Rostowski znów straszy wojną

 

Fakt.pl

Minister finansów Jacek Rostowski znów mówi o groźbie wielkiej wojny. Wprawdzie wspominał już o tym w Brukseli, gdy debatowano nad przyszłością Unii, więc przyzwyczaił nas do swego czarnowidztwa. Ale tym razem nakreślił konkretny scenariusz rozwoju wydarzeń w Europie, która w efekcie miałaby pogrążyć się w wojennej pożodze.

Gdy pod koniec września zebraliśmy się w Waszyngtonie na spotkaniu ministrów finansów G20, proponowano utworzenie muru przeciwpożarowego, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się kryzysu z Grecji na Włochy, Hiszpanię i kolejne kraje. Myśleliśmy wówczas o co najmniej dwóch bilionach euro. Na koniec października do dyspozycji był jednak tylko bilion. To o wiele za mało. Niebezpieczeństwo zakażenia jest dziś większe niż kiedykolwiek, a kwoty, których potrzebujemy, aby powstrzymać to zagrożenie, wzrosły, bo nie działano wystarczająco szybko – powiedział Rostowski w wywiadzie dla niemieckiego dziennika  „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Czy to grozi katastrofą? Zdaniem Rostowskiego, tak. I to nie tylko ekonomiczną. – (…) stoimy przed okropnym wyborem. Biorąc pod uwagę kolejność tych okropieństw, alternatywa brzmi: albo zmasowana interwencja EBC, albo katastrofa – powiedział minister i dokładnie sprecyzował, czym miałaby ona być: – Istnieje niebezpieczeństwo historycznej klęski gospodarczej, która – tak jak Wielki Kryzys z lat 30. – mogłaby w końcu doprowadzić do wojny w Europie.

– Nasza sytuacja jest zasadniczo inna niż jeszcze sześć tygodni temu. Włochy nie są takie, jak Grecja. Jeśli nie uda się uspokoić rynków, nie będzie najmniejszej szansy, że kryzys zatrzyma się na Włoszech. Będzie się rozszerzał – i to na każdy kraj strefy euro. Powtarzam: na każdy, również Niemcy (…). Żaden kraj nie umknie przed tą katastrofą – ocenił.

[mp, PAP]

zdjęcie: PAP/Tomasz Gzell

______________________________________________________________________________

Zobacz także:

Dariusz Kwiecień: sztuka przetrwania

Jak odżywiać się w czasie skażenia radioaktywnego i kryzysu gospodarczego


 

Reklamy

2 comments on “Rostowski znów straszy wojną

Możliwość komentowania jest wyłączona.