Atak Izraela na Iran wciągnie USA w nową wojnę

 

Zródło: wp

Tajna symulacja działań wojennych w następstwie ewentualnego ataku Izraela na Iran każe przewidywać, że USA zostałyby wciągnięte do wojny i poniosły znaczne straty w ludziach – podał „New York Times”.

Powołując się na anonimowe źródła rządowe, dziennik relacjonuje tzw. grę wojenną, nazwaną „Internal Look” (Spojrzenie od środka) i przeprowadzoną ostatnio w celu zorientowania się w prawdopodobnych konsekwencjach ataku Izraela na irańskie instalacje nuklearne. Waszyngton uważa taki atak za możliwy w ciągu najbliższego roku.

Zgodnie z symulacją łańcucha wydarzeń Iran uznałby siły USA w Zatoce Perskiej za wspólnika Izraela w tej akcji. W rezultacie zaatakowałby rakietami jeden z amerykańskich okrętów, zabijając około 200 marynarzy. W odwecie USA ostrzelałyby rakietami irańskie zakłady nuklearne.

„Gra wojenna wzbudziła niepokój wśród głównych amerykańskich strategów, że nie będzie można zapobiec uwikłaniu USA w jakiekolwiek eskalujące starcie z Iranem” – pisze „NYT”

Według symulacji początkowy atak Izraela na instalacje atomowe w Iranie opóźni realizację programu nuklearnego w tym kraju o około rok. Następujący potem atak amerykański spowolni ją o kolejne dwa lata.

Gdyby jednak prezydent Barack Obama zdecydował się na uderzenie odwetowe na pełną skalę, to – jak przewidują planiści w Pentagonie – amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu, precyzyjne rakiety i inne rodzaje broni spowodują dużo poważniejsze zniszczenia irańskich urządzeń atomowych.

Anonimowi przedstawiciele rządu USA zastrzegają jednocześnie, że wspomniana symulacja nie była „próbą” przed prawdziwą akcją wojskową. Podkreślają też, że przewidywany wynik nie jest jedynym możliwym rezultatem ewentualnego konfliktu zbrojnego.
(sol, bart)

 

Reklamy

One comment on “Atak Izraela na Iran wciągnie USA w nową wojnę

  1. Tajna symulacja działań wojennych, ale z jawnymi wynikami tejże symulacji…. :) Ciekawy przypadek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.