Tajemnicze spotkania amerykańsko-tureckie

 

Zródło: Orwellsky

Agencja AFP poinformowała, że szef CIA David Petraeus spotkał się we wtorek za zamkniętymi drzwiami z tureckim premierem Recepem Tayyipem Erdoğanem oraz szefem tamtejszego wywiadu, Hakanem Fidanem. Tematem rozmowy była najprawdopodobniej sytuacja w Syrii.

Wizytę Petraeusa wiąże się z debatą trwającą w USA na temat scenariuszy rozwiązania syryjskiego konfliktu, wśród senatorów nie brak opinii, że jednym z działań powinno być udzielenie wsparcia syryjskim rebeliantom, pod uwagę brane są między innymi bombardowania rządowych obiektów.

Turcja odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Ankara pozostaje jednym z najbliższych sojuszników USA w regionie, od dawna krążą również pogłoski, że aktywnie wspiera ona buntowników. Po spotkaniu oficjeli rzecznik prasowy amerykańskiej ambasady określił perspektywę współpracy jako „owocną”.

Robi się coraz ciekawiej. Chociaż konflikt w Syrii zdaje się nie wygasać a wybuch wojny z Iranem jest coraz bardziej prawdopodobny to w międzyczasie wciąż trwa ciche przeciąganie liny, zawieranie sojuszy i próby zdobycia poparcia przez każdą ze stron.

Nie przy przypomina to trochę Europy pod koniec lat 30-tych?

 źródło: Stratrisks

 

Reklamy

2 comments on “Tajemnicze spotkania amerykańsko-tureckie

  1. nie znam tureckiego… [aa, mam wątpliwości czy pisać komentarz… chyba nie napiszę… chyba, że się rozmyślę… no, ciężka sprawa ;-) ]

    Djordje Balasevic Jebite se devedesete Directed By Bata

    ;-) [seler, ….jak zwykle]

  2. Ja tam islamistom NIE ufam z zasady, oni mają własne „święte reguły” jak podstępnie oszukiwać żydów i chrześcijan, naturalnie dla „allaha”

Możliwość komentowania jest wyłączona.