Upadek strefy Euro i atak na Iran grożą chaosem na bezprecedensową skalę

 

Zmiany na Ziemi

Zaczyna wyglądać na to, że wszystkie te szalone przepowiednie na 2012 mogą się zrealizować chociaż częściowo. Mimo, że świat jest targany konwulsjami bankrutującej Strefy Euro, co samo w sobie jest znaczące to jeszcze wszystko wskazuje na to, że Izrael zaatakuje irańskie ośrodki nuklearne.

Do ataku na Iran może dojść na początku roku 2012. Nieprzewidywalne konsekwencje dwóch tak epokowych wydarzeń mogą spowodować globalną katastrofę jak te opisywane w powieściach science fiction.

W tych czasach, prawie każdego dnia, niewyobrażalne nie tylko staje się realne, ale często po prostu ma miejsce. Tak się właśnie dzieje ze Strefą Euro. Jeszcze kilka lat temu wydawała się być monolitem. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że znalazła się w nieodwracalnym korkociągu, który musi się skończyć uderzeniem w Ziemię.

Są poważne zastrzeżenia względem zdolności do spłacania bieżących zobowiązań państw takich jak Grecja, Włochy, Irlandia, Hiszpania a nawet Francja. Niemcy sami do końca nie wiedzą, co robić. Snują plany stworzenia nowej waluty Euro Nord. Zapraszają kraje skandynawskie i Holandię. Gdyby do tego doszło nastąpi zapaść w tej części Europy, która zostanie odłączona od niemieckich pieniędzy.

Upadek strefy Euro według wielu ekonomistów może spowodować dramatyczną dewastację ekonomiczną Europy a wraz z nią całego ekonomicznego świata. Jedyną sensowną odpowiedzią na ten kryzys wydaje się być likwidacja państw narodowych poprzez wprowadzenie Rządu Europejskiego stworzonego na bazie Komisji Europejskiej.

To właśnie do takiego kroku nawoływał kilka dni temu polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Nie ma jednak chęci ze strony narodów w Europie, aby pozbawić się własnej suwerenności i polityki fiskalnej. W kilku z państw musiałyby być rozpisane referenda, które prawie na pewno zostałyby przegrane. Wygląda, więc na to, że zażegnanie kryzysu poprzez federalizację Europy jest mało prawdopodobne. Za to prawie pewny jest upadek ekonomiczny i jedyne pytanie to jak źle będzie i ciężko znaleźć jakichś optymistów.

Ostatnie informacje wskazują na to, że Europa oraz prawie cały świat pogrążą się w wielkiej recesji. Bańki spekulacyjne na rynku nieruchomości pękają jedna po drugiej, nawet w Chinach. Kombinacja kilku czynników takich jak wielki kryzys bankowy w Europie, fragmentacja strefy Euro oraz kryzys zadłużeniowy w USA są wystarczająco poważnym zagrożeniem.

Wielu ekonomistów uważa, że do realizacji tych wszystkich niekorzystnych zdarzeń dojdzie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To samo dotyczy izraelskiego ataku na Iran, oczekiwany jest w ciągu następnych 12 miesięcy.

Kryzys w strefie Euro i kryzys irański nie są zwykle wiązane ze sobą, ale mogą spowodować straszną interakcję. Według prasy brytyjskiej wojna w Iranie rozpocznie się pod koniec grudnia lub w styczniu 2012. Co więcej Izrael zaczyna dawać sygnały do społeczności międzynarodowej, że wszystkie sankcje i kontrole okazały się fiaskiem a oni nie chcą pozwolić na uzbrojony w broń jądrową Iran.

Jak to zwykle bywa Iran oświadczył, że odpowie zbrojnym atakiem niczym siłą „żelaznej pięści”. Przewiduje się, że atak lotniczy na Iran spowoduje wybuch kilku pomniejszych konfliktów między innymi z Hamasem, Hezbollahem i  z Syrią. Jednocześnie należy się wtedy spodziewać wielu ataków terrorystycznych w popierających militarną politykę Izraela państw zachodu.

Podstawowym efektem ewentualnego ataku Izraela będzie na pewno panika na rynku paliwowym. Pierwszą rzeczą, jaką zrobi Iran to blokada szlaków handlowych, która szybko wywinduje cenę ropy ze 175 dolarów za baryłkę do astronomicznego poziomu 500 dolarów albo i więcej.

Amerykanie szacują, że miesięczna blokada handlowa cieśniny Hormuz przyniesie straty w wielkości 75 miliardów dolarów. Efekty wywarty na Europę byłby porównywalnie katastrofalny.

Marynarka wojenna Iranu nie może się równać z Piątą Flotą Amerykańską, ale Irańczycy mogą po prostu rozmieścić kilkadziesiąt min morskich i cieśnina będzie zablokowana na wiele miesięcy.

 

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/rory-fitzgerald/euro-collapse-plus-iran-s_b_1087930.html

 

Reklamy

4 comments on “Upadek strefy Euro i atak na Iran grożą chaosem na bezprecedensową skalę

  1. gdzieś wyczytałem, ze i iranowi i izraelowi „zalezy” na tej wojnie, która będzie „ustawiona”, a chodzić ma o ceny ropy, które polecą pod niebo…
    iran i kraje arabskie z rosją zarobią na zwyżce kursu, izrael też, bo nakupił się kontraktów, a i pewnie inni spekulanci…zapłacą jak zwykle zwykli zjadacze chleba, dolar się umocni, co nie bez znaczenia, bo wszyscy odeń uciekają. Niby € upada, ale wciaż wysoko do $, zatem z $ też musi byc niewesoło…

    • Hjk – wszystko możliwe, że to GRA w teatrze zdarzeń, wyreżyserowana prze G masonów, a tego typu Gracze nie zdradzają ich ukrytych Zamiarów względem „niższej rasy zwierząt – ludzi”. Ziemscy boGowie grają nami non-stop…

Możliwość komentowania jest wyłączona.