Dalaj Lama: „Religia nie jest już potrzebna”

 

Źródło: cbc.ca, tłumaczenie Radtrap

Dalaj Lama sprokurował w zeszłym tygodniu gorącą dyskusję po umieszczeniu na swoim profilu na Facebooku następujących słów: „religia jest niewystarczająca.”

Lider tybetańskich buddystów mający 4,3 miliona fanów na Facebooku, umieścił w zeszły poniedziałek następujący wpis:

„Wszystkie światowe religie, ze swoim akcentem na pojęcia miłości, współczucia, cierpliwości, tolerancji i wybaczenia, mogą promować i promują wewnętrzne wartości. Jednak w dzisiejszym świecie etyka religijna jest już niewystarczająca. Z tego powodu jestem coraz mocniej przekonany o tym, że nadszedł czas na myślenie o duchowości i etyce wykraczające poza ramy religii.”

Wpis zebrał ponad 4.77o komentarzy i 53 tysięcy „lubie to”.

Ponieważ 77-letni Dalaj Lama jest jedną z najsłynniejszych postaci religijnych świata, jego słowa wzbudziły liczne komentarze ludzi kwestionujących jego prawdziwe intencje.

„Gdy filozofowie, ateiści czy nawet ludzie religijni wzywają do poważnego przewartościowania [koncepcji religii], to jest raz, ale gdy mówi to Dalaj Lama to  włączam pauzę i zaczynam zastanawiać się czy ten post-chrześcijański kierunek w którym zmierza świat zachodni nie jest czymś poważniejszym niż powolne przeistaczanie się w globalny zeitgeist” – napisał Christian Piatt na swoim blogu w artykule „Does the Dalai Lama Want to End All Religion?” (Czy Dalaj Lama chce końca wszystkich religii?)

The Huffington Post donosi że wpis na Facebooku jest cytatem z książki Lamy wydanej w zeszłym roku, „Beyond Religion: Ethics for a Whole World.

W książce tej Dalaj Lama stwierdza że w przypadku radzenia sobie z problemami współczesnego świata, świecka etyka powinna być stawiana wyżej niż zorganizowana religia.

Niektórzy uważają że przez pojęcie „świeckiej etyki” Dalaj Lama odnosi się do nauki – od lat pola dużego zainteresowania zdobywcy pokojowej Nagrody Nobla.

„Twierdzenia Dalaj Lamy są zdumiewająco podobne do twierdzeń słynnego ateisty Sama Harrisa, uważającego że nauka jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie dylematy moralne” – napisał George Dvorsky na i09. „Dyskutowanie o nauce nie jest czymś nowym dla Dalaj Lamy który jest nią zafascynowany, ze szczególnym uwzględnieniem neurologii. Jest więc bardzo prawdopodobne że jego idee pokrywają się z tezami Harrisa.”

_____________________________________________________________________________________

Zobacz także:

Agenda New Age

______________________________________________________________________________________

Komentarze do artykułu można wysyłać na adres radtrap@hushmail.com

 

Reklamy