółmi Boga. Mówienie, że Jezus był tylko prorokiem jest zaprzeczeniem całego planu zbawienia ludzkości, który został oznajmiony przez Boga już w Ogrodzie Eden. ST głosi to w symbolach i proroctwach, a NT głosi to otwarcie, gdyż Syn Boży już przyszedł, aby odkupić świat z jego win.

 10. Nowy Testament jest fałszywym świadectwem bo przedstawiony jest niekompletnie (dlaczego purpurowym władcom zależy na zachowaniu w tajemnicy innych ksiąg?)
  Kto nadał prawo śmiertelnym ludziom do zmiany Dekalogu danego przez Boga?
  lā ʾilāha ʾillā-llāh. Bóg nie mógł stworzyć Boga. Kto jest Twórcą nie może być tworzywem. Tworzywo nie może być na równi z Twórcą.

  • Tak się składa że za te niekompletne świadectwo ludzie byli prześladowani przez setki lat, spychani do katakumb, rzucani zwierzętom na pozarcie. Natomiast Islam jest jedną z nielicznych religii która w imię Boga nie tylko dopuszcza, ale zaleca prześladowanie innych. Początki chrześcijaństwa: chrześcijaństwo rozkwitło w ciągu setek lat, bedąc pod ciągłym ostrzałem. Początki Islamu: wymuszanie konwersji przemocą, szantażem lub (jak ktoś miał szczęście) drakońskimi podatkami.

   Kto nadał ludziom prawo do kłaniania się czarnym, pogańskim kamieniom zrzucanym z góry?

   • Prorokowie i wyznawcy każdej nowej (nowopowstającej, nowonapływającej) religii mieli raczej przechlapane. Nie wiązałbym jednak prześladowań pierwszych chrześcijan z obecnym kościołem katolickim.
    Islamiści i katolicy mają tego samego boga, a te dwie religie różnią się tylko jednym szczegółem: katolicy uważają Chrystusa za ostatniego proroka. Jeśli chodzi o prześladowania to nikt w tym nie ma większych osiągnięć niż katolicy (wystarczy minimalna znajomość historii świata, poziom obecnego gimnazjum) Konwersja za pomocą topora i żarzącego metalu, MILIONY ofiar na całym świecie, kilka STARTYCH NA PROCH kultur – w tym nasza, słowiańska.

 11. „Islamiści i katolicy mają tego samego boga, a te dwie religie różnią się tylko jednym szczegółem: katolicy uważają Chrystusa za ostatniego proroka.”

  czyli Ty nie masz wiedzy na ten temat nawet na poziomie gimnazjum.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s