Absurd. Święcą włazy do kanałów!

 

Źródło: gadu-gadu.pl

Czy to nie przesada? W Łodzi odbyło się święcenie… włazów kanałowych. Ostatni wmontowany w miejski bruk właz został nawet dedykowany czci świętej Faustyny. Tymczasem wielu Łodzian wciąż nie ma w domu nie tylko kanalizacji, ale nawet kranu w kuchni.

W Łodzi trwa dzieło pisania historii miasta kanałowymi deklami. Stało się to niemal misją Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Pomysł wziął się stąd, że społecznicy starali się uratować historyczne włazy z początku istnienia kanalizacji łódzkiej, oznaczone nazwiskami fabrykantów.

Idąc za ciosem, powstały m.in. okolicznościowe klapy dla uhonorowania Łodzi czterech kultur. Ale dopiero św. Faustyna rozbudziła apetyt na utrwalanie historii na kanalizacyjnych włazach do tego stopnia, że z Łodzi wyeksportowano ją do Płocka i na Jasną Górę, gdzie trafiły okolicznościowe włazy.

Pomysł montażu takich klap co najmniej dziwi. Z jednej strony wzbogaca miasto i powoduje, że nawet patrząc pod nogi można nagle zetknąć się z historią. Z drugiej, fakt wydawania po 4 tysiące złotych za jedną klapę po to, żeby imieniem św. Faustyny przykryć właz do kanału ściekowego to — delikatnie mówiąc — niestosowne.

Faustynie poświęcono aż siedem specjalnie odlanych klap do kanałów, co musiało kosztować ponad 28 tys. zł. Każdą poświęcił ksiądz!

Włodzimierz Tomaszewski, prezes ZWiK i były wiceprezydent Łodzi nie ukrywa swojej fascynacji św. Faustyną i nie widzi nic zdrożnego w święceniu klap do kanałów i umieszczania na nich imienia świętej.
“To że taki właz leży na ziemi i po nim chodzimy jest symboliczne. Przecież św. Faustyna, służebnica Bożego miłosierdzia pochodzi z ludu, z najniższych klas, a w Łodzi jest wiele miejsc, które są śladami jej obecności” — tłumaczy Tomaszewski.

swieceniewlazow-df430189aa6a7d47861bb8c5c764c597aab9621e

Tylko czy łódzki dekiel sanitarnego kanału na Jasnej Górze czy przed płocką katedrą służy łodzianom tak dobrze, jak służyła ludziom św. Faustyna? Na pewno nie myślą tak łodzianie, którym wciąż trzeba dowozić wodę, a o kanalizacji i nawet zwykłych włazach mogą jedynie pomarzyć.

zródło Fakt.pl
Zdjęcia: Fot. Marek Szybka / newspix.pl

 

 

Reklamy

7 comments on “Absurd. Święcą włazy do kanałów!

  1. Żenada Czy to nie jest lekkie kpienie z biskupów i Kościoła Katolickiego? Czy ten duchowny co święcił włazy uważa to za poważne? Przecież w oczach niepraktykujących i niewierzących (a nawet w oczach praktykujących) to żenada i obciach i ośmieszanie się KK

  2. później jakiś pijaczek podejdzie do takiego włazu i nasika na niego ….
    … oczywiście „symbolicznie”

  3. W dużej mierze to rzecz dobrego smaku: albo się go ma, albo nie i łyka co popadnie i puki brzuch napełnia, mówi że „dobre”. Co tam, że można smaczniej i lepiej, jak wystarcza minimum…

  4. Można by pomyśleć, że to próba ośmieszania Kościoła przez masonerię (wszystko można ośmieszyć) – właściwie to powinno się poświęcać wszystko Bogu, ale czy wszyscy są na tyle pobożni by to zrozumieć (tak uroczysty rytuał) ?

Możliwość komentowania jest wyłączona.