Z Fukushimy do Pacyfiku dostało się 6 razy więcej radioaktywnego cezu, niż wcześniej sądzono

 

Zródło: Zmiany na Ziemi

Emisja radioaktywnych izotopów cezu do Oceanu Spokojnego po wypadku w japońskiej elektrowni atomowej „Fukushima” w marcu ubiegłego roku była prawie 6 razy większa niż wcześniej przewidywano.  Stwierdzenie to opiera się wynikach badania opublikowanych przez Japońską Agencję Badań Morza.

Eksperci Agencji pobrali próbki wody morskiej z 500 miejsc na wybrzeżu w prefekturze Fukushima i na podstawie tych danych stwierdzono, że emisja cezu-137 wahała się od 4,2 tys. do 5,6 tys. terabekereli. Wcześniej sądzono, że było to około 940 terabekereli.

Radioaktywny cez-137 jest najbardziej niebezpiecznym izotopem wyrzucanym do środowiska po wypadku, elektrowni jądrowej „Fukushima”, ponieważ może gromadzić się w organizmie i powodować uszkodzenia mięśni oraz raka. Okres półtrwania tego izotopu wynosi około 30 lat.

Całkowita emisji substancji radioaktywnych do Pacyfiku to 13 do 15 tysięcy terabekereli. Większość z tych substancji miała krótki okres półtrwania, zwłaszcza jod-131, który istniał zaledwie 8 dni, i teraz nie stanowią już zagrożenia.

Reklamy