Pierwszy kraj w Europie gwarantuje neutralność sieci

 

Źródło: Dziennik Internautów

Tym krajem jest Holandia, która zapisy dotyczące neutralności wprowadziła do swojego prawa telekomunikacyjnego. Dostawcy sieci w tym państwie będą mogli wpływać na ruch w sieci tylko w taki sposób, który służy interesom użytkownika sieci. Ustawa ogranicza też możliwość odcinania internautów od sieci.

Dziennik Internautów często pisze o neutralności internetu. Pojęcie to dotyczy stopnia ingerencji dostawcy internetu w usługi dostarczane użytkownikowi. Operatorzy telekomunikacyjni chcieliby mieć możliwość np. priorytetowego traktowania pewnych pakietów danych w internecie w zamian za dodatkowe opłaty. Istnieją jednak obawy, że podzieli to internet na usługi pierwszej i drugiej kategorii. Poza tym operatorzy mogą użyć technik zarządzania ruchem, aby blokować konkurentów, np. operator telefoniczny może blokować usługi VoIP.

Z ostatniego raportu BEREC wynika, że w Europie już teraz internet jest daleki od neutralności, np. blokowane są usługi P2P i VoIP. Tymczasem trwają dyskusje na temat prawnego podejścia do neutralności? Czy powinno się tworzyć prawo gwarantujące neutralność? A może to prawo jest zbędne i wystarczą bieżące działania regulacyjne?

Holandia to pierwszy kraj w Europie, który będzie miał prawo gwarantujące neutralny internet. Jak informuje organizacja Bits Of Freedom, holenderski Senat przyjął prawo zakazujące blokowania oraz ograniczania prędkości usług. Operatorzy będą mogli stosować tylko takie techniki zarządzania ruchem, które służą interesom użytkownika (zob. BOF, Netherlands first country in Europe with net neutrality)

Ponadto przyjęte prawo zawiera zapisy anty-podsłuchowe, które ograniczają stosowanie przez operatorów takich rozwiązań, jak głęboka inspekcja pakietów. Prawo ogranicza też możliwość odcinania użytkownika internetu od dostępu do sieci. Może to nastąpić jedynie przy sprawach związanych z oszustwami lub wówczas, gdy użytkownik nie opłaca rachunków. Organizacja Bits Of Freedom udostępniła dla zainteresowanych tłumaczenie przepisów na język angielski. To dobry materiał do dyskusji o neutralności, która od pewnego czasu prowadzona jest również w Polsce.

Holenderskie prawo oczywiście nie jest bez wad. Użytkownik internetu może poprosić dostawce o filtrowanie treści z powodów ideologicznych. Niektórzy politycy uważają, że otwiera to drogę do cenzury. Dyskusja w tym temacie będzie jeszcze prowadzona.

Mimo wszystko organizacje walczące o neutralność internetu cieszą się i mówią jedynie o „technicznym błędzie” w nowym prawie, które generalnie je cieszy. Dla nich najważniejsze jest to, że jakieś gwarancje neutralności w ogóle się zrodziły.

Do tej pory dwa kraje na świecie wprowadziły gwarancje neutralności. Pierwszym krajem było Chile, teraz dołącza do niego Holandia.

 

Reklamy

3 comments on “Pierwszy kraj w Europie gwarantuje neutralność sieci

 1. I co? Na to nic nie odpowiecie? To dobrze czy źle? Przecież Holandia to taki zły kraj!
  Powiem wam jedno- nie ma żadnych spisków. Ludzie są wolni i do tej wolności zmierzają. Jeśli jakiś nowy porządek nadejdzie to przywitacie go z radością i ulgą.
  Cały świat to proces dążenia ku większej wolności. Spójrzcie na wszelkie totalitaryzmy- upadły, bądź upadają.

  • Magick – nikt nie wiedział, że domagasz się odpowiedzi i Elaboratu na
   temat „wspaniałej” Holandii… Inteligencja twa mnie Powala… i napiszę:

   Twe słowa Magiczne, lightowo-bajkowe, rzekłbym nawet – bajTowe !
   Po co żyć bez dostępu do Netu, …nieprawdaż Magicku ?
   Czego żądasz jeszcze… to odpowiem: – co w życiu „najważniejsze”
   dostęp do Pitnej Wody… albowiem.

  • Magick znasz taki dowcip.

   W chlewiku były sobie dwie świnki i jedna mówi do drugiej.

   – wiesz że doszły mnie słuchy, że tak dają nam dobrze pojeść abyśmy nabrały na wadze, a jak już utyjemy wtedy nas zabiją i zjedzą.

   Odpowiedziała druga świnka.

   – A tam pieprzysz głupoty, ty jak zwykle te swoje teorie spiskowe.

   Ty chyba jeszcze nie dostrzegasz jaki chcą odwalić totalitaryzm globalny :)

   Gdy ktoś mi mówi czy pisze że ludzie są wolni to mnie sśmiech ogarnia, taka typowa mowa niewolnika. Płacisz podatki lichwiarskie, nie rozumiesz prawa i religii bo są nie dla ciebie ale dla tych co służy to jako narzędzie, lokują kamery i maja prawo cię spałować, nie masz głosu choćby w sprawie swej emerytury więc …..
   Kim jesteś, wolnym człowiekiem, czy zamotanym z myślami jak kanarek w klatce, dziwujący się ptakom za oknem jak one potrafią tam żyć. Kanarek uważa się za wolnego, oczywiście że go nie przekonasz bo dopóki dostaje regularnie papu i sprzątają po nim, dają jakieś wygody, wtedy będzie zajęty śpiewaniem z radości śmiejąc się z tamtych że frajerzy.
   Wybierasz wygodną klatkę czy nieznaną wolność ?

   Bardzo się cieszę ze do wolności zmierzają ludzie, każdemu na tym zależy aby wszyscy ludzie byli wolni, szczęśliwi i bez zmartwień …. ale trzeba trzeźwo patrzeć na świat, bez lekkomyślnych lotów i ślepej wiary w tych co fajnie gadają i obiecują.

   Nawet nie wiesz jak bym chciał zobaczyć ten świat wolny i normalny, bo wprawdzie żyjemy ale to jest tylko klatka z oknem na świat :)

   Pozdro

Możliwość komentowania jest wyłączona.