Chris White-Czy chrześcijanie powinni przestrzegać Szabat? (ang.)

 

 

Reklamy

62 comments on “Chris White-Czy chrześcijanie powinni przestrzegać Szabat? (ang.)

 1. Szabat nadał Bóg, niedziela wyszła od ludzi, Bóg jest niezmienny, a więc Jego święte czasy są stałe, pozdrawiam :) PS. polecam zbadanie tematyki judaizmu mesjańskiego

  • List do Galacjan demaskuje „judaizowanie”.
   Normalni żydzi mesjanistyczni np dr Arnolda Fruchtenbaum , nie nauczają prawa ,nie nakazują przestrzegać sabatów. Sabaty etc to element ich kultury ale nie widzą w tym zbawienia, uznają – Jeszua – Chrystusa.

   • Jeszua HaMaszijah obchodził szabat i resztę świąt ustanowionych przez Jahwe jako święte czasy, a my mamy go naśladować-przynajmniej w moim rozumieniu, przecież nie będę obchodził świąt katolickich typu boże narodzenie (pełno pogańskich symboli itp) (tylko Chanukę), wielkanocy (symbolika hellenistyczna z naleciałościami kultu asztarty) (tylko Pesach) itd. Te święta (boże narodzenie i wielkanoc) ZOSTAŁY USTANOWIONE PRZEZ LUDZI, a nie Boga, więc każda chrześcijańska lub prawie każda chrześcijańska denominacja OBCHODZI ŚWIĘTA KATOLICKIE i trwa w doktrynie trójcy, co nie ma nic wspólnego z tym co praktykowali w I w.n.e apostołowie i pierwsi judaiści mesjańcy.

    Wielu rzeczy nie nakazywano poganom w Dz.ap. :
    („Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy nawracają się do Boga, (20) ale polecić im, żeby się wstrzymywali od
    (1) rzeczy splugawionych przez bałwany,
    (2)od nierządu,
    (3)od tego, co zadławione,
    (4)i od krwi.”
    ale to nie znaczy, że nie można zbliżać się z własnej nieprzymuszonej woli bardziej do postawy Jeszua HaMaszijah(ponad podążania Jego drogą) -chodzi mi np. o niejedzenie wieprzowiny czy krwi (kaszanka/zarodki jajek „Lecz nie będziecie jedli mięsa z duszą jego, to jest z krwią jego. (5) Będę też żądał krwi waszej, to jest dusz waszych. Będę jej żądał od każdego zwierzęcia.) Bóg jest niezmienny

    Dzień święty trzeba święcić i to też jest pewne….

  • Ja jako katolik z katolickiej rodziny który od bierzmowania nie brał udziału w herezjach tej sekty a z końcem 2013 opuściłem ją i nie będę należał nigdzie,napiszę że sobota.Nie szabat tylko sabat lub sobota.Bóg wybrał sobotę i poświęcił ją a Szatan wybrał dzień słońca Sun-Day czyli niedzielę.To cały czas obowiązuje i nie ma nic wspólnego ze świętami żydowskimi.Sobota to pieczęć, to autorytet Boga.Czczenie niedzieli to jedno z największych zwiedzeń.

   • „Synku” :D
    Po 1, nakaz święcenie Szabatu nie istniał przed nadaniem Prawa Mojżeszowego – fakt pobłogosławienia dnia siódmego nie był równoznaczny z nakazem obchodznia Szabatu i nie czytamy o tym, żeby Patriarchowie obchodzili Szabat.
    Po 2, Szabat jest jednym z wielu przykazań Prawa Mojżeszowego nadanych wyłacznie synom izraelskim jako znak między Bogiem a Izraelem według ciała
    Po 3, Jezus sam był Żydem według ciała więc obchodził Szabat
    Po 4, Jezus powiedział, że nie człowiek jest dla Szabatu, tylko Szabat dla człowieka i miał na myśli tych, dla których Szabat jest wiążący, bo mówił to do Żydów.
    Po 5, Szabat jest dla Izraela, a poganie mają wolność w obchodzeniu dnia dla Pana i tak nauczają apostołowie piszący do odrodzonych pogan, do których i my sie zaliczamy (chyba, że jesteś Żydem)
    Po 6, na nowej ziemi nie będzie Szabatu – Szabat będzie na starej ziemi podczas Ery Mesjańskiej (podobnie jak wiele innych przepisów Prawa zapowiedzianych przez Ezechiela). Na nowej ziemi nie będzie światła słońca ani księżyca ani doby jaką znamy [Obj. 21:23]
    Po 7 święta izraelskie również są nazywane świętami Pana – proponuję, żebyś je wszystkie obchodził, skoro Szabat chcesz obchodzić dlatego, że jest nazwany Szabatem Pana.

    • Prawo Mojżeszowe nas nie obowiązuje to było prawo ceremonialne które leżało obok Arki z przykazaniami,ono zostało zniesione.Film I Bóg Odpoczął rozwieje wątpliwości https://www.youtube.com/watch?v=N6pn6YKr070 Czwarte:Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego, jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.Lud Boży święci sobotę.

    • Lucas

     Rzymian 2
     „(28) Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele, (29) ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga. ”

     Ci którzy wychodzili razem z Izraelem z Egiptu również czciło z nimi tego samego Boga w ten sam sposób

     To, co Jeszua powiedział o Szabacie to oznaczało, że gdy życie jest narażone można złamać Szabat, podał przecież w tym samym fragmencie przykład Dawida i jego wojowników jak jedli chleby pokładne dla kapłanów, bo nie było nic innego do jedzenia, On nie przyszedł rozwiązać zakon tylko go wypełnić. Trzeba o tym pamiętać.

     Gdzie tak piszą apostołowie o wybieraniu sobie dowolnego świętego dnia dla Pana?

     Czy wolisz sobie sam wymyślać święta, czy iść za wymyślonymi przez ludzi świętami i ich czasami ? A może chcesz iść za świętami ustanowionymi przez Boga jako Jego święte czasy…..ile jest dróg czczenia Boga ? On wskazał drogę.Pokazał także co się stało z synami Aarona którzy przynieśli inny ogień niż nakazał Bóg III Moj 10:1-2

     Teraz ja zapytam, gdzie unieważniono Szabat i zezwolono na dowolność w obchodzeniu Dnia Świętego skoro Izraelem duchowym jest każdy który wierzy w Jeszua HaMaszijah? Za czasów średniowiecza przed i po ludzie mogli być nieświadomi kiedy Biblia była pod kontrolą Kościoła katolickiego, ale teraz kiedy człowiek może sam badać Słowo Boże i otrzymywać zrozumienie…..

     Dz.ap. 14:16-17
     „Za czasów minionych pokoleń pozwalał On wszystkim poganom chodzić własnymi drogami; (17) jednakże nie omieszkał dawać o sobie świadectwa przez dobrodziejstwa, dając wam z nieba deszcz i czasy urodzajne, napełniając pokarmem i radością serca wasze. ”

     Dz.ap. 17:30
     „Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali”

   • Sobota to pieczec?
    Jednym z najwiekszych zwiedzen to herezje Adwentystow, ktore tu wypisujesz. Wiecej rozwagi nie zaszkodzi!

    • Jest przykazanie o sobocie.Bóg wybrał sobotę i ją poświęcił.Uszanuj to lub czcij Dzień Niezwyciężonego Słońca dzień Lucyfera niedzielę.Ja nie należę do żadnego kościoła a ty jesteś członkinią której sekty.Kościół Katolicki i Prawosławny te dwa przodują w herezjach tam prawie wszystko jest kłamstwem.Należałem do katolickiego.Widziałem Masona 33 Karola Wojtyłę mój dziadek go znał w czasach gdy Wojtyła wykładał herezje na KUL w Lublinie to był koniec lat 50.Adwentyści i Chrześcijanie Dnia Sobotniego to kościoły z najmniejszą ilością fałszywych doktryn.Nie sympatyzuje z nimi ale taka jest prawda.

     • Niedziela jest dniem zmartwychwstania Jezusa. I to wlasnie to wydarzenie jest swiecone przez chrzescijan. A nie dzien slonca. Niedziela jest dniem slonca w angielskim jezyku i tylko dla tych, ktorzy chca oddawac czesc Sloncu. Dla prawdziwych chrzescijan to dzien Zmartwychwstania, czyli zwyciestwa nad smiercia.
      Nie rozumiem tej goraczki zwiazanej z szabatem i niedziela. Cala ta przepychanka prowadzi tych najbardziej upartych tylko do zguby. Nie ma pozytku z zacietego udowadniania, ze odpoczynek w niedziele jest grzechem.
      Nie z tego bedzie rozliczal nas Jezus Chrystus.

      • Napiszę inaczej.Pokaż jeden fragment w Biblii odnoszący się do niedzieli.Bóg wybrał sobotę,poświęcił ją i nakazał Ci w przykazaniu czwartym:Pamiętaj aby dzień sobotni święcić…itd.W setkach miejsc jest odniesienie do soboty.A niedziela to dzień wybrany przez ludzi i sekty i jest to dzień słońca dzień Mitry i innych bóstw solarnych tak było w czasach starożytnych przedchrześcijańskich.Masz Biblię,masz przykazania to nie podlega dyskusji.Oto w roku 321 cesarz Konstantyn Wielki postanowił: ‚Czcigodny dzień Słońca winien być wolny od rozpraw sądowych i wszelkich zajęć ludności miejskiej. Natomiast mieszkańcy wsi mogą w tym dniu swobodnie uprawiać rolę, często bowiem się zdarza, że właśnie wtedy wypada najkorzystniejsza chwila orania ziemi lub sadzenia winorośli, nie należy jej więc marnować’.

       Można rzec bez przesady, że edykt Konstantyna obowiązuje w większości krajów świata aż po dzień dzisiejszy,

       • i tak mozna w kolko…. mam wrazenie, ze niektorzy maja problem z czytaniem ze zrozumieniem. Ja sie poddaje, nie widze po prostu sensu w walkowaniu bez konca tego samego.
        Dla mnie niedziela jest dniem Zmartwychwstania mojego Zbawiciela. Ty obchodzisz szabat. Czy przez to tylko ktores z nas nie wejdzie do Jego Krolestwa?
        Kazdy niech na swoj – chlopski czy panski – rozum sobie to przemysli.

        • Żeby tak naprawdę zrozumieć o co chodziło z sabatem trzeba wiedzieć jakim kalendarzem posługiwano się w owych czasach. Był to tak naprawdę kalendarz księżycowy połączony z obserwacjami natury, nie był to stały dzień – więc ani dzisiejsza sobota ani niedziela nie jest szabatem.
         Z tego powodu praktycznie czczenie tego dnia jest bardzo ciężkie do wykonania.
         Przykładowo, w tym miesiącu szabat rozpoczyna się jutro po zmroku.

        • Ty nie masz obchodzić świąt ze Starego Testamentu tylko dzień święty wybrany przez Boga na pamiątkę stworzenia i czwarte przykazanie nakazuje ci go obchodzić.Przykazania obowiązują nadal nie możesz czcić przedmiotów,obrazów figur.Ja wiem dlaczego się upierasz przy niedzieli to dlatego że Twój kościół ją czci a Ty chcesz być w zgodzie.To zła strona przynależności do struktury.Nie możesz sobie wybrać dnia i tłumaczyć że Jezus zmartwychwstał.Pokaż mi w Biblii nakaz święcenia niedzieli a ja tobie pokazuję nakaz święcenia soboty proszę sprawdzić czwarte https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog Można nawet się spierać czy to była niedziela jeżeli trzy dni i trzy noce był w grobie,a jeżeli nawet to nic to nie zmienia.To nie szabat tylko sobota lub sabat.Nie czytasz ze zrozumieniem bo lekceważysz przykazania.Podaj jaki to kościól a wymienię jednym tchem herezje i błędy.Piekła nie ma,nieśmiertelnej duszy nie ma…itd. Sam czerpałem wiedzę z Loży i od Kubika.Cztery lata temu nic nie wiedziałem w tej tematyce a teraz jestem ekspertem od Biblii,okultyzmu,herezji,religii,chemtrails…itd.Zobacz moje kanały w szybkim tempie założone na You jeden to SYNEK LUBELAKA drugi WATYKAN SEKTA LUCYFERA jak znajdziecie jedno słowo kłamstwa to dajcie znać bo nieraz jedno słowo lu zdanie wycinam.

       • Wiedza czerpana od Kubika..”teraz jestem ekspertem od Biblii,okultyzmu,herezji,religii,chemtrails”
        Trzeba bylo tak od razu. Oszczedzilabym i Tobie i sobie jalowej dyskusji.

      • Nie rozumiem co ma dzień zmartwychwstania Jeszua HaMaszijah do wyznaczonego przez Boga dnia świętego, który przecież jest niezmienny. Nie ma żadnej gorączki szabatu, po prostu ludzie zaczynają odrzucać katolicki sposób czczenia (po setkach lat gdy lud nie mógł na własną rękę szukać prawdy) na którym opierają się święta pozostałych denominacji chrześcijańskich (przynajmniej większości mi znanych). Ja obchodzę dzień święty tak jak rozumiem jego właściwy sposób obchodzenia z Biblii….dzień święty jest zawsze tym samym dniem świętym, nie ma żadnych zmian, ani adnotacji na ten temat, żeby święte czasy Boga uległy zmianie

        • od listopada obchodziłem Purim, Pesach, teraz był Szawuot, ale nie do końca wiem co się w niektóre święta robi i jak prawidłowo je obchodzić, za to od wakacji zamierzam zgłębić te święta pośród praktykujących judaistów/żydów i przez cały następny rok obchodzić je z nimi tak, żebym w przyszłości gdziekolwiek będę, umiał je obchodzić…..to że czegoś nie umiem nie znaczy, że te święta są nieważne, bo w takim przekonaniu mnie wychowano w katolickiej Polsce, do prawdy trzeba dążyć i ją odkrywać taką jaką jest naprawdę, a nie trzymać się tego co nam podano-przynajmniej ja tak uważam…..Szabat niektórzy judaiści mesjańscy obchodzą w piątek/sobotę a inni sobotę/niedzielę do ustalenia tego dnia nadal muszę się przekonać, ale chce praktykować czczenie Jahwe w sposób jak najbliższy właściwemu/oryginalnemu, chce się w to zaangażować, a nie traktować to lekkodusznie….w końcu to mój Bóg. Szabat Szalom !!! B>

       • Nowy Testament to Nowe Przymierze. A skoro Jezus Chrystus dal nam Nowe Przymierze to tym samym nie obowiazuje nas stare.
        Czy Jezus Chrystus jest Bogiem budzik?
        Czy jest Twoim Zbawicielem?

        • Nowe przymierze nie rozwiązuje starego przymierza , Jeszua HaMaszijah powiedział Łk.5:17-18 „Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. (18) Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie.”

         Jeszua HaMaszijah wypełniał całe życie zakon (i wypełnił) a my mamy go w tym wypełnianiu naśladować (pokazał jak to się robi swoim życiem), a jako wierzącym pomaga w tym Ruach HaKodesz (Duch Święty) przysposabiając ludzi do tego.

         Jeszua HaMaszijah jest Synem Boga i jest moim Zbawicielem ,jest odrębną osobą od Boga a Jedno stanowią w prawdzie.

         A co ty rozumiesz przez nowe przymierze? Unieważnienie czegoś? Przybliż proszę Twoje rozumienie swojego stwierdzenia Lena ?

         I dalej do tematu w tym samym rozdziale werset dalej Łk.5:19

         „(19) Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios.” co przez to rozumiesz Lena

       • budzik niestety nie moge w tej chwili napisac bardziej szczegolowo i przez nastepne 2 tyg nie bede miala dostepu do netu ale napisze Ci w skrocie jak rozumiem roznice miedzy ST a NT.
        Jesli ograniczysz sie do poznania i przestrzegania w swoim zyciu tylko NT, bez znajomosci Starego, mozesz uzyskac zbawienie. Odwrotnie nie masz szansy. A roznica jest pierwsze i najwazniejsze przykazanie: Milosci. Przestrzegajac go, przestrzegasz wszystkich!
        [Jakiez znaczenie ma sabat czy chanuka jesli twoje serce jest twarde jak glaz? jesli nie pomagasz potrzebujacym, jesli w pokorze nie znosisz zniewag w imie najslodszego imienia Jezusa? ]
        NIestety na forach „chrzescijanskich” znajdziesz praktycznie wszystko. Oprocz pokory i milosci.. tak Boga jak i blizniego. W realnym zyciu rowniez.
        Moglabym jeszcze sporo napisac ale i miejsce ograniczone i, obecnie. moj czas. Ktos powiedzial bardzo madrze: wielu potrafi mowic o chrzescijanstwie „na metry”. Ale zyja chrzescijanstwo juz „na centymetry”. (troche nieudolnie przetlumaczylam ale mam nadzieje nabrac wprawy)

        • Jeśli ma się możliwość zgłębiania Starego Testamentu znając Nowy Testament to moim zdaniem należy to robić (nie mówię tu o jakichś ludach 3 świata itp które dopiero co poznały PŚ i dostają „gedeonitki”), ponieważ oprócz tego, że jest tam (w ST) wiele mądrości (Księgi Mojżeszowe i inne uczące o drodze życia w Jeszua HaMaszijah) i zawartych powiązań z Nowym Testamentem i to ewidentnie, jest tam wiele proroctw dotyczących przyszłych i obecnych czasów, więc nikt nie ma prawa mówić, że Stary Testament jest nieważny chyba, że chce błądzić.

         Stary Testament w moim mniemaniu jest krokiem dalej po przyjęciu Jeszua do swojego serca na podstawie Nowe Testamentu i chęcią zgłębiania i poznawania jaki jest Elohim, jak wielka jest Jego miłość na podstawie wszelkich wyrazów wobec Izraela w jego historii .

         Po przyjęciu Jeszua HaMasziah za swojego Pana idąc drogą wytyczoną przez Niego przestrzegasz także 10 przykazań pod prowadzeniem Ruach HaKodesz czy chcesz czy nie chcesz.

         Chanuka,Pesach i inne święta mają znaczenie dla tego kto chce obchodzić te święta jakie wyznaczył Bóg, a Ty jakie święta obchodzisz, katolickie, czy w ogóle nie obchodzisz żadnych świąt ?

        • poprawie tylko „gdybym miał serce twarde jak głaz” a nie „jeśli twoje serce jest twarde jak głaz” bo rozumiem, że to nie o mnie słowa,ponieważ święta służą mi ku uwielbieniu Boga,są one dla mnie kolejnym elementem wiary,a nie martwym obrzędem czy mechanicznym rytuałem jak w KK, natomiast zamiast czytać przytaczane cytaty jakichś ludzi wolałbym odpowiedzi w oparciu o wersety z Biblii, one mają u mnie autorytet :) osobiste wywody mogą brzmieć pięknie, ale mogą zwodzić

        • Tak to prawda, że w Biblii Chanuka jak i Purim nie są pośród świąt ustanowionych przez Boga (III Moj 23) ,ale mimo to je obchodzę….

       • jakie swieta obchodze? Wszystkie, ktore maja jakikolwiek zwiazek z Jezusem Chrystusem i Jego zyciem i ofiara za nas – nie katolickie. Poczynajac od zwiastowania Jego narodzenia, poprzez Chrzest, Przemienienie, Meczenstwo, Zmartwychwstanie, Wniebowstapienie, do zeslania Ducha Swietego na Jego uczniow. To te najwazniejsze. Czy uwazasz, ze to odstepstwo i deptanie Bozego Prawa?
        Co do cytatow „jakichs ludzi” i ich osobistych wywodow to napisze tylko: kazda przesada prowadzi do wypaczen. Te „osobiste wywody” to chrzescijanstwo w praktyce, na ktore stac niewielu. To nie tzw wywody ale osobiste przezycia zwiazane z nieustanna modlitwa, o ktorej tyle pisal Apostol Pawel. To nieliczne spostrzezenia ludzi, ktorzy nie maja czasu na teorie i dyskusje, poniewaz kazda sekunda ich zycia wypelniona jest modlitwa. Z bolem serca stwierdzam, ze ja do tych ludzi nie naleze, dlatego, poki co, stac mnie tylko na przytaczanie doswiadczen innych, madrzejszych ode mnie i pobozniejszych. Ludzi, ktorzy calym swoim zyciem daja przyklad jak wypelniac Slowo Boze.

        • Nie osądzam co jest odstępstwem, więc nie wypowiem się na ten temat, nie mi osądzać.Nie idziemy tą samą drogą. Idę drogą według tego jak szedł nią Jeszua ,tak jak to czuję i według tego jak rozumiem tą autentyczną drogą Jego szlakiem.

         Odpowiedz proszę tylko kto wymyślił i ustanowił wszystkie te święta i kiedy i czy św.Paweł i inni apostołowie też je obchodzili ?

         Widzę, że razem z adim macie jakiś problem i chcecie mi wmówić, że ja nazywam coś „deptaniem Prawa Bożego”, nie wmówicie mi czegoś czego nie powiedziałem.

         „Każda przesada prowadzi do wypaczeń” -a kto przesadza i z czym?

         Dla mnie jedynym przykładem jest Jeszua HaMaszijah i Jego wypowiedzi przytaczaj, albo proroków, albo apostołów . pozdrawiam

     • „Największą „zbrodnią” judaizujących jest deptanie świętej Tory poprzez dzielenie jej na „moralną” i „ceremonialną”. Żaden Żyd, nawet współcześnie, nie dopuściłby się takiej zbrodni na Torze. Tora jest całością i w całości jest święta. Składa się łącznie z 613 nakazów. I Pan nasz uczył, że „ani jedna jota…” nie może być ze świętej Tory usuwana, nawet ta część, która dotyczy krwawych ofiar i obrzezania.
      Więc trzeba wybrać: (1) albo obowiązuje nas CAŁA Tora, włącznie z nakazem zabijania czarownic, obrzezaniem i ofiarami ze zwierząt, albo (2) cała Tora została przez Jezusa wypełniona i przybita do krzyża:
      Kol 2:14
      skreślił zapis dłużny obciążający nas nakazami. To właśnie, co było naszym przeciwnikiem, usunął z drogi, przygwoździwszy do krzyża.
      Jeśli ktoś naucza, że do krzyża Pan Jezus przybił tylko CZĘŚĆ TORY, to nie dosyć, że depcze jedność świętej Tory, to na dodatek depcze ofiarę Jezusa, czyniąc ją NIEZUPEŁNĄ.
      Ja mam zawsze do judaizujących jedno pytanie. To gwóźdź do trumny ich pomysłów np. że należy świętować szabat. To pytanie brzmi:
      > Czy wszystkie przepisy Tory, odnoszące się do szabatu, obowiązują?
      Pada wtedy odpowiedź, że OCZYWIŚCIE. Zatem warto wtedy zacytować:
      Wj 35:2
      Sześć dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana; ktokolwiek zaś pracowałby w tym dniu, ma być UKARANY ŚMIERCIĄ.
      Mamy powyżej JEDNO ZDANIE i jedno ustanowienie. To JEDNO ustanowienie każe ZARÓWNO świętować szabat, JAK RÓWNIEŻ zabijać tych, co nie świętują szabatu. Więc, drodzy sabatarianie, jeśli szabat obowiązuje, obowiązuje was również nakaz, dotyczący zabijania nas, którzy szabatu nie świętujemy.”

      • Adi
       Mianem wstępu:
       Nie wyczuwam pokoju w Twojej wiadomości, za którego konkretnie współcześnie żyjącego Żyda się wypowiadasz?
       Żadna nie przeminie ,prędzej niebo i ziemia przeminą, więc pozostawiam to Twoim przemyśleniom

       Po pierwsze nie życzę sobie jakiegoś szufladkowania typu jacyś „sabatarianie” (nawet nie wiem kim oni są i co ich charakteryzuje, a nie zdziwiłbym się gdyby to określenie wyszło od jakichś przywódców duchowych dla zaszufladkowania szabatujących), bo jest wiele osób nie należących do grup religijnych, wyznań, a jedynie zgłębiających Pismo Święte i obchodzących Szabat z przekonania, więc zachęcam do większej powściągliwośći.
       Po drugie ofiara została złożona na krzyżu i teraz mowa jest jedynie o ofiarach żywych z naszych dusz.
       Po trzecie każdy grzech jest krokiem w stronę śmierci, tej duchowej, a niejednokrotnie i cielesnej, czy to czary czy wszeteczeństwo, Bóg jest Bogiem żywych, a żaden żywy nie żyje w grzechu, bo żyjący w grzechu jest martwy
       Nie czytałeś nigdy o obrzezaniu serca? Zachęcam do poczytania Nowego Testamentu,ale i w Starym T, też występuje to pojęcie o „obrzezaniu serca”.
       Twoje prywatne interpretacje o „deptaniu Tory” to nie prawdy ostateczne, więc podkreślaj je albo jako Twoje własne mniemanie, albo popieraj je wersetami.
       Judaizm nie przeminął, po przyjęciu Mesjasza rozwinął się dalej,lecz nie przez wszystkich ten rozwój został przyjęty. Nie unieważnił żadnych świąt, tym bardziej nie nakazał człowiekowi wytyczenia według człowieka własnych świąt.
       Zabicie za nie obchodzenie Szabatu odnosiło się do narodu Izraela w tamtych czasach, teraz jeśli ktoś grzeszy wierząc i nie obchodząc Dnia Świętego sam grzeszy, a grzech już przystępem dla śmierci, bo pociąga do kolejnych odstępstw.
       Czy widziałeś, żeby w Izraelu teraz się zabijali z powodu tego że ktoś nie obchodzi Szabatu mimo, że jest tam wielu ortodoksyjnych Żydów?

       Wiele przepisów Tory trzeba rozumieć przez ofiarę Jeszua HaMaszijah.

       A teraz ja coś powiem :
       Wiara bez miłości to fanatyzm, a jeśli chce się kogoś pouczyć to należy robić to tak jest jest napisane I Piotra 3:15-16 „Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali.”

       Pytaj, ale nie osądzaj, a jeśli masz na to Słowo to Go użyj.
       pozdrawiam Szabat Szalom :)

       • „Idę drogą według tego jak szedł nią Jeszua ,tak jak to czuję i według tego jak rozumiem tą autentyczną drogą Jego szlakiem. ”
        I tu jest sedno calej tej dyskusji budzik: tak, jak TY to rozumiesz ι czujesz, co podkreslasz prawie w kazdej swojej wypowiedzi.
        Cale szczescie dla nas, ze nasz Stworca jest tak milosierny, ze zlozyl ofiare z wlasnej Krwi za nasze grzechy (i ograniczone rozumki). Ocenia nas przez pryzmat naszego serca,naszych intencji i nastawienia. I oczywiscie wypelniania Jego Slowa. Inaczej nie mielibysmy szans na Jego Krolestwo.

        p.s. Nie mam zadnego problemu, jesli chodzi o Ciebie, i niczego nie probuje Ci wmowic.

        • Uczucia, i doświadczenia nie są miarą Bożej Prawdy w kwestiach wiary i praktyki – ale Słowo Boże. Ultracharyzmatycy którzy maja”doświadczenia” typu złote pyły, dziwaczne objawienia, anielskie „języki” (nie mające bazy skrypturalnej..) i powalenia, i Beny Hina.. – też mogliby powiedzieć „ja tak doświadczam, tak czuję, dlatego tak jest ok”. W kk i na wschodzie też są „wzruszajace ” sceny płaczących obrazów maryjnych – i zaakceptujecie to – bo się dobrze czujecie? To subiektywizm. W nauce w ogóle podstawą jest rzetelne dochodzenie dowodów obiektywnych a nie przeżyć (chyba tylko nieco w psychiatrii i psychologii) – choć często subiektywne założenia mają duże znaczenie (np wczytywanie ewolucji w znaleziska).
         Wczytywanie (eisegeza) do Pisma swoich tradycji i doświadczeń, objawień (niepewnego pochodzenia) – to domena krk, prawosławia, różnych kultów i wyznać pozakat.

      • „W nauce w ogóle podstawą jest rzetelne dochodzenie dowodów obiektywnych a nie przeżyć ”
       tyle tylko, ze nauka ma niewiele wspolnego z wiara. A duchowe przezycia sa bardzo subiektywne. Jesli ograniczasz sie do pojmowania Slowa Bozego logika i na podstawie „obiektywnych dowodow” to juz zbladziles. Osobista relacja z Bogiem jest daleka od jakichkolwiek rzetelnych dowodow a polega wlasnie na przezyciach bardzo indywidualnych. Jednak bez koniecznych warunkow prowadzi do zwiedzenia.

       • Nauka – w sensie zdrowa nauka, jak nalega Nowy Testament.
        Bóg dał Słowo, objawienie jest tam, aby mieć obiektywną podstawę wiary, aby określić jasno prawdy wiary, w tym fundamencie, natomiast indywidualne doświadczenia czy nawet objawienia powinny być również odnoszone do tego obiektywnego standardu.
        Doświadczalna „teologia” budowana na emocjach i subiektywizmie to wpływ wschodnich nauk i new age.
        Biblijne chrzescijanstwo ma 2 przeciwników atakujących Pismo z różnych stron:
        1 scholastycyzm – ludzki rozum – przypasowywanie Pisma do filozofii etc -np kalwinizm
        2 mistycyzm – mistyk chce mieć bezpośredni dostęp do Boga, a Pismo staje się mniej istotne, on determinuje co mówi Pismo bo Bóg mówi bezpośrednio do niego, i nie potrzebuje objawienia ze Słowa Bożego, to kusząca herezja, podkopuje podstawy chrześcijaństwa – dociekanie w Piśmie, możemy patrzeć na Pismo, porównywać ze sobą, poznawać co mówi, a nie być pod kontrolą kogoś kto – kapłana, który jest „bliżej do Boga”.

 2. Wiele osób ma problem z zrozumieniem PŚ, Kim jest Ojciec, a Kim jest Syn. Postanowiłem przedstawić tą relację w formię małego schematu.

 3. Radtrapie, dla Ciebie sabat to sobota czy niedziela? A może twierdzisz, że powinno się go ustalać na zasadzie kalendarza księżycowego?

 4. Nie ma teraz widzialnej organizacji Boga na ziemi,a lud Boży jest w rozproszeniu.Wszystkie obrzędy związane z prawem Mojżeszowym(łącznie z szabatem)miały sens w zjednoczonej społeczności,która w pewnym okresie dziejów była nawet potężnym państwem.Obecny okres bardziej przypomina dni za czasów Noego,czy też niewolę egipską.Jezus Chrystus dobrze wiedział co się stanie w przyszłości i wskazał nam co jest potrzebne do zbawienia:
  (Ew.Mateusza 22,36-40),(Ew.Jana 17,3),(Ew.Jana 14,6)

 5. Witam.
  Niespełna rok temu,kiedy podóżowałem samochodem włączyłem radio i automatyczne wyszukiwanie stacji radiowych.
  Po krótkiej chwili w ,,znalezionej” stacji usłyszałem takie mniej więcej słowa:
  ,,Spotykamy się pierwszego dnia tygodnia czcigodnego dnia Słońca….” celebrował katolicki duchowny podczas odprawiania Mszy Św.
  Na temat zachowywania bądź nie zachowywania Sabatu zostało napisanych setki artykułów,jest wiele wykładów i innych materiałów na ten temat.
  Bóg dnia siódmego odpoczął od swoich uczynków stworzenia świata a Chrystus Syn Jego również dnia siódmego odpoczął ale w grobie od swych uczynków zbawienia i zapłaty za grzechy tego świata po tym kiedy wypowiedział ostatnie zdanie -WYKONAŁO SIĘ-.
  Bóg pieczętuje swój lud na czole i na ręce jest to 100% posłuszeństwa i oddania się Bogu aby mieć udział w pierwszym zmartwychwstaniu do życia wiecznego.
  Szatan pieczętuje swój lud na czole lub na ręce jest to 50% posłuszeństwa lub oddania się Szatanowi a tyle wystarczy aby mieć udział w drugim zmartwychwstaniu i zostać wrzuconym ostatecznie do jeziora ognia i tam zginąć.
  Nie trzeba być Adwentystą lub należeć do innej denominacji chrześcijańskiej,gdzie zachowywany jest Dekalog łącznie z siódmym dniem tygodnia aby wyraźnie dostrzec,że kleszcze pierwszego dnia tygodnia coraz mocniej zaciskają się jednocześnie mocą ustaw państwowych jak i kościelnych.

  Pozdrawiam

  • a sobota to saturday – Saturni dies ‘day of Saturn’, the ancient Roman god of agriculture – zatem „sobotnicy” czczą saturna! Widzisz jakie to głupie? NT nie powtarza sabatu, ale wskazuje że odpocznieniem jest Chrystus.

 6. @Anonim-W którym miejscu napisałem że wiara wystarczy bez uczynków?NT również o tym nie mówi:
  (List Jakuba 2,18-22)

  • Św. Jakub wg mnie pisze o tych właśnie, którzy nie narodzili się na nowo w Chrystusie, twierdzą, że wierzą, a uczynki nie idą w parze. To pusta wiara.
   To, co czynimy ma wynikać z naszej odnowy w wierze w Jezusa Chrystusa, w jego najwyższą ofiarę… A nie odwrotnie. Uczynki wypełniają dokonaną odnowę ducha, są niejako naturalną kontynuacją, uzupełnieniem, tak jak właśnie pisze św. Jakub. Ale dążenie do perfekcji, życie pod prawem, doskonalenie siebie to jakby zaprzeczenie łasce. (niestety, to to co uprawia teraz kk).

   Żyjemy w czasach łaski, dywagacje nad wyższością soboty nad niedzielą są moim skromnym zdaniem niepotrzebne, ponieważ nie musimy, ani nawet nie jesteśmy w stanie w obecnych czasach tego przestrzegać. Takie jest moje zdanie.

   Piszesz, że nie ma o tym w NT?
   Ef 2,8-9 „Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
   Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.”
   Ef 2,5 „I nas, którzy umarliśmy przez upadki, ożywił wraz z Chrystusem – łaską zbawieni jesteście”
   „Którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego,
   Abyśmy, usprawiedliwieni łaską jego, stali się dziedzicami żywota wiecznego, którego nadzieja nam przyświeca.”
   Hebr 8:
   „8:9 Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdym ujął ich za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan.
   8:10 Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem.
   8:11 I nikt nie będzie uczył swego ziomka ani też swego brata, mówiąc: Poznaj Pana, bo wszyscy mnie znać będą od najmniejszego aż do największego z nich.
   8:12 Gdyż łaskawy będę na nieprawości ich, a grzechów ich nie wspomnę więcej.
   8:13 Gdy mówi: Nowe, to uznał pierwsze za przedawnione; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zaniku.”

   • I tu jest problem,ponieważ Ty uznajesz Pawła,a ja mam co do niego wątpliwości.Moim błędem było to iż niepotrzebnie powołałem się na cały NT.Dyskusja powinna dotyczyć jednak szabatu,czy chrześcijanie mają go obchodzić,czy też nie,a tu akurat się zgadzamy :)

 7. Jak pisałem wcześniej-lud Boży jest rozproszony wśród narodów o różnej strukturze polityczno kulturowej,a nawet sam jest wewnętrznie podzielony.Jak można w takich warunkach obchodzić szabat,czy niedzielę jako dzień odpoczynku?Odpoczywamy kiedy się da.Przecież nawet w Polsce wielu musi pracować w soboty i niedziele,a nawet w tzw. „święta”. To jest absurd i nie tego od nas oczekuje Bóg.

 8. Witam was bracia i siostry w Chrystusie,
  Chciałbym może opisać coś troche od siebie nikomu nie nażucająć ale nawet gdyby to i tak wszyscy mamy wolna wole. Jakiś czas temu wszelkie wątpliwości pytania zacząłem oddawać Bogu nie z pycha serca znając już odpowiedz dla własnego zaspokojenia ego zanim się zapytam tylko ze skromnoscią pokora i uniżeniem i bojaznią Boża czekając na odpowiedz i podobnie miałem teraz. Poprosiłem Pana Boga o rozwiazanie problemu jakim jest sobota. Jezus Chrystus w ten sposób mi to wyjaśnil.

  Dal nam Pan Bog dekalog I, II, III, IV(sobota), V, VI, VII, VIII, IX, X,

  Co mówi Jezus Chrystus:
  Mt 5,17 Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić.

  Mt 22, 37-40 A On mu powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej.
  To jest największe i pierwsze przykazanie.

  Jak mam miłować Pana Boga swego z z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej? proste dekalog I, II, III IV

  A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego.(Dekalog V,VI,VII,VIII,IX,X)
  Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy.

  Dekalog jest nie zmienny i dotyczył nie tylko narodu wybranego ale i nas, bo jest ponad czasowy. Nie możemy podważać lub usówać jakiegolwiek z 10-iorga przekazan tak robią ludzie grzeszni którzy odwrócili się od światłosci bo ich uczynki są zle, ale nie Chrystusowi którzy idą za głosem swojego Pana. Jezus nic nie zmienił ale rozjaśnił.

  Nastepną sprawa sporna są słowa Jezusa ze nie czlowiek jest dla sabatu tylko sabat dla człowieka, owszem i Miał racjie ale dal przykład i ja wam dam troszke inny: jezeli wypadnie mi pożar w domu sąsiada to czy nie polece z pomocą i z ratunkiem dla biedaka poszkodowanego, czy jeżeli moja zona zacznie rodzic w sobotę, to ja pojadę z nią do szpitala odbierać poród? czy może powiem poczekaj z tym do niedzieli, nonsens dlatego takich przypadków jest setki Bóg o tym dobrze wie wiec i tutaj Jezus nie zaniżył wartości czwartego przykazania dnia Soboty( o co dokladie chodzilo ze faryzeusze szukali w Nim winny a ze nie mogli znaleść to przyczepili się na poczatku Jezusa Chrystusa ze uzdrawia w Sabat.) my mamy się wstrzymać od pracy ze wzgledu na Jego prawo które jest nie zmienne sztywne bo to sa Jego standardy które nam wyznaczył abyśmy się uświęcali bo On jest święty! chyba ze ktoś ma z was dary Prorokowania czy uzdrawiania to kożystajcie bo jak pochodzi od Pana Boga to jest dobre dla Jego Chwały Aleluja bo jak napisane Mt 12; 8 Albowiem Syn Człowieka jest Panem i szabatu. niech was w tedy i nogi niosą tam gdzie oczy widzą.

  Wiadomo ze w dzisiejszych czasach ciezko o dostosowanie sie do czczenia soboty przyklad praca policji strazy etc. ale nie zawsze ta praca w sobote wypada wiec te wolne soboty juz Panu Bogu mozna zostawic. Wiem to bo moja zona miala do tej pory takie dyzury i tez mi i jej z tym bylo zle, wiec oddalismy to w rozwiazanie Panu naszemu to co dla nas bylo sufitem, dla Niego jest pod nuzkiem i dlugo nie czekalismy na uwolnienie od pracowania w soboty Chwala Panu Jezusowi Chrystusowi bo Jest Dobry.
  Jezeli pracujesz bo musisz innej opcji nie masz a serce twoje i dusza rozrywa zal ze lamiesz prawo Boze oddaj to Najwyzszemu On znajdzie rozwiazanie (tak rowniez bylo pod niewola 400-letnia w Egipcie)

  hebr 3; 18
  A komu to przysiągł, że nie wejdą do odpocznienia jego, jeśli nie tym, którzy byli nieposłuszni?

  Moj VI 32; 39 Zobaczcie teraz, że Ja, Ja jestem Sam, a oprócz Mnie nie ma Boga. Ja uśmiercam i ożywiam, ranię i leczę, a z Mojej ręki nikt nie ocala.

  Ezechiela 18;23 Czyżbym miał pragnąć śmierci niegodziwego? – mówi Pan, WIEKUISTY. Raczej by się odwrócił od swoich dróg i żył.

  Pozdrawiam was w Chrystusie Jezusie i wzniesmy oczy w gore bo On powiedzial ze zaraz wraca

 9. Szabat da się przestrzegać w prawidłowy sposób,kiedy będziemy zorganizowanym ludem w 1000letnim królestwie Jezusa Chrystusa,a nawet później.W chwili obecnej jest to nie możliwe…Pisałem o tym wcześniej jaka jest tego przyczyna i że Bóg to przewidział.Na obecne czasy dostaliśmy dwa przykazania które wypełniają zakon oraz proroków i tego należy przestrzegać.

 10. „Kto mówi: Znam go, a przykazań jego nie zachowuje, kłamcą jest i prawdy w nim nie ma.” 1 Jan. 2:4; „I otrzymamy od niego, o cokolwiek prosić będziemy, gdyż przykazań jego przestrzegamy i czynimy to, co miłe jest przed obliczem jego.” 1 Jan. 3:22; „A kto przestrzega przykazań jego, mieszka w Bogu, a Bóg w nim, i po tym Duchu, którego nam dał, poznajemy, że w nas mieszka.” 1 Jan. 3:24; „Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe.” 1 Jan. 5:3; „A to jest miłość, abyśmy postępowali według przykazań jego. Takie jest to przykazanie, które słyszeliście od początku, aby było zasadą waszego postępowania.” 2 Jan. 1:6

  „I zawrzał smok gniewem na niewiastę, i odszedł, aby podjąć walkę z resztą jej potomstwa, które strzeże przykazań Bożych i trwa przy świadectwie o Jezusie.” Obj. 12:17; „Tu się okaże wytrwanie świętych, którzy przestrzegają przykazań Bożych i wiary Jezusa.” Obj. 14:12
  A jeżeli chodzi o siódmy dzień tygodnia-jest to sobota zwana sabatem,w Deklogu w czwartym przykazaniu poprzedzony jest wyrazem:,,Pamietaj…”.

  8. Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić.
  9. Sześć dni będziesz pracował i wykony-
  wał wszelką swoją pracę,
  10. ale siódmego dnia jest sabat Pana, Bo-
  ga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej
  pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja cór-
  ka, ani twój sługa, ani twoja służebnica,
  ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który
  mieszka w twoich bramach.
  11. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan
  niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich
  jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego
  Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go.”

  Eres:
  ,,Jak pisałem wcześniej-lud Boży jest rozproszony wśród narodów o różnej strukturze polityczno kulturowej,a nawet sam jest wewnętrznie podzielony.Jak można w takich warunkach obchodzić szabat,czy niedzielę jako dzień odpoczynku?Odpoczywamy kiedy się da.Przecież nawet w Polsce wielu musi pracować w soboty i niedziele,a nawet w tzw. „święta”. To jest absurd i nie tego od nas oczekuje Bóg.”

  Więcej wiary a mniej absurdu Eres.
  Przeczytaj co się stało w Egipcie kiedy faraon ,,dotnkął” się sabatu i jakie były tego konsekwencje.
  Dzień siódmy został wskazany palcem na kamiennych tablicach przez samego Stwórcę i nie bez przyczyny.Ponieważ dzień siódmy wieńczy dzieło stworzenia jak i społeczność z Bogiem jaką mieli pierwsi ludzie Adam i Ewa.
  Dlatego sabat został dany ludziom aby błogosławionego dnia siódmego odpoczęli sobie w społeczności z Bogiem.
  A taki dzień zwłaszcza w dzisiejszych ciężkich czasach jest nam potrzebny a konsekwencje odmówienia lub odmawiania pracy siódmego dnia zostawmy Bogu,ponieważ jest to dzień ustanowiony przez Niego dla nas.
  A w nie takich opresjach Bóg przychodził z pomocą.
  Dzisiaj dzieje się podobnie i zewsząd siódmy dzień jest atakowany na poczet dnia pierwszego.
  To już powinno dawać do zastanowienia się nad tym dlaczego i po co to się dzieje i co jest tego powodem i jaki mogą być z tego tytułu konsekwencje.
  Co z ,,nauczycielami”,którzy mówią,że należy przestrzegać Dekalogu ale bez 4-go przykazania?
  Napisane jest,że choćby kto jedno przykazanie przekroczył to będzie winien za wszystkie.
  Kto by inaczej nauczał niż jest napisane,będzie z tego rozliczany.

  W Starym Testamencie jest mowa kiedy Bóg mówi,że zbrzydły Mu sabaty i ofiary.
  Odnosi się to do świąt prawa ceremonialnego,które czasem wypadały w sabat jaki i składania ofiar z pokarmów np.chlebów pokładnych.
  Dużo osób bierze tekst z Nowego Testamentu,gdzie jest mowa o nowiu księżyca,składania ofiar,sabatów itp.i na podstawie tego mówią,że sabat został ,,zniesiony” i nieobowiązuje.
  Ale to odnosi się do prawa ceremonialnego,które zostało wypełnione w Chrystusie jako Baraknu Bożym.Zostaliśmy odkupieni przez Jego śmierć a prawo ceremonialne już nie obowiązuje.
  Obowiązuje natomiast Dekalog 10-przykazań z sabatem włącznie i to jest nie zmienne.

  Pozdrawiam w Chrystusie.

 11. @tipsonson-Czy ja Tobie zabraniam przestrzegać szabatu?Skoro uważasz że należy to robić,to sobie rób.Ja mam inne podejście do tego i Twoje wywody uważam za absurdalne.Nie życzę sobie jednak aby posądzać mnie o małą wiarę.

  • Jeżeli Dekalog a dokładniej IV przykazanie uważasz za absurd i wywód na ten temat to Twoja osobista sprawa.
   Galimatias jaki panuje przy każdym indywidualnym podejściu do rozumienia i odbioru treści biblijnych jest bardzo ogromny co czyni z tego wiele nieporozumień i zarzutów wobec innych o niewłaściwe rozumienia Pism.
   Nie kwestionuję wielkości twojej wiary ale czy miałbyś odwagę powiedzieć pracodawcy,że w sobotę nie przyjdziesz do pracy ze względów religijnych?
   Pewnie,że nie,ponieważ dla Ciebie IV przykazanie ,,nie istnieje” bo masz tylko dwa przykazania,ale one są przecież streszczeniem Dekalogu.
   No to jak to w końcu jest?

   Pozdrawiam w Chrystusie.

   P.S.
   Pewnie zaliczasz sie do ludzi,do których należy ostatnie zdanie.
   Wielu jest takich.

   • Dodam jeszcze,ze przestrzeganie 10-ciu Przykazań powinno wynikać z posłuszeństwa Bogu a jak został napisane,że Jego przykazania nie są uciążliwe.

   • tipsonson Twoj dopisek P.S. to niezwykle wycwaniona proba zakonczenia dyskusji z ostatnim zdaniem nalezacym wlasnie do Ciebie. Tym samym „przydeptales” swojego rozmowce. To pycha. Zdecydowanie niechrzescijanska.

   • Nie chcę się powtarzać,ale gdybyś cofnął się do wcześniejszych moich komentarzy,to może wiedziałbyś o co mi chodzi,choć śmiem wątpić…Napiszę krótko-Stare prawo było umową między Bogiem a zorganizowanym ludem jakim wtedy był Izrael.W chwili obecnej nie da się przestrzegać szabatu na szeroką skalę,dlatego Chrystus za zgodą swojego Ojca wskazał nam jak ma wyglądać nasza wiara poparta oczywiście uczynkami-Mamy miłować Boga oraz bliźniego i na tym opiera się cały zakon i prorocy.Wszystko.Ciekawe jak się zachowasz gdy przyjdzie oddać życie za wiarę,bo to jest kluczowe,a nie przestrzeganie szabatu?

 12. Rozmawiam z osobami ktorzy podlegaja pod rozne religie najlepiej oczywiscie mi poruszac sie w swerze katolicyzmu, gdzie modlitwe do balwanow tlumacza sobie ze jest wyswiecony, to wlasnie katolicyzm znalazl wymowke na sabat. Kosciul katolicki to TRADYCJA, DOKTRYNY……………………..i na szarym koncu biblia.

  Mrk 7; 6-9 Zaś on odpowiadając, rzekł im: Dobrze prorokował o was, obłudnikach, Izajasz, jak jest napisane: Lud ten oddaje mi cześć swoimi ustami, ale ich serce daleko jest ode mnie.
  Lecz daremnie mnie czczą, nauczając przykazań ludzkich jako doktryn.

  Bowiem opuściliście przykazanie Boga i trzymacie się tradycji ludzi umywania dzbanów, kielichów, oraz czynicie wiele innych, im podobnych.

  Mówi im także: Zupełnie znosicie przykazania Boga, byście waszą tradycję zachowali.

  tymoteusza II rozd 2 werset 23 -25

  A głupich i niedorzecznych rozpraw unikaj, wiedząc, że wywołują spory.

  A sługa Pański nie powinien wdawać się w spory, lecz powinien być uprzejmy dla wszystkich, zdolny do nauczania, cierpliwie znoszący przeciwności

  Napominający z łagodnością krnąbrnych, w nadziei, że Bóg przywiedzie ich kiedyś do upamiętania i do poznania prawdy

  list do tytusa rozdz 2 werset 7-8

  We wszystkim stawiaj siebie za wzór szlachetnego postępowania, w nauczaniu — uczciwość, prawość, godność, (tlumaczenie doslowne)

  Przez mowę szczerą i nienaganną, aby przeciwnik był zawstydzony, nie mając nic złego o nas do powiedzenia.

  Pozdrawiam was w Chrystusie Jezusie

 13. Słowo Boże tnie jak miecz obosieczny,który ostry jest sam w sobie i nie ma nic co by go mogło uszczerbić.Ale władając nim nie należycie można głęboko zranić siebie jak i innych.

  Pozdrawiam w Chrystusie.

 14. Nie będę podawał cytatów biblijnych gdyż jest tak iż każdy wybiera(często pomijając kontekst),to co mu pasuje do własnych poglądów i przez to dochodzi do podziałów.W biblii(szczególnie NT)są również sprzeczności spowodowane zewnętrznym skażeniem,dlatego wiele-często dość istotnych kwestii musi być rozpatrywana z rozwagą.Jeśli potrafimy to wszystko uporządkować w logiczny sposób(a moim zdaniem jest to możliwe),to dobrze,ale jeśli nie…Wtedy zaczyna się problem.Dla mnie osobiście liczą się słowa Boga Ojca stworzyciela nieba i ziemi,oraz Jego Syna,a naszego zbawiciela Jezusa Chrystusa.Według mojej analizy szabat na dzień dzisiejszy nas nie obowiązuje,ale nie to jest najważniejsze w chwili obecnej.Nie z tego Bóg nas będzie rozliczał.

 15. Ludzka logika jest zawodna.
  A z Twojej analizy wynika,że tylko 9 z 10-ciu przykazań obowiązuje co dla mnie jest zupełnie nie zrozumiałe.
  Są przypadki bardzo częste kiedy wyrywane są z kontekstu weresy z Biblii a wpasowywane lub dopasowywane tak aby zawszelką cenę do poglądów czy nawet doktryn.
  A jest też wiele tekstów biblijnych,które są odrzucane i na które nie zwraca się uwagi często twierdząc,że są mało ważne lub nie istotne co jest bardzo nie rozważne.
  Jan. 14:15
  Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie.
  Jan. 14:21
  21. Kto ma przykazania moje i przestrzega ich, ten mnie miłuje; a kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
  Jan. 15:10-14
  10. Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.
  1 Jan. 5:1-3
  1. Każdy, kto wierzy, iż Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził, a każdy, kto miłuje tego, który go zrodził, miłuje też tego, który się z niego narodził.
  2. Po tym poznajemy, iż dzieci Boże miłujemy, jeżeli Boga miłujemy i przykazania jego spełniamy.
  3. Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe.
  Mat. 5.17-19
  ,,Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
  Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejsze, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieski”.

  Teksty te chyba mówią raczej same za siebie,że Dekalag 10-ciu przykazań jest nadal akualny łącznie z IV przykazaniem.
  No ale logicznie analizując twierdzisz,że jest inaczej.Cóż Twoja to rzecz.
  Zastanów sie nad tym i przeanalizuj raz jeszcze nie ludzką logiką,a rozwagą,wiarą i modlitwą aby ludzkim rozumem nie kwestionować słów Bożych.
  Bóg jest nie zmienny i nie rzuca słów na wiatr.A słowa Jego są prawdziwe.
  Spory w kwestii IV przykazania będa trwały nadal mimo iż otwarcie nawet duchowni katoliccy jak i część denominacji protestanckich przyznali, że na stronach Biblii nie jest powiedziane,że IV przykazanie zostało kiedykolwiek zmienione lub zniesione.
  Ale jest powiedziane,że obowiązuje nadal.
  Siódmy dzień jest klamrą spinającą dzieło stworzenia w całość.
  Nie chodzi abyś mi przyznawał bądź nie przyznawał racji.
  Ale przyznaj rację Słowu Bożemu.

  Pozdrawiam w Chrystusie

 16. Korzystając z okazji iż admin nie zablokował jeszcze tematu ośmielę się dodać co nieco…Ludzka logika jest zawodna i z tym się zgodzę-Gorzej jednak jak ktoś się uważa za autorytet w interpretacji Słowa Bożego i nie dopuszcza logicznych argumentów.Gdzie w podanych przez ciebie cytatach choć raz występuje nakaz przestrzegania szabatu?Mało tego w nowym prawie nie ma tego nakazu wogóle.Nasz Zbawiciel wypełnił zakon w sensie czegoś,co się dokonało na tamten czas,a teraz mamy proste dwa przykazania,których przestrzeganie dopełnia całości i tego mamy się trzymać i właśnie w ten sposób na chwilę obecną przestrzegamy przykazań Bożych i naszego zbawiciela Jezusa Chrystusa.

Możliwość komentowania jest wyłączona.