Radioaktywne skażenie nad całą Europą

 

Zródło Niewiarygodne.pl

Europejscy specjaliści od atomistyki są poważnie zaniepokojeni. Wszystko z powodu raportu agencji nuklearnej ONZ, który wskazuje na wyższy niż zazwyczaj poziom promieniowania izotopu jodu-131. Niepokojące odczyty pochodziły m. in. z Czech. Promieniowanie jodu-131 najczęściej powstaje w wyniku wybuchu nuklearnego lub awarii elektrowni atomowej (izotop jodu-131 jest używany w procesach technologicznych w elektrowniach jądrowych). Po tym, kiedy około dwa tygodnie temu pierwszy raz udało się zmierzyć podwyższone poziomy promieniowania w Czechach, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) poinformowała, że podobne, podwyższone odczyty, zaobserwowano też „w innych miejscach w całej Europie”.


Zdaniem twórców raportu, aktualny poziom promieniowania „raczej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia”. IAEA przyznaje też, że nie wiadomo, co jest źródłem promieniowania. Agencja nie chciała też wyjawić gdzie jeszcze, poza Czechami, udało się zmierzyć podwyższone promieniowanie. Raport przyznawał jedynie to, że jest „kilka takich lokacji”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej odniosła się również do spekulacji mówiących o tym, iż podniesiony poziom promieniowania izotopu jodu-131 może być konsekwencją katastrofy nuklearnej w japońskiej elektrowni w Fukushimie, która miała miejsce w marcu tego roku. Czeskie Biuro Bezpieczeństwa Atomowego poinformowało jedynie, że źródłem promieniowania jest najprawdopodobniej miejsce „poza terytorium” naszych południowych sąsiadów.

Eksperci ds. atomistyki uspokajają i wskazują, że szkodliwy izotop połowicznie rozpada się w ciągu ośmiu dni. Powinien więc się redukować w środowisku dość szybko. Jednocześnie przypominają, że w wysokich stężeniach może on powodować raka, odkładając się w owocach, warzywach i mleku. Austriackie ministerstwo zdrowia również uspokaja swoich mieszkańców w oficjalnym komunikacie dotyczącym zwiększonych odczytów promieniowania. W raporcie Austriaków można m.in. przeczytać, że dawka nad ich krajem jest stosunkowo niewielka i pasażerowie podczas lotu nad Atlantykiem są poddawani 40 tysięcy razy większej dawce promieniowania.

Wirtualnej Polsce udało się skontaktować z Polską Państwowa Agencja Atomistyki. Z informacji udzielonych nam przez pracowników agencji wynika, że na tę chwilę nic nie wskazuje na to, że powinniśmy się czegokolwiek obawiać. Choć na stronie nie ma aktualnych pomiarów promieniowania izotopu jodu-131, bo te są umieszczane tam co kwartał, to „ilości, które są zmierzane nie są w żaden sposób niepokojące.” Najprawdopodobniej, zdaniem pracowników agencji, pochodzą od „produkcji radiofarmaceutyków (?).

Rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki potwierdził, że aktualnie nie ma żadnych podstaw do niepokoju. Jeśli pojawią się niepokojące odczyty podwyższonego poziomu promieniwania, będziemy o tym informowani.

(ac/rc)

 

Reklamy

2 comments on “Radioaktywne skażenie nad całą Europą

  1. Prasa francuska donosi o wykryciu podwyższonego poziomu promeniowania jodu 131 w Polsce, Austrii i również we Francji. Napisał o tym wczorajszy Le Figaro, a w Polsce wiadomo – cenzura.

Możliwość komentowania jest wyłączona.