Skok cen ropy po tym, jak Iran przerwał dostawy do Niemiec

 

Źródło: Stop Syjonizmowi

http://blog.alexanderhiggins.com, 11/04/2012, Tłum. wMordechaj

Światowe ceny ropy wzrosły ponownie, gdy Iran wstrzymał eksport ropy do Niemiec, kolejnego z grupy krajów odciętych od dostaw irańskiej ropy.

Press TV – w środę, cena średniego gatunku ropy zachodnioteksańskiej z dostawą zafiksowaną na maj, wzrosła w Nowym Jorku o 1,25 $ do 102,27 $ za baryłkę, donosi AFP.

Ropa z Morza Północnego z dostawą w maju zdrożała o 14 centów do 120,02 $ na giełdzie w Londynie pod koniec sesji w środę.

Ceny ropy skoczyły po tym, jak Iran ogłosił w środę, że przerywa dostawy do Niemiec w dzień po zerwaniu handlu ropą z Hiszpanią, co wiąże się z zastosowaniem irańskich kontrsankcji wobec UE.

Teheran już wstrzymał sprzedaż ropy do Francji, Wielkiej Brytanii i Grecji, a w tej chwili rozważa wstrzymanie dostaw do Włoch.

Dodatkowo, skok światowych cen ropy towarzyszy rosnącym cenom benzyny na stacjach w USA i UK, co jest bezpośrednim skutkiem nałożenia przez Teheran kontrsankcji. Rosnące ceny stały się głównym tematem amerykańskiej kampanii prezydenckiej.

Iran zastosował środki odwetowe w odpowiedzi na wspólną decyzję ministrów spraw zagranicznych UE z dn. 23.01.2012 r. o zakazie importu ropy z Republiki Islamskiej i zamrożeniu aktywów banku centralnego tego kraju w całej UE.

USA, Izrael i niektórzy ich sojusznicy oskarżają Teheran o forsowanie celów militarnych w ramach swego programu atomowego i użyli pretekstu, aby nałożyć jednostronne i międzynarodowe sankcje przeciw temu krajowi.

Iran odrzucił domniemane oskarżenia twierdząc, że jako sygnatariusz Traktatu o Nie-Rozprzestrzenianiu Broni Atomowej (NPT) i członek Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), jest uprawniony do pokojowego użycia technologii nuklearnej.

Reklamy

2 comments on “Skok cen ropy po tym, jak Iran przerwał dostawy do Niemiec

  1. Kazdy wzrost cen jest korzystny dla dolara bo wiecej śmieciowej waluty ma pokrycie w coraz drozszym towarze dlatego nalezy sie spodziewać współpracy w dojeniu konsumentów ropy pod warunkiem iz bedą płacili za nia wyłącznie w dolarach. Kazde płatnosci w innej walucie sa nożem w plecy działalnosci FED i jego zmasowanych dodruków zielonego finansowego smiecia.

Możliwość komentowania jest wyłączona.