Olimpiada 2012: Znicz olimpijski i Prometeusz

Vigilant, tłumaczenie: Radtrap

Londyn jest już prawie gotowy na Igrzyska Olimpijskie 2012 i na ceremonię zapalenia znicza olimpijskiego, przewidzianą na 18 maja 2012. Ceremonia ta, w czasie której ludzie z różnych środowisk biegną z olimpijską pochodnią przez kraj gospodarza, jest symboliczna dla tych którzy zaczęli całą tą tradycję.

W greckiej mitologii pierwszym który „niósł pochodnię” był Prometeusz, Tytan który skradł ogień bogom i dał go ludzkości. Ogień był przez starożytnych postrzegany jako iskra z samego słońca, które z kolei postrzegano jako fizyczną manifestację bóstwa (kult słońca). Poprzez kradzież ognia i przyniesienie go ludziom, Prometeusz pozwolił ludziom na uczestniczenie w „boskich sprawach” i rozbudził nadzieję że sami mogą stać się bogami. Dlatego właśnie Prometeusz jest postrzegany w tajnych stowarzyszeniach jako symbol filozofii Szkół Tajemnych: oświecenie i osiągnięcie boskości. Nieśmiertelności.

Prometeusz niosiący pochodnię

W naukach ezoterycznych dzierżenie pochodni jest symbolem ludzkiej świadomości swej własnej „boskiej iskry” i reprezentuje ich aspiracje do stania się bogiem. To jest absolutna podstawa, główna filozofia światowych elit, inspirowana głęboko przez nauki masonerii, różokrzyżowców i iluminiarzy. Z tego powodu Prometeusz i jego Pochodnia Iluminacji jest często stosowana w symbolice okultystów.

Prometheus Fountain w Rockefeller Center. Za fontanną znajduję się napis: „Prometeusz, nauczyciel we wszystkich dziedzinach, przyniósł ogień który udowodnił śmiertelnikom że jest powód dla upadku mocarzy.” Zobacz więcej w  Sinister Sites – Rockefeller Center.
Najsłynniejsza pochodnia na świecie, Statua Wolności podarowana Stanom Zjednoczonym przez francuską masonerię z loży Wielkiego Orientu.
Dłoń dzierżąca pochodnię na szczycie piramidy-dachu biblioteki w Los Angeles (opis i symbolika tej budowli znajduję się tutaj)

Mit Prometeusza jest w wielu aspektach podobny do mitu Lucyfera – którego imię w łacinie oznacza „Niosiący światło”. Ponieważ został wyrzucony z niebios na Ziemię, niosąc ze sobą „światło illuminacji” – jest postrzegany w szkołach mistycznych jako Ten Który Niesie Światło, Gwiazda Poranna, symbol intelektualizmu i oświecenia.

Pochodnia Oświecenia (Illuminacji) jest więc jednym z głównych symbolów mistycznych elit… czyż nie jest ciekawym że jest  to również główny symbol wielkiego rytuału otwierającego największe sportowe święto na świecie (w przeciwieństwie do wielu innych imprez sportowych, tutaj mamy do czynienia z prawdziwym odprawianiem rytuału).

Olimpiada

Pierwszy bieg z pochodnią na olimpiadzie nowożytnej

Pierwsze odwzorowanie biegu ze zniczem olimpijskim zostało przeprowadzone w 1936 na Olimpiadzie w Berlinie, w czasie rządów nazistów. Pomimo faktu że Hitler rozwiązał i zdelegalizował loże masońskie w Niemczech (identyfikując ich jako żydowskich sługusów) jego reżim był w rzeczywistości głęboko inspirowany przez tajne stowarzyszenia (sam należał do organizacji Thule). Miał duży respekt dla symboliki i filozofii tajnych stowarzyszeń.

“Wszystkie te obrzydliwości, szkielety i trupie czaszki, trumny i tajemnice, są tylko straszakami dla dzieci. Jest w tym jednak coś niebezpiecznego, coś co skopiowałem od nich lata temu. Formują coś w rodzaju kapłańskiej arystokracji. Stworzyli ezoteryczną doktrynę nie tyle sformułowaną co opartą bezpośrednio na symbolach i tajemnicach dawanych na kolejnych stopniach inicjacji. Hierarchiczna organizacja i inicjacja poprzez symboliczne obrzędy, to znaczy bez angażowania mózgu ale poprzez bazowaniu na ludzkiej wyobrazni dzięki magii i symbolom kultu, wszystko to ma w sobie coś niebezpiecznego – coś co ja sam [od nich] przejąłem. Czy nie widzicie że nasza partia potrzebuje takiego charakteru…? Porządek, to jest to czym musi być – Porządkiem, hierarchicznym Porządkiem świeckiego kapłaństwa… Albo my, albo masoneria, albo Kościół – w pokoju jest miejsce tylko dla jednego i dla nikogo więcej… my jesteśmy najsilniejsi i pozbędziemy się pozostałej dwójki.”
Hermann Rauschning, “Mowy Hitlera”

Partia nazistowska była głęboko zainspirowana niemieckim mistycyzmem. Wielu członków partii było członkami Towarzystwa Thule – okultystycznego bractwa z siedzibą w Monachium. Pomimo tego że różniło się ono od innych tajnych stowarzyszeń, takich jak masoneria, teraz gdy poznaliśmy już je wszystkie, nauki tych stowarzyszeń okazują się być bardzo podobne.

Skoro więc wszystkie te okultystyczne grupy myślą tak samo, korzystają z tej samej wiedzy, symbol pochodni w Berlinie  stał się częścią tradycji Olimpiady. Tak więc co kilka lat całe kraje celebrują i biorą udział w przenoszeniu pochodni Prometeusza, która uwaga – może być zapalona tylko od słońca: symbolu pogańskiego bóstwa.

Ponieważ większośc z ludzi którzy asystują przy tych biegach z ogniem olimpijskim – wliczając samych biegaczy – nie ma pojęcia o okultystycznym znaczeniu tego wydarzenia, znicz olimpijski pozostaje jednym z szokujących przykładów jak oniemiałe społeczeństwo pomaga w odprawianiu rytuałów elity i celebruje ich symbolikę i filozofię. Oklaskując i wiwatując na widok swojego lokalnego, niosącego światło „Lucyfera”, ludzie oklaskują tak naprawdę swoją ignorancję.

Symbolizm Illuminati na Olimpiadzie 2012:

Wnętrze stadionu olimpijskiego. Piramidy z promieniującym wierzchołkiem…
Jednooka maskotka (zwróccie uwagę na piramidę z okiem na głowie tej po lewej)…

Oto jeden z ostatnich artykułów BBC celebrujący bieg ze zniczem i opisujący nieco historię:

 

London 2012: Czym jest sztafeta z ogniem olimpijskim?

“To jest naprawdę pasjonująca rzecz” mówi Philip Baker.

Historyk olimpisjki i pisarz dostaję dreszczy na samą myśl o biegu z pochodnią w ręku, gdzieś wysoko w górach Taygetos w Grecji.

Był on częścią sztafety która przenosiła olimpijski płomień z samego zródła tego święta, z Olimpii do Atlanty (1996).

Od 18 maja 2012 sztafeta z płomieniem gościć będzie w Wielkiej Brytanii – zajmię ona 70 dni i uczestniczyć w niej będzie 8 tysięcy biegaczy(…)

Organizatorzy mają nadzieję że emocje które czuł Philip Baker udzielą się również całemu krajowi i tłumom które przybędą na szlak biegu.

Ale jak to się stało że Olimpiada posiada tą niemal kultową tradycję związaną z ogniem?

Ludzie z reguły myślą że ma to związek z odtwarzeniem antycznej greckiej tradycji.

W rzeczywistości fenomen ten pochodzi z czasów nowożytnych, rozpoczął się na letnich igrzyskach w Berlinie w 1936 i w 1952 na zimowych igrzyskach w Oslo.

Sam pomysł ma pochodzić z miksu greckich mitów, które datuje się na przedział czasowy między 6-tym a 5-tym wiekiem p.n.e.

Mity te dotyczą Prometeusza, tytana i „przyjaciela ludzi” który skradł ogień (przemycił go w kępach olbrzymiego kopru włoskiego) Zeusowi, ojcowi bogów, i dał go śmiertelnikom.

Płomień zapalany jest od promieni słonecznych – lub od ognia zapalonego dzień wcześniej jeśli jest pochmurno

Starożytni Grecy mieli swoje Lampadedromia – sztafetę z pochodnią – gdzie zwycięska drużyna zapalała święty płomień, prawdopodobnie była to częśc kultu Prometeusza i jego rebelii przeciw bogom w celu przekazania wiedzy dla śmiertelników. Dzisiaj ogień zapalany jest przez kobiety udające rzymskie westalki-dziewice.

Zawiera on również ducha „świętego rozejmu”, deklaracji pokoju który był ogłaszany w całej starożytnej Grecji na miesiące przez Igrzyskami Olimpijskimi i przekazywanym ustnie przez biegaczy wysyłanych we wszystkie części krainy.

Znawca klasycyzmu z Uniwersytetu Oxfordzkiego, Cressida Ryan mówi: To jest miks różnych kawałków mitologii.

“Spieranie się na temat faktów nie ma dzisiaj znaczenia, to było zbyt dawno temu. Dzisiaj używamy tego dla czegoś dobrego – ktoś wymyślił tą idee i zaczął z nią biec.”

Olimpijski płomień zapłonął po arz pierwszy na Igrzyskach w Amsterdamie w 1928, ale dopiero w 1936 powstała idea sztafety z płomieniem, pod okiem reżimu nazistowskiego i organizatora sportowego Carla Diema.

Płomień został zapalony w Olimpii przy pomocy skupienia promieni słonecznych zwierciadłem, następnie przeniesiony do Berlina przez biegaczy przemierzających Bułgarię, Jugosławię, Węgry, Austrię i Czechosłowację – przez kraję które pózniej dostały się pod nazistowską okupację i kontrolę.

Płomień był symbolem hitlerowskiego reżimu w którym organizowane były pochody z pochodniami. Przywódca reżimu celował w nakreślenie wyraznych związków z antycznymi cywilizacjami. Jak Ryan wyjaśnia: „Chcieli stworzyć symboliczny most pomiędzy antycznymi Grekami a współczesnymi Niemcami. Światło jest symbolem czystości – jasne, białe, czyste, oślepiające światło antycznych Greków było czymś co współgrało z mitem aryjskim.”

Adolf Hitler wyznaczył reżyserkę Leni Riefenstahl do uwiecznienia tego mitu i całego wydarzenia w jej filmie z 1938 „Olympia”.

Po wojnie, już na Olimpiadzie w Londynie w 1948 organizatorzy wrócili do pomysłu sztafety z pochodnią. Pomimo surowych czasów, pochodnia była fetowana przez tłumy skupione na trasie biegu(…)

Sztafeta czasem odbywała się pod hasłami – Rzym 1960: Antyczna Sztafeta; Mexico City ’68: Sztafeta do Nowego Świata; Seul’88: Harmonia i Progres(…)

Aż do przynajmniej 1950 roku było to raczej seksistowskie wydarzenie – w sztafecie nie mogła brać udziału żadna kobieta.

Płomień czasami zostaje przypadkowo zgaszony gdzieś na trasie, najwidoczniej „częściej niż by sobie tego życzyli”, mówi Barker.

W takim wypadku pochodnia może być zapalona od zapasowego ognia z Olimpii przenoszonego za sztafetą w lampach zbliżonych w wyglądzie do górniczych.

Na wypadek gdyby pochmurna pogoda miała pokrzyżować plany organizatorom w czasie obrzędu inicjującego w Olimpii, jest jeszcze ogień zapasowy zapalany od słońca w dniach poprzedzających główną i transmitowaną na żywo ceremonię. Pochodnia była używana do zapalenia głównego znicza olimpijskiego przez takie legendy jak Muhammad Ali, atletkę Li Ning opuszczaną na linach, paraolimpijskiego łucznika Antonio Rebollo czy jako ogień zapalany na wodzie przez biegaczkę Cathy Freeman.

Od lewej zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Muhammad Ali, Salt Lake City 2002; Li Ning, Pekin 2008; Cathy Freeman, Sydney 2000, Antonio Rebollo, barcelona 1992.

(…)

Twórca nowożytnych Igrzysk, Pierre de Coubertin miał nadzieję że pochodnia olimpijska „polepszy przyjacielskie stosunki między narodami, dla dobra ludzkosci, coraz bardziej entuzjastycznej, odważniejszej i czystszej.”

30 Olimpiad, dla niosących ogień, takich jak Barker, ta symbolika jest kluczowa.

“Kiedy przychodzi twój czas do niesienia ognia, podchodzisz do tego bardzo emocjonalnie, myślisz o ludziach którzy ukończyli Igrzyska, Jesse Owens, wielkich bohaterach takich jak Steve Redgrave” mówi Barker.

“Czujesz się częścią tego wszystkiego ponieważ pomagasz nieśc ten płomień na stadion. To było coś wspaniałego, bardzo emocjonalnego.”

_____________________________________________________________________________________

Zobacz też:

Rick Clay o Olimpiadzie 2012 (ang)

Maskotki London 2012

 

Reklamy

5 comments on “Olimpiada 2012: Znicz olimpijski i Prometeusz

  1. Tak to jest, że większość ma niewiedzę, a media na tą niewiedzę pracują w pocie czoła odwracając uwagę od wiedzy, jak się da…

    Dlaczego media milczą o wczorajszo-dzisiejszych trzęsieniach ziemi w Zachodniej Polsce blisko granicy z Niemcami? Czy to wina długich łap lobby atomowego, które wolałoby zatajać zagrożenia sejsmiczne dla elektrowni nuklearnych w Polsce?

    Jest interes – jest milczenie…

    http://mocniejszy.wordpress.com/2011/05/21/tajne-trzesienia-ziemi-w-europie-i-okolicach

  2. Prometeusz nie dał ludziom OGIEŃ tylko WOJNĘ (czerwona krew, czerwone pożary, czerwony cesarz). I nie jest wykluczone iż Adamu (zerwanie jabłka – wypowiedzenie Bogu/ Bogom wojny o Ziemie bo to symbolizuje jabłko jako atrybut władzy) i On to jedna i ta sama postać pamiętając iż męscy bohaterowie mitów greckich mogą pełnić w danym znaczeniu niejawne funkcje statków kosmicznych.

    Prometeusz jest koffany bo na nasze to szatan.

Możliwość komentowania jest wyłączona.