Stoimy u progu kolejnej katastrofy nuklearnej w Fukushimie

 

Źródło: Zmiany na Ziemi

Uszkodzona elektrownia atomowa Fukushima zgrabnie zniknęła z mediów, jako nudny wyeksploatowany news. To powoduje, że narasta błędne wrażenie, że ta sprawa już nic nie przyniesie. Niestety to nie prawda, bo jak kilkukrotnie wspominaliśmy na łamach portalu zmianynaziemi.pl problemem i to poważnym jest basen na zużyte odpady na reaktorze numer 4.

Czy media o tym wspominają? A sprawa jest poważna, bo temperatura w zbiorniku rośnie, co wskazuje na trwającą reakcję łańcuchową. Sprawa jest badana przez specjalnych ekspertów skierowanych specjalnie przez sekretarza generalnego ONZ.

Jeden z czołowych specjalistów amerykańskich w dziedzinie bezpieczeństwa atomowego, były doradca szefa amerykańskiego Departamentu Energetyki, Robert Alvarez uważa, że odpady nuklearne w basenie czwartego bloku energetycznego w Fukushima Daiichi zawierają 10 razy więcej radioaktywnego cezu niż została wyzwolona w trakcie katastrofy w Czarnobylu.

Znajduje się tam podobno 11 000 wypalonych elementów paliwowych. We wszystkich basenach w Fukushimie jest trudna sytuacja, ale w czwartym zaczyna się robić krytyczna. Gdyby doszło do trzęsienia ziemi albo pożaru a w konsekwencji rozszczelnienia zbiornika grozi nam tragedia i skażenie na skalę znacznie przewyższającą Czarnobyl. Byłaby to katastrofa na skalę globalną.

Amerykański senator Roy Wyden po zapoznaniu się z sytuacją przeraził się i wezwał publicznie rządy USA i Japonii do natychmiastowego działania w celu przezwyciężenia kryzysu. Stwierdził wprost, że kolejne trzęsienie ziemi, które wcale nie jest nieprawdopodobne, może spowodować wielkie skażenie, które będzie wymagać wysiedlenia jednej trzeciej populacji Japonii.

Od ONZ oczekiwane jest powołanie specjalnego szczytu na temat bezpieczeństwa jądrowego, który mógłby dać początek stworzeniu grupy ekspertów, którzy mogliby wesprzeć Japonię w procesie usuwania odpadów z basenów na zużyte paliwo jądrowe.

Eksperci nie pozostawiają złudzeń, że gdyby doszło do katastrofy ryzyko skażenia nie dotyczy tylko Japonii, ale również Chin, Korei i dalekowschodniej Rosji. Gdyby do tego doszło niebezpieczeństwo stanie się globalne a izotopy radioaktywne niczym aerozol rozprowadzą się po obu półkulach. Fukushima to tykająca bomba, miejmy nadzieje, że ludzkość poradzi sobie z tym problemem. W przeciwnym wypadku czeka nas spora redukcja populacji z powodu chorób związanych z obecnością radioaktywności.

Żródło: http://www.huffingtonpost.com/bob-burnett/two-meltdowns-fukushima-a_b_1458721.html

 

 

Reklamy

3 comments on “Stoimy u progu kolejnej katastrofy nuklearnej w Fukushimie

 1. „Eksperci nie pozostawiają złudzeń, że gdyby doszło do katastrofy ryzyko skażenia nie dotyczy tylko Japonii, ale również Chin, Korei i dalekowschodniej Rosji.”

  Mniejsza jacy eksperci, bo jak to nie ściema z tym reaktorem to problem jest, gdyż teraz wystarczy haarp i 4 reaktor walnie, większy od tego z Czarnobyla załatwi te niewygodne państwa.
  Czy taki był plan, aby szantażować kataklizmem państwa sąsiednie dalekiego wschodu, te państwa akurat co USA prowadzi konkurencje z nimi na super światowe mocarstwo. To jakoś zaczyna nabierać sensu, jak jebnie reaktor to będzie syf na całym wschodzie. Putin wygłupia się w przebieranki jako car, może chcę odwrócić uwagę albo przeszedł dalej na szachownicy, Miediediew zabawia się z Gorbaczowem w prezenty, dalej akcja typu „ogłupianie z Tymoszenko” gdzie opozycje mniejszości narodowej doszły do idiotyzmu już tak przesadnego że namalowali obraz Julii jako Joanna Dark z ptaszkami na ręku, gdzie głosy w uni. Mogą dawać nam jakieś przekonanie że Julia należy do ich obozu, tym bardziej że Nobla dają tylko swoim mordkom.
  http://wzzw.wordpress.com/2012/02/28/julia-tymoszenko-nominowana-do-nagrody-nobla/
  dalej manifestacje opozycji, bojkoty euro i wszystko to tereny wschodnie.

  Zaczęli grać w swoje szachy jak to opowiadał dumnie Brzeźiński, będą spadać pionki, za nimi ważniejsze figury.

  Ale na euro i tak nie pojadę.

  • Wystarczy w ramach odpowiedzi odparować profilaktycznie ZION i z reszty para sama ujdzie jakby nigdy nic sie nie działo. A ZION i tak musi zostać odparowany jak CHINY czy ROSJA chcą dozyć XXII w. I to im predzej tym lepiej dla obu tych państw.

 2. „(…)Gdyby doszło do trzęsienia ziemi albo pożaru a w konsekwencji rozszczelnienia zbiornika grozi nam tragedia i skażenie na skalę znacznie przewyższającą Czarnobyl. Byłaby to katastrofa na skalę globalną.”
  Ta katastrofa JUŻ jest po wielokroć większa niż w Czarnobylu, tylko informacji o niej jeszcze mniej niż wtedy (po Czarnobylu) w Polsce i „demoludach”…

Możliwość komentowania jest wyłączona.