Turcja i Nowy Porządek Świata

 

Jaką rolę ma do odegrania Turcja w najbliższej przyszłości? Sprawdzmy wskazówki, cofnijmy się w czasie o rok.

Aangirfan (fragmenty), tłumaczenie Radtrap

Wielu ludzi sądzi że CIA przestało wspierać tureckich generałów ponieważ stali się zbyt nacjonalistyczni. Wielu sądzi też że CIA przeniosło swoje wsparcie na umiarkowanie islamską partię AKP, której jednym z liderów jest Abdullah Gul.

Pewne jest że CIA chce wykorzystać pewną grupę muzułmanów do przejęcia kontroli nad zasobami naturalnymi środkowej Azji.

David Cameron i Abdullah Gul, Listopad 2010

8 listopada 2010 roku prezydent Turcji, Gül, powiedział że Turcja gra ważną rolę w ustanowieniu Nowego Porządku Świata.

(zródło wypowiedzi: President Gül -Turkey plays active role in shaping new world order)

(…)

Chatham House, znany też jako Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych jest organizacją siostrzaną amerykańskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR).  Gül otrzymał tego dnia prestiżową nagrodę Chatham House Prize.

W czasie przemowy prezydent Gül stwierdził że era Zimnej Wojny musiała zostać zastąpiona przez nowy i efektywny układ. Zasugerował też że Nowy Porządek zostanie zaprowadzony w przyszłej dekadzie.

Według niego ten Nowy Porządek musi skupić się na świecie jako całości i odrzucić eurocentryczną wersję rozumienia historii i stosunków międzynarodowych. Nowy Porządek musi być multikulturowy i nie może być w nim hegemonii jednej siły.

Gül spotkał się również z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, wielkim zwolennikiem akcesji Turcji w struktury Unii Europejskiej.

Zapytany o plany budowy systemu antyrakietowego NATO, Gül oddalił zarzuty że planowana tarcza antyrakietowa ma służyć do obrony Izraela przed możliwym atakiem Iranu.

Gul uczył się przez 2 lata w Londynie i Exeter. Jest też Honorowym Rycerzem Wielkiego Krzyża cywilnego Orderu Łazni.

Reklamy

2 comments on “Turcja i Nowy Porządek Świata

  1. Ciekawy kawałek nieznanego mi artysty ,, Lupe Fiasco” i znanej mi skylar grey …….Words I Never Said…….. Polecam ……Może nawet ciekawy kawałek na artykuł…POZDRWAIAM…..

  2. demonstracje w Izraelu – precz z „kushim” – „czarnuchami”

    Czyli rasizm i ksenofobia według Żydowskiej „poprawności politycznej”

Możliwość komentowania jest wyłączona.