Pręty paliwowe w Fukushimie przechodzą przez betonową obudowę reaktora

 

Zmiany na Ziemi

Operator uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima przyznał, że stopione pręty paliwowe mogą być już w dwóch trzecich drogi potrzebnej do przejścia przez betonowy fundament reaktora.

Oświadczenie TEPCO opiera się o nową symulacje komputerową marcowych wydarzeń. Według najnowszych ustaleń paliwo jądrowe w reaktorze numer jeden jest całkowicie stopione.

Symulacje przewidują, że paliwo przeżarło się już przez 65 centymetrów betonu w dnie obudowy. Zaledwie 37 centymetrów zostało do stalowego pancerza reaktora. Uważa się, że podobna sytuacja znajduje się w reaktorach dwa i trzy.

Z poczynionych ustaleń wynika, że od początku kryzysu byliśmy znacznie bliżej kataklizmu niż nam się wydawało. Trzeba było aż sześciu miesięcy, aby TEPCO przyznało to, co międzynarodowi specjaliści mówili już wtedy.

W międzyczasie TEPCO zawiesiło budowę nowej elektrowni atomowej, jaka powstawała na północy Japonii. To pierwszy taki przypadek po katastrofie w Fukushimie. Elektrownia Higashidori miała być zaawansowanym zakładem posiadającym reaktory podobnego typu jak te z Fukushimy.

Źródłohttp://www.abc.net.au/news/2011-12-02/fukushima-fuel-rods-eating-through-concrete/3707916/?site=newcastle

 

Reklamy