Trzecia armia świata szykuję się do wojny z Chinami

 

Zródło: wirtualna polonia

Amerykański wywiad uważa, że Indie, posiadające trzecią co do wielkości armię świata, przygotowują się do wojny z Chinami – czytamy na stronie internetowej indyjskiego dziennika „Times of India”.

– Na przekór publicznym deklaracjom, które mają zmniejszać napięcie pomiędzy oboma krajami, oceniamy, że Indie są coraz bardziej zaniepokojone chińską postawą wzdłuż spornej granicy i agresywnością Pekinu na Oceanie Indyjskim oraz w regionie Azji i Pacyfiku – powiedział krajowy dyrektor wywiadu James Clapper występując przed senacką komisją ds. wywiadu.

Jak oceniają USA, wielka wojna między oboma gigantami jest raczej wykluczona, ale indyjska armia przygotowuje swe siły do ograniczonego konfliktu wzdłuż spornej granicy, prowadzonego na małą skalę.

Ponadto Nowe Delhi planują forsowną rozbudowę swojej marynarki wojennej, aby stawić czoła chińskiej obecności w rejonie Oceanu Indyjskiego. W ciągu najbliższych dwóch dekad indyjscy wojskowi chcą wydać 45 miliardów dolarów na 103 nowe okręty, w tym nowoczesne niszczyciele i nuklearne łodzie podwodne.

Clapper ocenił, że choć Pekin do tej pory prowadził pokojową i pragmatyczną politykę zagraniczną i zależy mu na stabilnych relacjach z innymi państwami, zwłaszcza tymi sąsiadującymi z Chinami, to nie zawaha się podjąć stanowczych akcji, gdy poważnie zagrożona zostanie jego suwerenność i bezpieczeństwo.

Indyjskie siły zbrojne pod względem liczebności są trzecią armią świata – w 2010 roku liczyły 1,32 mln żołnierzy. Według raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) z 2011 roku, Indie są obecnie największym importerem broni na świecie – w latach 2006-2009 odpowiadały za niemal jedną dziesiątą wartości całego światowego handlu uzbrojeniem, kupując je głównie w Rosji. Tylko do 2015 roku planują wydać 80 miliardów dolarów na projekty modernizacyjne.
(tbe, ap)

____________________________________________________________________________________

Zobacz także:

Chiny grożą III wojną swiatową

Oraz wszystkie inne artykuł na tym blogu z tagiem „III wojna światowa”

 

Reklamy

2 comments on “Trzecia armia świata szykuję się do wojny z Chinami

  1. no to pięknie ! wojna Indie vs chiny ..ile miliardów ludzkości mniej ? ..a afryka w tym czasie umrze z głodu, a UE na raka, a USA ..a stanami zajmie się FEMA ;P

  2. Podobno Chiny, Indie i Rosja mają pakt o wzajemnej pomocy wojskowej – jeśli to prawda to wszelkie doniesienia typu „Amerykański wywiad uważa” można uważać za myślenie życzeniowe wyrażające chęć iż w interesie ameryki byłoby doprowadzić do wzajemnej wojny nuklearnej pomiędzy Rosją Chinami, Indiami i Pakistanem. Zapalnikiem może być przypadkowa akcja Korei Północnej gdzie niedawno zamordowano skrytobójczo wrogiego imperializmowi USA przywódcę Narodu.


    Doniesienie w kategorii „prawd” objawionych Wikileaks – klasyczne szczucie na siebie.
    Prowokacje graniczne nie wykluczone.

Możliwość komentowania jest wyłączona.