stststst9eadab4ce57a,10,1

Rząd zamierza wprowadzić cenzurę internetu

 

Zródło Wolne Media

Za kilkanaście tygodni może pojawić się w Polsce narzędzie do cenzurowania internetu.

Projekt nowelizacji Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i Ustawy kodeks cywilny pozwoli każdą treść umieszczoną w internecie zablokować na wniosek „osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej” pod pretekstem”bezprawności treści” lub .

Projekt nowego rozdziału 3a Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną to autorski pomysł rządu Donalda Tuska i opisuje on „procedurę powiadomienia i blokowania dostępu do bezprawnych informacji”. Według projektu, każdy kto „posiada informację o bezprawnych treściach zamieszczonych w sieci Internet” może zażądać do administratora strony/serwera zablokowania takiej treści. Wniosek nie musi być rozpatrzony pozytywnie, ale gdy tak się stanie, będzie trzeba przekazać autorowi zablokowanej treści uzasadnienie do 7 dni. Autor zablokowanej treści będzie mógł złożyć sprzeciw w terminie do 3 dni od chwili otrzymania uzasadnienia zawierając w sprzeciwie wyjaśnienia o „posiadaniu zgody uprawnionego na zamieszczenie informacji w sieci Internet” lub udowadniając, że działał „w ramach dozwolonego użytku”.

Według ustawy cenzorem i decydentem będzie administrator portalu. Który z administratorów będzie chciał ryzykować kłopotami, gdy żądanie zablokowania treści wystosuje polityk, policjant lub inna osoba posiadająca władzę?

Rząd Tuska tworząc nowelizację ustawy poszerzył zakres wdrażania unijnej Dyrektywy 2000/31/WE z blokady materiałów naruszających prawa autorskie o wszystkie „bezprawne” i „nieprawdziwe” informacje.

Na dzień dzisiejszy projekt nowelizacji rozpatruje Komitet Rady Ministrów. Później trafi do Sejmu.

Opracowanie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Gazeta Warszawska

 

10 comments on “Rząd zamierza wprowadzić cenzurę internetu

  1. Zawsze zostają nam znaki dymne ;) W końcu też przekaz informacji.

    Ostatnio jakieś dziwne przypadki się zdarzają-na blogi (nie tylko mój) wpada mnostwo spamu, koło 300 na dobę. Nigdy tak wczesniej nie było. Czasem sie jakiś normalny komentarz tam zawieruszy, i trzeba wygrzebywać.

    Z kolei od kilku dni mam dość „cichą” pocztę mailową. zazwyczaj ludzie więcej piszą -teraz nawet spam nie przychodzi.

    Tak jak powiedział Ignorant, trzeba szykowac się na zmianę taktyki….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s