Polska podpisała ACTA… no to się zaczęło

 

Zródło: Dziennik Internautów

Nie oznacza to jednak, że ACTA od razu wchodzi w życie. Przed nami teraz ratyfikacja umowy w kraju. Wymagana być może zgoda parlamentu. Nigdy jeszcze tak wielu nie ukryło tak wiele przed tak licznymi.

W Tokio o godzinie 11.30 czasu lokalnego (o 3.30 czasu polskiego) polska ambasador w Cesarstwie Japonii – Jadwiga Maria Rodowicz-Czechowska – podpisała w imieniu Polski traktat ACTA. Stało się tak mimo kontrowersji, o jakich większość polskich mediów zaczęła mówić pod koniec zeszłego tygodnia. Na nic zdały się także protesty internautów, którzy obawiają się, że wejście w życie umowy może zagrozić wolności słowa i swobodzie korzystania z sieci. Swoje podpisy złożyli także przedstawiciele innych państw Unii Europejskiej z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii.

W Dzienniku Internautów od kilku lat piszemy o ACTA i kontrowersjach, jakie związane były zwłaszcza z negocjacjami – odbywały się one za zamkniętymi drzwiami, rzadko kto miał dostęp do jakichkolwiek dokumentów. Rzekome konsultacje społeczne, które odbyły się w zeszłym roku, trudno nazwać obiektywnymi, gdy spojrzymy na listę organizacji, które o opinię poproszono. Warto zwrócić także uwagę, że rząd nie zapytał o zdanie chociażby Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, mimo że ACTA zawiera wiele postanowień, dotyczących jego kompetencji.

Czytaj także: Wszystko o ACTA (2008-2012)

Za podpisaniem ACTA opowiedziały się, co zrozumiałe, organizacje broniące interesów przemysłu rozrywkowego – w Polsce chociażby były to ZAiKS oraz FOTA. Sceptyczne za to stanowisko zajęła Grupa Allegro. Organizacje pozarządowe zainteresowane przyszłością polskiego społeczeństwa informacyjnego, jak np. Fundacja Panoptykon czy ISOC Polska, apelowały do rządu o odrzucenie ACTA.

ACTA – żywy (po)twór

Warto podkreślić, że podpisanie przez Polskę traktatu nie oznacza jeszcze jego natychmiastowego wejścia w życie. Konieczne jest dokonanie ratyfikacji w kraju, a na to najczęściej zgodzić się muszą parlamenty narodowe. W Polsce tak się zapewne stanie.

Tekst ACTA przewiduje, że umowa wejdzie w życie, gdy ratyfikuje ją co najmniej sześć stron. To nie koniec. Po wejściu w życie ACTA będzie tworem żywym. Umowa może być modyfikowana i mogą do niej przystępować kolejne państwa.

ACTA: Porażką rządu, obywateli i mediów

ACTA jest porażką demokracji – można to śmiało powiedzieć. Wiedzą o tym świetnie osoby, które śledziły ten temat od lat. Ci, którzy o ACTA dowiedzieli się niedawno, mogą sięgnąć do tekstów archiwalnych i zobaczyć jak groteskowe były wydarzenia związane z ACTA.

ACTA jest porażką demokracji w szerszym znaczeniu. Oceniając to zjawisko, należy wziąć pod uwagę następujące fakty:

 1. Wybrani przez nas politycy ulegli niewybieranym przez nikogo twórcom ACTA.
 2. Stało się jasne, że na szczeblu międzynarodowym można przepchnąć coś, na co władze poszczególnych państw by się nie zgodziły.
 3. Media milczały o ACTA przez lata. Dziennik Internautów śledził ten temat od lat, ale za naszą porażkę uznajemy fakt, iż nie udało się nam zainteresować nim innych mediów i polityków (próbowaliśmy). Nie byliśmy jedyną gazetą obserwującą ACTA, ale byliśmy jedną z niewielu.
  Największe media nie spełniły roli „kontrolnej”, jaka przysługuje im w demokratycznym państwie. Gdy ACTA przechodziła kolejne etapy negocjacji, telewizja i radio dyskutowały o krzyżach lub o kandydatce na posłankę, która dla władzy mogła się nawet rozebrać. To też jest element „porażki demokracji”.
 4. W Polsce mieliśmy niedawno kampanię wyborczą. To był świetny czas, aby załatwić sprawę ACTA jeszcze przed podpisaniem porozumienia. Nie wyszło, a niektórzy próbowali.
 5. Obywatelom zarzuca się, że zareagowali zbyt późno. To jednak wynikało w dużej mierze z beztroski mediów, które zaniżyły znaczenie ACTA – przyznajmy to.
 6. Politycy ponieśli największą porażkę, choć oni jeszcze o tym nie wiedzą. Im wydaje się, że byli silni, że podpisali ważną międzynarodową umowę. Zawsze jednak wychodzi się źle na podpisywaniu czegoś, czego się wcześniej nie przeczytało.

Warto jednak zakończyć w tonie optymistycznym. ACTA musi przejść proces ratyfikacji. Jeśli nie odpuścimy i w konstruktywny sposób będziemy wpływać na działania rządu, jest szansa na powstrzymanie niebezpieczeństwa. To wymaga nie tylko siły tłumów, ale i dużej czujności. Nie spodziewajmy się bowiem, że teraz rząd zacznie być przejrzysty i uczciwy wobec nas. Nie. Przepychanie ważnych inicjatyw bez konsultacji widzieliśmy już nie raz. Pamiętacie Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych albo ustawę medialną?

Patrzenie rządowi na ręce nie jest łatwe – przyznają to nawet ludzie, którzy robią to zawodowo. Wymaga to pewnej uwagi i nawet szacunku dla przeciwnika. Po tym, co działo się w ostatnich dniach, duża część społeczeństwa ma powody, aby traktować rząd właśnie jak przeciwnika.

 

Reklamy

18 comments on “Polska podpisała ACTA… no to się zaczęło

 1. Nwo jest od wielu lat,wprowadzany pelzajaco ,dlatego ludzie tego nie widza ,dramatem bedzie pewnego dnia ich pewnosc ,ze dla nas jest za pozno !

 2. ACTA – Arogancki Cyniczny Traktat Antyludzki – act A ?

  1/ artykuł HK – http://www.proroctwa.com/ACTA.htm

  2/ a Tac się zaczęło [Atac = acTa]… Zaklęty Krąg Zniewolenia, a w środku C
  https://radtrap.wordpress.com/2011/12/30/ue-i-polska-podpisza-acta-na-poczatku-2012/
  i Cisza…
  http://di.com.pl/news/42273,0,ACTA_cos_waznego_sie_wydarzylo_a_tu_cisza.html

  3/ T jak Traktat = pakT = Krzyżowanie porozumiewania się Słowem [paKt z A ?]
  krzyż T
  http://www.voxdomini.com.pl/vox_art/krzyz.htm
  krzyże i jeden jedyny T – crux commiSSa
  http://krzyzpoludnia.republika.pl/krzyze.htm

  4/ musztarda PO obiedzie
  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/524363,ACTA-zawiera-punkty-niedopuszczalne-%28wideo%29

  5/ PAKT [porozumienie] ACTA w języku polskim – cukiereczek z Trucizną
  http://www.obnie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2383:acta-pl&catid=105:internet&Itemid=27

  6/ a… pOsłowie rżną Głupa zakładając V maski – a może zdejmują Maski ?
  http://wiadomosci.onet.pl/raporty/protest-przeciw-umowie-acta/zamieszki-w-kielcach-po-manifestacji-przeciwko-act,5008611,0,fotoreportaz-maly.html
  jedna z siedzib Komendanta Obozu
  http://wiadomosci.onet.pl/raporty/protest-przeciw-umowie-acta/protest-przeciw-acta-starcie-przed-siedziba-po,1,5009660,wiadomosc.html
  usuwanie wpisów
  http://wiadomosci.onet.pl/raporty/protest-przeciw-umowie-acta/rzad-kasuje-niewygodne-wpisy-to-wyjatkowa-sytuacja,1,5009550,wiadomosc.html

  7/ Wyczyny Wybranych Wybrańców [www] dla dobra Polski od 1989 roku
  Artykuł, który każdy powinien przeczytać
  przede wszystkim wyborcy…
  jest to odpowiedź dla Myślących na pytanie – A dlaczego uważasz wyborców
  za idiotów ?
  http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/01/26/dokonania-prezydentow-i-premierow-dla-dobra-polski-od-1989-r/

  polecam, …Rad, otwórz Okno.www. bo strasznie zajechało Gównem z Onetu…;-)

  dodatek S-pecjalny – SoroS wzywa GooGle do Cenzury

  http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/czlowiek_sorosa_wzywa,p905912220

  Legion ACT AntyChrysta…

 3. Student pierwszą ofiarą międzynarodowych porozumień antypirackich

  Nazywa się Richard O’Dwyer, jest 23-letnim brytyjskim studentem i z powodu domniemanego naruszenia praw autorskich w internecie zostanie pierwszą ofiarą międzynarodowych porozumień antypirackich.

  Czym zawinił student?

  Richard mieszkał w akademiku w Sheffield, gdzie uczęszczał do miejscowego uniwersytetu. W wolnych chwilach prowadził stronę internetową TVShack, gdzie społeczność zamieszczała linki do różnych źródeł, gdzie nielegalnie można było obejrzeć/ściągnąć materiały filmowe. Strona nie hostowała żadnych plików, umożliwiała jedynie wymianę linków… tak jak setki milionów innych stron w internecie, gdzie funkcjonują fora lub chociażby system komentarzy do artykułów. Czym więc wyróżniał się serwis Richarda? Tym, że osiągnął sukces – w ostatnich dniach działalności odnotowywał ok. 300 tys. wejść miesięcznie. To naprawdę sporo, jak na amatorski serwis.

  Co grozi studentowi?

  W świetle brytyjskiego prawa student nie popełniał żadnego wykroczenia. Nie udostępniał nielegalnych plików, nie trzymał ich na własnych serwerach, co więcej – sam z nich nie korzystał. Niestety, według prawa amerykańskiego, stał się groźnym przestępcą i USA wystąpiły o jego ekstradycję. Sąd w Wielkiej Brytanii stwierdził, że nie ma prawa odmówić, w związku z czym w najbliższym czasie Richard uda się na wycieczkę do Stanów. Może zostać tam dłużej, niż przeciętny turysta – za „piracką” działalność grozi mu 10 lat więzienia. 23-latek zdaje sobie sprawę, że jego proces będzie pokazowy – amerykańskie władze będą chciały wysłać sygnał do cyberprzestępców poza granicami kraju, że to koniec pobłażania – w związku z tym obawia się najwyższego wymiaru kary.Odwiedzając dziś stronę Richarda zobaczymy tylko groźną wiadomość, pozostawioną przez amerykański Departament Imigracji i Służb Celnych (fot. WP)

  Reakcja społeczeństwa

  Sprawa wywołuje wielkie emocje w Wielkiej Brytanii. Chodzi tu w końcu o ochronę własnych obywateli, która powinna być sprawowana przez państwo. Matka chłopaka przed kamerami najpierw nazwała decyzję brytyjskiego sądu „obrzydliwą”, a potem nie potrafiła powstrzymać łez.

  Czy w obliczu podpisania przez nasz kraj ACTA, wkrótce czeka nas seria podobnych spraw? Jak bardzo międzynarodowe porozumienia wpłyną na możliwość ochrony obywateli przez polskie władze? Udzielenie odpowiedzi na te pytania powinny być dziś priorytetem dla rządu.

  Na razie społeczeństwo nie rezygnuje z protestów, także tych ulicznych. Zbierane są też podpisy pod wnioskiem o referendum ws. ACTA (potrzebne jest 500 tys. podpisów). Porozumienie nie zostało jeszcze przepchnięte przez Sejm RP, protestujący mają więc cień nadziei, że ostatecznie uda się powstrzymać wprowadzenie ACTA w życie.

  http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Student-pierwsza-ofiara-miedzynarodowych-porozumien-antypirackich,wid,14199686,wiadomosc.html?ticaid=1dcf8

 4. 10 lat za Taki “terroryzm” i za Takie “piractwo” ?!?
  to ile powinien dostać
  Zbrodniarz obama Pokojowy „malarz”?
  i jego kolega po fachu Don Judas Tuskariota ? – 666 lat…
  dostanie… na słowo Stwórcy.
  bez naszego udziału…
  Zagładę.

 5. 1. ACTA

  „Strona może (…) zapewnić swoim właściwym organom prawo do wydania dostawcy usług internetowych nakazu niezwłocznego ujawnienia posiadaczowi praw informacji wystarczających do zidentyfikowania abonenta, którego konto zostało użyte do domniemanego naruszenia”

  http://di.com.pl/porady/43064,0,Poznaj_tekst_ACTA_siegnij_do_zrodla.html
  http://di.com.pl/news/43105,0,Polska_podpisala_ACTA_no_to_sie_zaczelo.html

  „ACTA: Konsultacje społeczne rządu to fikcja”
  „Minister Bogdan Zdrojewski utrzymuje, że były. Inny minister, Michał Boni, mówi, że >>brak konsultacji jest rządową wpadką<< i przeprasza za to. Organizacje pozarządowe także zapewniają, że konsultacji nie było."

  http://tiny.pl/hjkkm

  "Kancelaria Premiera kłamie – usunięte wpisy nie były wulgarne"
  "KPRM usunęła 7700 niepochlebnych wpisów zamieszczonych na jej stronie na Facebooku. W większości były to głosy sprzeciwu wobec podpisania umowy ACTA i merytoryczne argumenty."

  http://tiny.pl/hjkkt

  "Szwedzki europoseł: min. Boni kłamie w sprawie ACTA"

  http://tiny.pl/hjk95

  2. NDAA

  "Senat przygotowuje się do głosowania nad projektem ustawy, która zdefiniuje Stany Zjednoczone jako “pole bitwy” co pozwoli wojsku aresztować Amerykańskich obywateli bez stawiania im zarzutów czy procesu."
  "Prezydent Barack Obama podpisał kontrowersyjną ustawę obronną, która w zasadzie pozwala na nieograniczone przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm."

  http://www.prisonplanet.pl/polityka/senat_bedzie_glosowal,p515199150
  http://newworldorder.com.pl/artykul,3244,USA-Wojna-przeciwko-Amerykanom-oficjalnie-zatwierdzona

  3. SOPA, PIPA

  "SOPA to ustawa, która w teorii pozwalałaby Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i właścicielom praw autorskich na uzyskiwanie nakazów sądowych przeciwko właścicielom stron internetowych oskarżonym o łamanie lub pozwalanie na łamanie praw autorskich. "
  "W zasadzie umożliwiłaby ona blokowanie każdej strony, która umieszcza treści uznawane za naruszające prawa autorskie."

  http://tiny.pl/hjkhr

  4. FEMA

  "(…) w wypadku czerwonego alarmu FEMA ma prawo przejąć jakąkolwiek własność prywatną, jakiekolwiek fundusze, otoczyć kordonem miasta, przejąć władzę nad transportem i drogami, zwieźć ludzi do tymczasowych obozów relokacyjnych (…)"

  http://www.eioba.pl/a/1r58/fema-najpotezniejsza-organizacja-rzadowa-swiata
  http://www.fas.org/irp/offdocs/eo/index.html

  5. NIK

  "Kontrolerzy NIK będą mogli zbierać informacje nt. preferencji seksualnych, poglądów politycznych, wyznania, a nawet informacji genetycznej (…)"

  http://tiny.pl/hjkk1
  http://di.com.pl/news/43112,0,NIK_moze_znac_Twoje_DNA_czyli_zajrzyjmy_do_ustaw.html

  6. Google

  "Google ogłosił we wtorek, że będzie łączył dane użytkowników tj historię ich e-maili, przeglądanych filmów wideo, aktywności społecznościowych i innych usług (…)"

  http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/uwaga_youtube_i_google,p703512013
  https://www.google.com/intl/pl/policies/#utm_source=googlehp&utm_medium=hpp&utm_campaign=pl_ALL-hpp_pp

  7. Teorie spiskowe

  "Jewgienij Morozow były działacz Open Society Foundations, pracownik Uniwersytetu Stanforda wezwał Google i inne wyszukiwarki, aby stały się nadzorcami “myślozbrodni”, poprzez umieszczanie ostrzeżeń przy stronach, które zawierają "teorie spiskowe", takie jak przeświadczenie, które dotyczy większości Amerykanów, że globalne ocieplenie nie jest efektem działalności człowieka."

  http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/czlowiek_sorosa_wzywa,p905912220

  c.d.n.

 6. ACTA a światowa żywność – artykuł

  http://www.eioba.pl/a/3lc9/acta-a-swiatowa-zywnosc#ixzz1kelaN05e

  „…W ACTA jest mowa o ochronie praw autorskich i dóbr, towarów i znaków podobnych. Podobnych, to nie znaczy identycznych, ukradzionych, lub skopiowanych.
  Cały Internet huczy już o upadku leków zastępczych, które są w składzie, nazwie i opakowaniu podobne do leków oryginalnych. W podobnym duchu ACTA będzie prawdopodobnie wpływało na światowy dostęp do nasion, a co za tym idzie do żywności. Budzi się we mnie uzasadniona obawa, że porozumienie to znacznie ułatwi wprowadzenie w życie monopolu żywnościowego największych na świecie producentów nasion, dodatków do żywności, suplementów diety itp. Chodzi tu o firmy Monsanto i Bayer, które już od kilku lat nie kryją się ze swoimi dążeniami do przejęcia władzy nad globalną żywnością…”

  Wiecej: http://www.eioba.pl/a/3lc9/acta-a-swiatowa-zywnosc#ixzz1kgnvsz4d

 7. pszczoły – ACTA – Monsanto – właściciele pożywienia – patent biotechnologiczny

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/korporacja-monsanto-planuje-stworzenie-specjalnie-zmodyfikowanych-genetycznie-pszczol ,

  „…Korporacja biotechnologiczna Monsanto podobno pracuje nad rozwiązaniem „problemu z pszczołami”. W ostatnich dniach w Internecie pojawiły się doniesienia na temat postępów w produkcji zmodyfikowanych genetycznie pszczół, które będą w stanie pełnić funkcje podstawowego zapylacza roślin bez ryzyka śmierci w wyniku zatrucia tym, co te rośliny emitują. Nie ma na ten temat potwierdzonych dowodów, są tylko przecieki, więc nie ma pewności ile jest w nich prawdy. To jednak wydaje się całkiem sensowne rozwiniecie palety produktów biotechnologicznych.
  Podpisane przez Polskę 26 stycznia porozumienie ACTA również wiąże się z rynkiem biotechnologicznym. Tylko pozornie wydaje się, że dotyczy to tylko Internetu. Dotyczy to też rynku zamienników części samochodowych, rynku zamienników leków oraz rynku patentów biotechnologicznych takich jak te posiadane przez Monsanto…”

  być może są to najbardziej skrywane Podłości, pod pozorem piractwa, aktu ACTA
  i jak zwykle potwierdzi się to, jak będzie „pozamiatane”

  • Farmerzy kontra Monsanto

   http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/01/29/farmerzy-vs-monsanto/

   Monsanto to producent hormonu wzrostu i genetycznie zmodyfikowanych nasion (GMO), ich siostrzana firma produkuje lekarstwa leczące nowotwory, spowodowane używaniem hormonu wzrostu, który produkuje Monsanto (hormon ten podawany jest krowom w USA, aby produkowały więcej mleka. Cały świat zabronił używania tego hormonu, gdyż badania wykazały, że powoduje on nowotwory).

   Obecnie Monsanto sądzi farmerów za nielegalne używanie genetycznie zmienionych nasion (GMO), żeby musieli płacić horrendalne kary. Ponieważ większość plonów jest przypadkiem zanieczyszczona GMO (roznosi je wiatr), więc Monsanto sądzi farmerów, którzy produkują plony tradycyjnie i organicznie. Amerykański skandal!

   Udziel poparcia farmerom oddając głos (nie musisz być z USA):

   http://action.fooddemocracynow.org

   oraz
   GMO – kolejny obok ACTA atak wielkich koncernów – ważny artykuł

   http://newworldorder.com.pl/artykul,3358,GMO-kolejny-obok-ACTA-atak-wielkich-koncernow

 8. ACTA: ostatnie chwile wolności niezależnych mediów – artykuł i Traktat Lizboński
  http://www.globalnaswiadomosc.com/actakoniecopozycji.htm

  „Wierzycie w to, że ACTA nie zostanie ratyfikowana ?

  Pamiętacie sprawę z Traktatem Lizbońskim ? Wtedy też był masowy sprzeciw i mimo wszystko, po kosmetycznych zmianach i z nową nazwą ratyfikowano go. Nikt, tam na górze, nie liczy się z naszym głosem. Czy to jeszcze do niektórych nie dociera ? Oszukano nas wtedy i oszukuje także teraz.

  Zgodnie z zapisami tegoż Traktatu, o wyższości przepisów Unijnych nad krajowymi, Polska jest zobowiązana ratyfikować ACTA, jeśli Parlament Europejski zatwierdzi tą umowę. W takiej sytuacji Premier Tusk po prostu kłamie twierdząc, że proces ratyfikacji ACTA nie będzie uruchomiony, zanim nie zostaną rozwiane wszystkie wątpliwości, które zaistniały w obliczu dyskusji wokół tej umowy. Kłamie, albo urządza sobie perfidna grę słów. Na jedno wychodzi…” […]

  i następny artykuł
  „ACTA to nie jedyny efekt forsowania własnego prawa przez wielkie koncerny. W ukryciu przed społeczeństwem toczy się walka lobbystów o zmiany w przepisach, na których tracą lub zyskują najbogatsze przedsiębiorstwa. Poszkodowani są prawie zawsze zwykli obywatele. W tajemniczych okolicznościach zmieniono nawet ustawę o dostępie do informacji publicznej, która pozwalała śledzić prace rządu. Pod przykrywką dbania o interes gospodarczy państwa, można teraz w świetle polskiego prawa utajniać prace nad projektami takimi jak ACTA. O podpisaniu kolejnej kontrowersyjnej umowy możemy dowiedzieć się już po fakcie z mediów….”
  ze strony
  http://wiadomosci.wp.pl/title,Walcza-w-cieniu-o-swoje-interesy-chca-naszej-wolnosci,wid,14217978,wiadomosc.html?ticaid=1ddb5

  Gra na Czas – tak jak w przypadku prawdziwej [lub urojonej] Tragedii dziecka – Madzi. Oto sataniści i ich Woalka.

 9. Pingback: Jeszcze raz ACTA.NO ACTA ! Jak działa ACTA « strange is this world

Możliwość komentowania jest wyłączona.