Czy wielki producent GMO zapłaci 7,5 miliarda?

 

Źródło: Orwellsky

Zmiana w orzecznictwie prawa Brazylii może sprawić, że biotechnologiczny gigant, firma Monsanto będzie zmuszona do zapłacenia odszkodowań w wysokości blisko 7,5 miliarda dolarów.

Proces został wytoczony przez przedstawicieli grona 5 milionów brazylijskich farmerów, których od 2004 firma zmuszała do wnoszenia ogromnych opłat od corocznych zbiorów, w których wykorzystywano nasiona pochodzące z upraw ze wcześniejszych lat. Wszystko za sprawą praw patentowych do kodu genetycznego zmodyfikowanych roślin, których Monsanto jest właścicielem, jej zdaniem każdorazowe „odnowienie” zbiorów powinno wiązać się z uiszczeniem opłaty.

Zdaniem wnoszących akt oskarżenia farmerów firma pobiera te opłaty nielegalnie i żądają odszkodowań. W kwietniu brazylijski sąd uznał, że firma winna powinna zwrócić wszystkie zgromadzone od 2004 roku pieniądze – w sumie co najmniej 2 miliardy dolarów. Monstanto odwołała się do lokalnego Trybunału Sprawiedliwości w Grande do Sul, jednak wraz z ostatnią decyzją Sądu Najwyższego Brazylii, który orzekł, że wyroki ogłoszone w sądach lokalnych będą obowiązywać na terenie całego kraju sprawił, że w przypadku przegranej apelacji będzie musiała ona musiała zapłacić odszkodowania także innym grupom farmerów. Finalnie wartość tych opłat może wynieść nawet 7,5 miliarda dolarów.

Reprezentująca farmerów prawniczka Jane Berwanger w wypowiedzi dla agencji Associated Press stwierdziła:

Monsanto płaci się w momencie kiedy sprzedaje ona nasiona. Prawo daje producentom prawo do rozmnożenia kupionych nasion i nigdzie w świecie nie trzeba za to po raz kolejny płacić. W efekcie producenci płacą prywatny podatek od produkcji.

Brazylijski region, gdzie doszło do największej ilości nadużyć zyskał w ostatnich latach niechlubną nazwę „pasa samobójstw”. Według danych dostarczonych przez New York University School of Law tylko w 2009 roku co 30 minut ginął jeden z nich dając w sumie zatrważającą liczbę 17,638 indiańskich farmerów, którzy targnęli się na swoje życie.

Jeśli wyrok w Brazylii okaże się pomyślny dla farmerów, może to oznaczać, że kraj ten dołączy do szeregu państw, które ostatnimi czasy konsekwentnie opowiedziały się przeciwko GMO. Przypomnijmy kilka incydentów z ostatnich kilku miesięcy:

 • Indie zdecydowały się postawić firmę przed sądem, oskarżając Monsanto o „biopiractwo”,
 • Węgry zlikwidowały na swoim terytorium blisko 1000 akrów upraw GMO
 • Peru wprowadziło zakaz stosowania GMO na najbliższe 10 lat,
 • USA, mieszkańcy Nitro w stanie Virginia otrzymali 93 miliony dolarów odszkodowania za straty poniesione na zdrowiu spowodowane działającą w pobliżu fabryką herbicydów,
 • Francja, miejscowy farmer wygrał sprawę w sądzie po tym gdy udało mu się udowodnić, że jego problemy neurologiczne były wywołane stosowaniem środka Roundup

Czy na tym koniec?

źródło: Naturalsociety.com

 

Reklamy

7 comments on “Czy wielki producent GMO zapłaci 7,5 miliarda?

 1. http://zbawieni.com/showthread.php?tid=184 ,- darmowa i naturalna witamina c – zawartosc witaminy przebija cytryne 5 krotnie a w porównaniu do takiej samej ilosci soku z pomaranczy – przebicie jest 8-krotne.Nie jednokrotnie w historii dla wielu ludzi było to jedyne zródło witaminy C a wiec jedyna opcja przed szkorbutem i smiercia – warto pamietac o sosnie czy swierkach

 2. Nareszcie coś się zaczęło dziać. Szlag człowieka trafia kiedy czyta się o tych bandytach i bezsilności rolników, którzy musieli płacić odszkodowania Monsato za to, że ich uprawy zostały zasyfione zmodyfikowanym pyłkiem z pobliskich upraw zmodyfikowanych ziaren. Mam nadzieję, że dołączą do tego protestu i inni.

  • Kropla w morzu. Z tego samo tematu polecam opowiadanie „Zapisane w węzłach” Kena Liu, jak ktoś będzie miał problemy ze znalezieniem to wie gdzie pytać.

 3. Jak tak będą modyfikować to w końcu stworzą rośliny o dziwnych kształtach i gdy narobią tych roślin tyle to ludzie nie będą wiedzieć w końcu co to jest ? czy to roślina czy coś innego jak w tym filmiku z Chin :D

  Aby było jaśniej o co biega w reportażu :D
  Reporterka TV pojechała sprawdzić fenomen, myślała że ludziki znaleźli „wyjątkowy grzyb” – nie widzieli nic dopóki widzowie zadzwonili i ujawnili, co to jest … :D
  http://www.expressen.se/tv/galna-klipp/tv-reportern-tror-att-hon-hittat-en-unik-svamp—tills-tittarna-ringer-och-avs/
  To dopiero zacofanie, tak zrobić z siebie idiotów z tą reporterką włącznie.

  Mosanto lub inne z tej branży typu sprzedać napompowanego banana w cenie tego naturalnego i wmówić że jest zdrowszy i lepszy niż ten naturalny, to dopiero przekręt na skalę globalną. Może wyprodukują ogórki w kształcie penisa zgodnie ze standardem norm unijnych, kultu fallusa do którego przynależą :)

  GMO już uprawiają w Polsce od paru lat, kukurydza GMO rośnie tam gdzie zboże odmawia. Sieją tylko raz to zakupione jedno ziarno bo wiecie co stanie się gdy to zebrane się posieje? Jak to zebrane posieje się to wyrosną tylko same kłosy bez kolbek, albo bez ziaren :) Widziałem chwasta w akcji na polu u jednego co sieje właśnie od paru lat, mówiłem mu a on ma to w d..e, liczy się dla niego zysk. Taki suprajs, ciekawy fant przygotowali, aby uzależnić chłopa od ich ziarna, to jest dopiero przekręt i że ludzie dają się na to nabrać. Ludzi niby myślący sieją GMO bo myślą że zarobią, a nie wiedzą że nie nic za darmo. Mosanto za 10 lat przyjdzie do nich i sprawdzi czy mają coś naturalne, jak nie będzie nic to zrobią podwyżkę 500% bo co, chcesz siać i żreć to płać, bo tylko my mamy patent na to co siejesz. Naturalnego ziarna już nie ma bo nasze to wyparło. A jak znajdą coś naturalnego w oborze lub szopie to dowalą takie kary że rolnik z torbami pójdzie. Bo szantaż musi być, podpisał umowę to o co chodzi głupku.

  Ci co sieju GMO maju wypasiune agrogospodary, wożum się bryczkami jak beemwu, myrcedesy i ałdi, maju zajefane maszyny rolnicze bo dobrze współpracujum z unium i będum sioć GMO tak długo jok tylko sie do.

  Upss… Teraz to są bardzo kulturalni i po wyższych studiach, już nie jacyś rolnicy a biznesmeni inwestujący w przyszłość i nowe technologie uprawy roślin i hodowli zwierząt. O jak ładnie zabrzmiało, truciznę ładnie opakować w słowa i sprzeda się sama. Zawsze znajdą się pazerne rolniki co to nowoczesne gospodarstwa mają, świnie karmią mączkami i sterydami, kury okaleczone na sterydach niosą złote jajka od 0,6 zł – 1zł. Teraz widać jak pazerotom gały się świecą na słowo GMO i sztuczna hodowla przeznaczona do spożycia dla prawdziwych ludzi. Można nazwać takiego co to GMO sieje, osobą która jest współodpowiedzialna za utratę zdrowia ludzi, a w przyszłości będą mordercami co to sieją, uprawiają, hodują, gdyż osoby co spożywały po prostu umrą na różnej maści nowotwory i inne choróbska nabyte z ich pożywienia.

  Niech żrą te GMO ci co to sprzedają, hodują i na ludzkim zdrowiu zarabiają.

 4. Z firmą Monsanto i opryskami typu „Chemtrails” – istnieje bardzo silny związek, którego efektem ma być kontrola całego monopolu żywności na świecie. Otóż opryski typu „Chemtrails” zawierają związki nano aluminium,baru i strontu które są wysoce toksyczne: zatruwają glebę(pH), wodę; padają ptaki, pszczoły, wzrasta zachorowanie na chorobę morgellons. Związki rozpylane w powietrzu mają także właściwości kształtowania pogody ( globalnie i lokalnie ) co wpływa niewątpliwie na urodzaj plonów.

  PS

  (Niemieccy naukowcy i meteorolodzy – pozwali już rząd w sprawie „Chemtrails”)

  Polecam zapoznanie się z tematyką poniższych filmów, które doskonale obrazują skutki działań satanizmu iluminatów:

 5. Brazylijscy farmerzy brawo za odwagę!!rozje….. ten skażony system!! ludzie na całym świecie powinni wziąć z nich przykład mobilizować się i wspólnie ich dojechać procesami!! bo tylko razem można tych ”chemicznych sku….” załatwić!!!!

Możliwość komentowania jest wyłączona.