Czerwony Krzyż i Watykan pomogły w ucieczce tysięcy nazistów

 

Nowa książka wyjawia jak Czerwony Krzyż i Watykan pomogły uniknąć tysiącom nazistów, między innymi Adolfowi Eichmannowi i Josephowi Mengele, więzienia i sądu wojennego.

Chief exorcist says Devil is in Vatican

Foto: REUTERS

Matthew Day, Warszawa

W swojej  książce „Nazis On The Run: How Hitler’s Henchmen Fled Europe” Gerald Steinacher, pracownik naukowy z Harvardu, rzuca światło na to jak tysiącom nazistów udało się uniknąć wykrycia i zacząć nowe życia.

Steinacher oparł swoją książkę na niepublikowanych dotąd dokumentach trzymanych przez Czerwony Krzyż, ujawniających ich problemy z pomocą dla milionów przesiedleńców czasu powojennego i jeden z nich który mógł być wykorzystany przez uciekających nazistów.

Historycy szacują że ok. 8000 SS-manów udało się zbiec do Wielkiej Brytanii i Kanady wykorzystując dokumenty od Czerwonego Krzyża wydane im przez przypadek (8000 przypadków, niezły wynik -tłum).

Jednak najwięcej zbrodniarzy kryminalnych udało się do Hiszpanii Franco lub Ameryki Południowej.

Podczas gdy Czerwony Krzyż dostarczał dość nieumyślnej pomocy, książka twierdzi że działania Watykanu na rzecz pomocy zdesperowanym uciekinierom była bardziej przemyślane. Czy to dla marzenia odrodzenia chrześcijańskiej Europy czy też ze względu na strach przed Związkiem Radzieckim, Watykan, jak twierdzi Steinacher, dostarczył fałszywe papiery poprzez swoją komisję dla uchodzców dla największych zbrodniarzy wojennych.

Dodatkowo to na referencjach i opinii Watykanu opierał się Czerwony Krzyż podczas wydawania dokumentów uprawniających do podróży.

Watykan zawsze odmawiał skomentowania swojej działalności podczas wojny i trzyma swoje archiwa zamknięte przed opinią publiczną.

Reklamy

7 comments on “Czerwony Krzyż i Watykan pomogły w ucieczce tysięcy nazistów

  1. skąd pewność że te oskarżenia nie mają osłabic pozycji watykanu . mogłoby zależeć na tym n.p. iluminatom albo masonom a już napewno syjonistom. A dokumenty czerwonego krzyża-no cóż spójrzmy na nasz IPN…

  2. gdyby Watykan robił tylko to co miał robić z założenia czyli głosić Dobrą Nowinę to byłby raj na ziemi, prawda jest zupełnie inna. Samo to że posiada tajne zbiory ksiąg i dokumentów i ich nie ujawnia od stuleci świadczy o czymś, a jest masa innych dowodów , np. sama historia powstania i rozwijania się KK jest jednym z nich. ( naprawdę warto ją prześledzić )

    • „Babskie gadanie. Dowody, dowody, dowody!”
      Istnieją relacje świadków (m.in. byłych agentów amerykańskich, czy dawnych pracowników watykańskich kancelarii) ale przede wszystkim jednym wielkim dowodem sa odtajnione w 1992 akta archiwów argentyńskich – Peronowie współpracowali z ODESSĄ i przyjmowali do kraju zbrodniarzy, odwiedzając nawet zupełnie oficjalnie duchownych, którzy w tym uczestniczyli.

  3. Dowody? Jeśli jakieś sa to nie sa dostępne, bo jak by tak mogło byc, to watykan by upadł.
    Religie trzymają władze na pewną czescią społeczeństwa, jedna z władzy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.