Symbolika „Marry the Night” Lady Gagi – kontrola umysłu i narodziny gwiazdy

 

Vigilantcitizen, tłumaczenie Radtrap

Teledysk do “Marry the Night” opowiada historię narodzin supergwiazdy sceny muzycznej, Lady Gagi. Dziwne jest to że jej „podróż” zaczyna się od opisywania symptomów typowych dla ofiar programu kontroli umysłu. Czy w tym teledysku istnieje drugie dno? Przyjrzymy się symbolice w “Marry the Night” oraz jej okultystycznemu znaczeniu.

Lady Gaga wprowadziła wielkie zamieszanie w szeregach swoich fanów zapowiadając że jej nowy klip Marry the Night będzie pokazywał wydarzenia z jej przeszłości. Ciekawe czy jej fani spodziewali się że klip zacznie się od pokazania Gagi w szpitalu psychiatrycznym w towarzystwie dziewczyn po lobotomii? Pewnie nie. Ale to od tego motywu zaczyna się historia narodzin Lady Gagi, nowej super-gwiazdy. Co to wszystko ma ze sobą wspólnego? Dla większości ta opowieść wydaje się bez sensu.

Dla tych jednak znających już związki między przemysłem rozrywkowym a programem kontroli umysłu opartym na torturach, historia jest jak najbardziej zrozumiała. Podczas gdy wiele z jej poprzednich klipów nawiązuje do tematyki prania mózgu w sposób subtelny i symboliczny, Marry the Night idzie dalej i wyjawia znacznie więcej. Pomimo wszlekich trudności, jak sama mówi, jest zdeterminowana do zaistnienia w przemyśle muzycznym i zrobi wszystko by osiągnąć swój cel. Dlatego też „poślubia noc” – jest to wyrażenie o głębszym znaczeniu.

Teledysk jest debiutem reżyserskim Gagi i według MTV.com jest w zasadzie wielkim „dziękuje” dla Interscope Records – wytwórni z którą Gaga podpisała kontrakt. Jest to prawda ale nie cała: klip jest też wyrazem podziękowań dla ludzi stojących w cieniu wytwórni płytowej: dla „Nocy” którą poślubiła. Zobaczmy najważniejsze sceny w teledysku.

W szpitalu psychiatrycznym

 

Na początku teledysku widzimy Gagę przedstawioną jako pacjentkę w jakimś oddziale szpitala psychiatrycznego. Leżąc na noszach samojezdnych pchanych przez dwie pielęgniarki, Gaga opisuje sposób w jaki postrzega rzeczywistość. Nie mogąc znieść tego co przeżyła (trauma) Gaga ucieka do swojego własnego świata aby móc dalej funkcjonować. Objawy rozpadu osobowości opisywane przez Gagę odpowiadają objawom i celom opartej na traumie kontroli umysłu, programowi Monarch ( Origins and Techniques of Monarch Mind Control) Program Monarch używa różnych metod; przemocy, narkotyków i gwałtu do wywołania traumy i dysocjacji (rozszczepienia) osobowości ofiary – naturalnego mechanizmu obronnego mózgu. Rozpad osobowości jest następnie wykorzystywany przez „treserów” od prania mózgu do programowania w tej osobie nowych osobowości alternatywnych (alter ego). Jest to historia opisywana w Marry the Night, gdzie Gaga tworzy nową osobowość dla stania się sławną.

Proces ten powoduje również wielkie dziury w pamięci ofiar próbujących odkryć swoją przeszłość. W intro nowego klipu Gaga opisuje jak ofiara programu Monarch może postrzegać rzeczywistość:

“Gdy spoglądam wstecz, to nie tak że nie chce widzieć rzeczy dokładnie takimi jakie były, ja po prostu wolę pamiętać je w sposób artystyczny. Mówiąc szczerze, kłamstwo o nich jest znacznie bardziej prawdziwe, ponieważ to ja je stworzyłam. Kliniczna psychologia mówi nam że trauma jest ostatecznym zabójcą. Wspomnienia nie są wprowadzane ponownie w obieg tak jak atomy i cząsteczki w fizyce kwantowej. Mogą być stracone na zawsze. Tak jakby moja przeszłość była niedokończonym obrazem, a ja jako twórca tego obrazu, muszę wypełnić czymś te obrzydliwe dziury i uczynić je na powrót pięknymi. To nie tak że jestem nieszczera, ja po prostu brzydzę się rzeczywistości.”

Gaga mówi że przeszła przez coś tak strasznego że oderwało ją to od rzeczywistości. Ponieważ nie mogła poradzić sobie z prawdziwym powodem jej egzystencji, jej psychika „wypełniła obrzydliwe dziury” i stworzyła swój własny wewnętrzny świat w który mogła uciec i tam przetrwać. Dokładnie to samo dzieję się z ofiarami MK-Ultra które po ucieczce w swój bajkowy świat zaczynają być programowane przez swoich panów. Następnie Gaga opisuje sposób w jaki jej rozszczepiony umysł postrzega świat wokół.

Pielięgniarki noszą swoje czapki w stylowy sposób, ponieważ tak wygląda świat w oczach rozszczepionej osobowości Gagi

W świecie Gagi pielęgniarki noszą ubrania Calvina Kleina a ona sama ma buty Giuseppe Zanottiego. Dodatkowo czepki pielęgniarek noszone są na wzór paryskich beretów ponieważ według Gagi jest to „romantyczne”. To co widzimy nie jest prawdziwe, to jest świat widziany przez Gagę radzącą sobie w ten sposób ze swoim urazem z przeszłości. Ponieważ kocha modę, świat mody jest zintegrowany ze światem do którego ucieka aby znieść rzeczywistość. Przesłanka tej sceny jest bardzo podobna do filmu Sucker Punch (przeanalizowanego w artykule “Sucker Punch” or How to Make Monarch Mind Control Sexy), gdzie młoda pacjentka szpitala psychiatrycznego odcina się od rzeczywistości jeszcze przed zabiegiem lobotomii.

Wygląda na to że lobotomie odbywają się też na oddziale Gagi. Gdy przybywa do swojego pokoju, widzimy w nim otępiałe dziewczyny z bandażami wokół głowy. Jest to wskazówka  że instytucja w której przebywa Gaga zajmuje się rzeczami powiązanymi z kontrolą umysłu.

Gdy jest na łóżku rozmawia z pielęgniarką – tak się składa że była ona przy jej narodzinach. Jest to raczej dziwne ( z wielu powodów) potwierdza jednak że życie Gagi było pod ścisłą kontrolą od czasów jej dzieciństwa. Czy ta część jest fikcyjna czy autobiograficzna? Trudno powiedzieć.

Krwiaki/siniaki na plecach

Gdy Gaga się odwraca jej plecy zdradzają nam że przydarzyło się jej coś strasznego. Pielęgniarka mówi jej wtedy „żadnych intymnych spotkań przez dwa tygodnie” co pozwala nam domyśleć się że jej uraz jest w jakimś stopniu podłoża seksualnego. Odpowiada jej że „poradzi sobie” i że „będzie gwiazdą” ponieważ „nie ma nic do stracenia”. Innymi słowy, szok który przeżyła zostawił w niej pustkę którą chce wypełnić swoimi dwiema obsesjami: sławą i sukcesem.

Metamorfoza

 

Po depresyjnej scenie w szpitalu, Gaga przenosi się do swego apartamentu gdzie odbiera telefon od menadżera: wytwórnia rozwiązała z nią kontrakt. Odpowiada: Ale ja jestem artystką! – tak jakby artystyczna niezależność była najwyższym priorytetem w wytwórniach płytowych… Wpada w szał (topless), w scenie tej występują też płatki Cheerios i rozmazany makijaż. Scena ta zestawiona jest z obrazami Gagi tańczącej w balecie – jak „prawdziwa artystka”. Obie scenki pokazują diametralnie inne światy, posiadają jednakże pewne podobieństwa. Scena baletowa kończy się płaczącą Gagą topless, pokazując że obie sceny wydarzyły się w tym samym czasie – pierwsza w rzeczywistości, druga w jej umyśle.

Roznegliżowana i płacząca Gaga, tak jak w scenie w apartamencie. W ten sposób Gaga postrzega samą siebie, osobę odrzuconą przez swoją wytwórnię.

W kolejnej scenie Gaga leży w wannie dokonując dzieła: farbuje włosy na blond. Powstało jej nowe alter-ego, osoba która stanie się gwiazdą pop.

Transformacja Stefani Germanotty w Lady Gagę symbolizowana jest przez „śmierć” jej starych włosów. Zrobi wszystko dla osiągnięcia pozycji w przemyśle rozrywkowym, zrobi to co wymagają od niej wytwórnie płytowe. W czasie gdy to robi nuci jednocześnie „Marry the Night”(…).

Gdy transformacja się dokonuje, Gaga żegna się ze swoją trupą baletową (czy przypadkiem nie były one wcześniej poddane lobotomii?). „Prawdziwa artystka” znika, pojawia się płytka diva. Kamera przez kilka sekund pokazuje nam to pomieszczenie, prawdopodobnie dla znajdującej się tam symboliki (scena ta kręcona była w Snug Harbor Cultural Center , Nowy Jork).

Widzimy tam kilka interesujących rzeczy. Na samej górze widoczny jest Posejdon, król Atlantydy ze swoim trójzębem. Został tam namalowany zapewne ze względu na to nature tego miejsca (port) , jednakże bóstwo te ma pewne znaczenie w kontekście teledysku: Posejdon jest ważną figurą w okultystycznej mitologii, jest królem Atlantydy, miejsca z którego mają pochodzić Szkoły Tajemnic. Pod Posejdonem znajduje się gwiazda podobna do gwiazd które widzimy w lożach masońskich. Pod gwiazdą widnieje napis „Krzyż jest Moją Opoką ” (w angielskim – kotwicą/anchor) – chrześcijańskie powiedzenie, lecz napisane na odwrót. Jestem prawie pewny że ta fraza w Porcie Snug nie jest napisana na odwrót. Dlaczego jest tak w klipie? Czy to reprezentuje duchową przemianę Gagi która „poślubiła noc”?

Kamera przenosi się na oculus (okrągłe okno na wierzchołku kopuły) pokazując słońce grające w tym ujęciu zrenicę „oka”. Oculus zmienia się w księżyc w pełni. Gdy dzień zamienia się w noc, Stefani znika – pojawia się Lady Gaga.

Zaślubiny z nocą

 

Większość stron muzycznych piszę że w Marry the Night chodzi o wychodzenie z domu, zabawę i balowanie w Nowym Jorku. Jednak tak jak w innych dziełach Gagi symbolizm teledysku ukazuje nam jego głębsze, rytualne znaczenie. Jak zobaczyliśmy wcześniej, Lady Gaga jest napędzana przez swoje pragnienie odniesienie sukcesu, i zdaje sobie sprawę że kluczem do tego jest INICJACJA. Mówiąc inaczej, sprzedaż swojej duszy.

W kontekście całego teledysku wyrażenie „poślubienie nocy” nabiera prawie metafizycznego znaczenia. Małżeństwo jest rytuałem religijnym, stworzeniem więzi między dwojgiem ludzi. Co oznacza wyrażenie: poślubić noc? Może oznaczać zadawanie się z ludzmi działającymi w ciemności: okultystyczną elitą (tych ktorych nazywamy Illuminati). Może też oznaczać odkrycie swojej własnej „mrocznej strony”. W każdym z tych przypadków istnieje odniesienie do „odrodzenia”. I to właśnie widzimy: narodziny Lady Gagi, alter-ego Stefani Germanotty.

Gaga udaje się pózniej na trening gwiazdy pop. Żadnego baletu, tutaj chodzi tylko o bycie cool, o szpanerską choreografię.

„Tak, masz tak tańczyć jeśli chcesz znalezć się w MTV. Wracaj tam i rób tak dalej.”

Gdy jej trening dobiega końca, Gaga jest gotowa na swój wielki dzień. Staje się modną divą i tańczy w czymś co można nazwać parodią teledysków MTV.

Ze swoimi szpanerskimi okularami i tancerkami w tle, Gaga ma teraz wszystko co potrzebne do stania się produktem przemysłu muzycznego.

Teraz widzimy montaż licznych scenek z życia Gagi, momentów chwały i upadków gwiazdy, gigantycznych kapeluszy, łazienki i emocjonalnej niestabilności. Wszystkie te bzdury spełniają jednak swoje zadanie: Gaga podpisuje kontrakt.

Gdy „poślubiasz noc” (sprzedajesz swoją duszę) drzwi przemysłu muzycznego otwierają się w magiczny sposób. Gaga umawia się na spotkanie z Interscope Records.

Klip kończy się bardzo dziwną sceną:

Gaga ubrana na czerwono – w kolorze symbolicznym dla ofiary i inicjacji. Ma na głowie kapelusz Paco Rabane, modny i symboliczny: w całości zasłania jej twarz. Teraz posiada ją Noc.

(…)

Scenografia występu Gagi w programie X Factor odnosi się do okultystycznego znaczenia tej piosenki. Księżyc w pełni, pochodnie i religijne rekwizyty współgrają z duchowym znaczeniem „zaślubin z nocą”. Początek występu rozpoczyna się od dekapitacji Gagi – idealny sposób na opisanie tego co dzieję się z pionkami przemysłu.

Konkluzja

 

Wiele osób opisuje Marry the Night jako „nowy kierunek” obrany przez Gagę, jednak klip wciąż wykorzystuje jej ulubiony temat: cenę sławy. Początek klipu wprowadza właściwie w świat kontroli umysłu, podczas gdy Gaga opisuje jak rozszczepienie osobowości pozwala jej radzić sobie z rzeczywistością. Gdy artystka-brunetka przemienia się w blond dive, powstaje Lady Gaga, alter-ego które zrobi wszystko co trzeba by osiągnąć pozycję w przemyśle muzycznym. Najważniejsze są „zaślubiny z nocą”, jest to poetycki sposób określający sprzedaż swej duszy i współpracę z mroczną stroną. Gaga musiała zaprzeczyć wszystkiemu czym była wcześniej i stać się nową osobą. Pod obrazami mody i tańca, klip ukrywa tematykę rytuałów, gdzie umierająca tancerka baletowa daje narodziny gwiezdzie MTV. Od wyjałowionej dziewczyny nie mającej nic do stracenia do międzynarodowej gwiazdy – aby odmienić swój los potrzeba było małżeństwa z siłami ciemności. Jaki jest koszt tego wszystkiego? Ostatnia scena wideoklipu, w połączeniu z piekielnym ogniem i ofiarną, czerwoną suknią mówi aż nazbyt wiele.

Pomimo swojej rzekomej oryginalności Gaga przekazuje swoim młodym fanom ten sam przekaz co inne gwiazdy pop: „Kontrola umysłu jest cool, wszyscy to robią. Poddaj się mrocznej stronie mocy a dostaniesz wszystko czego chcesz.” Lecz gdy zaczyna robić się strasznie a noc okazuje się być gwałtownym małżonkiem, prośba o rozwód nie wchodzi w rachubę. Spytajcie się księżnej Diany.

____________________________________________________________________________________

Zobacz także:

Born This Way – New Age i Lady Gaga

MTV Music Awards 2011

Artystka o 13 osobowościach

Symbolika Illuminati w K-Pop

 

Reklamy

25 comments on “Symbolika „Marry the Night” Lady Gagi – kontrola umysłu i narodziny gwiazdy

 1. Dobry artykul jak zawsze. Jak czytasz ten komentarz to wez zobacz cos co mnie zszokowala. Juz oddawana wiedzialam ze malarze „chrzescijanskich” obrazow mieszaja symbolike illuminati w swoje „dziela” ale dzis sie przerazilam. Zobacz te linki, do slawnych dziel ostatniego sadu gdzie niby „mesjasz” niby „Jezus”jest namalowany w pozycji Baphometa, na prawie kazdym obrazie jest ta sama pozycja, na tym to juz identyczna pozycja baphometa

  I pozostale:
  http://www.terminartors.com/artworkprofile/Weyden_Rogier_van_der-The_Last_Judgment_Polyptych

  http://www.friendsofart.net/en/art/raphael-coxcie/last-judgment

  http://www.valtorta.org/final_resurrection_defaultpage.asp

  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Last_Judgment_%28Bosch_triptych%29

  Bardzo dziwne, moge sie zalozyc ze i wiecej takiej symboliki mozna znalezc. Straszne ze juz nikomu nie mozna ufac :(

  • Może coś w tym jest, ale pamiętajmy, że malunki pochodzą z XVI-XVII wieku. O Illuminatach nie ma jeszcze mowy — chyba że masz na myśli raczej symbolikę przez nich przyjętą, aniżeli wymyśloną. Dlaczego jednak nie mogłoby być tak, że to kanoniczna wręcz postawa Baphometa (zwłaszcza z wersji Leviego, z XIX w. https://radtrap.wordpress.com/2011/12/13/kim-jest-baphomet/) została przyjęta na wzór sylwetki Chrystusa?

 2. Kto To jest gaga, przez A ? – a może przez G ?
  nie znam jej…
  a Muzyka wciąż leci, żeby nie powiedzieć, że Gra…

  Hej !…

  …ale nie oglądaj Obrazków,,, nie rób tego… nie oglądaj obrazków,,,
  posłuchaj tylko muzyki.. i nie patrz kto zapodał…

  Dla „Czarnej Owcy” dedykuję ten taniec…

  dzięki…

  • Seler. odpowiadam kim jest Gaga – jednak wypowiem sie na ten temat tylko raz, gdyż to ogroma żenada :) Osobiście długo jej nie kojarzyłam . Jest tandetnym produktem popkultury – coś jak chińskie podróbki chińskich podróbek:) Kobieta brzydka i zakompleksiona , kobieta wyglądająca starzej od własnej metryki przynajmniej o 30 lat. pozbawiona talentu, kojarząca się ze wszystkim co gnije. Jednak niebawem przeminie:)

   • Czarna owca – Twój cytat: „…kojarząca się ze wszystkim co gnije”. Niewątpliwie.

    Inne komentarze, innych cztelników, innego bloga… warto poczytać
    http://newworldorder.com.pl/post,524,0#22230

    Amerykańska TV Fox ostrzega przed Lady GaGą – a po co ? …może niektórym
    odpowiada gówno opakowane w kolorowy papierek ? Jaki klient, takie zakupy…

 3. W pierwszych scenach nagrania Gaga wieziona jest na wózku pod kroplówką, ale nogami do przodu. Hmm. Pewnie też jakaś symbolika śmierci…

 4. Banalna Piosenka O Zapłakanych Różach, a może… ?
  czy Gaga płacze ?

  …ja Tak

  sorry, zapomniałem dodać… Muzę.. sorry – dodaj Rad ;-))

  …moja na dziś refleksja
  Boże Jesteś taki Wielki, a ja taki mały… a GaGa to chyba Gówno…
  może się mylę… nie jestem doskonały jak..
  Gówno… heh.

  Rad – albo dodasz, albo ujmiesz… komentarz… mój ?
  pozdrawiam… ;-))

 5. Szkoda, że VC dość rzadko dodaje takie wpisy, mógłbym czytać kilka dziennie (po polsku jest oczywiście jeszcze przyjemniej, stąd podziękowania za robotę dla Admina)

 6. Hmmm, zastanawiam się, skąd nagle takie odkrycie kart? Jest kilka mozliwości:
  – Iluminaci mają ludzkość „lofciającą” Lady Gagę za idiotów i po prostu bezczelnie grają na nosie mówiąc nam, starającym się myśleć jednostkom: „patrzcie, mamy 99% ludzi i możemy z nią zrobic co chcemy, napluc i nas..ać w twarz a oni nadal będa nas ubóstwiać, Wasze wysiłki w celu demaskacji naszych planów są bezcelowe”.
  – Iluminaci chcą, żebyśmy, jako niezależnie myslące jednostki myśleli, że to wszystko tak właśnie działa (choć w rzeczywistości działa to inaczej, albo inny jest cel tego działania).
  – Iluminaci odsłaniaja swój plan i wykładają karty na stół w nadziei, że dojdziemy do wniosku, że to jest spiskowa teoria i jest ona nieprawdziwa, skoro jest tak bezczelnie obwieszczana światu.
  – Albo chodzi po prostu o kapuchę a impresaria Lady Gagi po prostu skrupulatnie dbają o wizerunek, tajemniczość i „jadą” na miejskiej legendzie o projektach MK-Ultra, tajemniczości i okultyzmie.
  – Albo chodzi im o to, żebysmy myśleli, faktycznie, że powyższy punkt jest prawdą a kapucha pojawia sie przy okacji, jako extra bonus.

  No i wiele różnych kombinacji moją ulubioną metodą kotek-ogon-przewrót.

 7. mam pytanie niezwiązane z tematem :
  czy widzieliście film „alien armagedon” jest tak fatalny że aż kuje w oczy, ale jest w nim wiele rzeczy które wyglądają na prowokacje od nwo. jeżeli radtrap masz czas i może ochotę to skomentujesz. uprzejmie donoszę…

 8. Słyszałem w radiu jak frytka pierdzieliła jakiemuś kolesiowi czy wie, że może być potomkiem dzieci Jezusa.
  I zadawala durne pytania typu:
  Może po świecie chodzą dzieci Jezusa?
  Może jezus miał dzieci?
  Może jesteś w jakiejś części jednym z nich?
  Jak się nawróciła to po co to ogłasza?
  Chyba tylko po to by znów wzbudzić zainteresowanie swoją osobą.
  Jak ktoś chce się nawracać to niech to robi,a nie musi trąbić o tym wkoło.

 9. – „Pamiętaj, że nawet nieprzyjaciół macie miłować. Ja umarłem za wszystkich. Dlaczego ty miałabyś robić wyjątki? W niebie potrzebne Mi są wszystkie dusze. Ty nie znasz tajemnic serc ludzkich. Może ten twój nieprzyjaciel potrzebuje twojej modlitwy? Daj Mi ją – za niego – po bratersku. Dzieci moje, właśnie dlatego, że macie swobodę robienia czegoś albo nie robienia, dajecie Mi radość czyniąc jak najwięcej dobra. Serce moje oczekuje… tak szczęśliwe, gdy odnosicie zwycięstwo!… Pomyślcie, że to zwycięstwo przynosi korzyść nie tylko wam. To zysk całego Kościoła. I całego nieba. Święci radują się. Przynosicie ulgę cierpiącemu Kościołowi. Pomagacie Kościołowi walczącemu. To tak jak słaby dźwięk, który ma wielkie echo. Niech ta myśl zwiększy siłę twej odwagi. Taka była odwaga mojej agonii. Moją wielką boleść stanowiło to, że ta agonia była bezużyteczna dla tak wielu.(…)”

 10. Zastanawiam się dlaczego L.Gaga poprzez teledyski ujawnia się jako Iluminatii, dlaczego tak otwarcie się do tego przyznaje…zobaczcie też teledysk do born this way Gagi, motyw trójkąta już tam dał mi do myślenia, a wcześniej to jej upodobanie do butów w kształcie kozich kopyt.

 11. Pragnę zauważyć, że rejestracja samochodu z teledysku „Marry The Night” Lady Gagi to: ABZ-4052. Prawdopodobnie jestem pierwszy i ostatni raz na tym forum, jednak być może moje spostrzeżenie komuś tutaj coś da. W każdym razie wiadomo, że okultystyczne stowarzyszenia lubują się w numerologii, więc sprawdźmy. A to 1. litera alfabetu, B to 2., a Z to 26.; 1+2+2+6=11. Teraz weźmy pod lupę 4052; 4+0+5+2=11. Więc wychodzi nam 11-11; 1+1+1+1= 4. Jak wiadomo 11 i 4 mają duże znaczenie dla okultystów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.