Heksagram, kult Saturna i dlaczego musimy wystrzegać się magii (część 2)

 

Biblia mówi wyraznie: Bóg zakazuje nam praktykowania magii i wróżbiarstwa. Ktoś zapyta się: Dlaczego? Dlaczego Bóg zakazuje mi poszukiwania mocy i władzy? Dlaczego zakazuje mi poznać moją przyszłośc? To jest okrutne i niesprawiedliwe! Czy nie jest to dowód na to że jest on okrutnym tyranem?

Spróbuję odpowiedzieć na te pytanie przypominając co magia i wiedza tajemna praktykowana przez rządzących tym światem, umownie nazwijmy ich wszystkich Illuminati, zrobiła dla nas dobrego. Nic. Nasz świat opiera się na kłamstwach, cierpieniu, wyzysku, wojnach i obłudzie. Jednocześnie rządzony jest przez ludzi praktykujących sztuki magiczne. Czyżby jednak Bóg wiedział co robi jej zakazując?

Księga Rodzaju opisuje nam moment gdy częśc aniołów sprzeniewierzyła się Bogu i zeszła na Ziemię gdyż zaczęli  pożądać ludzkich kobiet. Opisuje nam również że wynikiem takich związków byli giganci – Nephilim, którzy wprowadzili okrutne rządy wśród ludzi. Jednak sam moment zejścia aniołów jest tam opisany bardzo zdawkowo – o wiele więcej na ten temat mówi nam apokryficzna Księga Henocha.

Księga Henocha nie została uznana w początkach Kościoła Katolickiego za natchnioną i nie włączono jej do kanonu, mimo że odwołania do niej znajdują się np. w uznanym za natchniony Liście Św. Judy. Juda nie tylko powołuje się na nią ale i umieszcza tam jej fragment. Niewątpliwie Księga ta znana była wczesnym chrześcijanom, znajduję się również w kanonie Kościoła Koptyjskiego.

Jest ona bardzo dokładna w wielu kwestiach, również w przypadku upadłych aniołów:

6.
1 Kiedy ludzie rozmnożyli się, urodziły im się w owych dniach ładne i piękne córki.
2 Ujrzeli je synowie nieba, aniołowie, i zapragnęli ich. Jeden drugiemu powiedział: „Chodźmy, wybierzmy sobie żony z córek ludzkich i spłodźmy sobie dzieci”.
3 Szemihaza, który był ich dowódcą, powiedział do nich: „Obawiam się, że może nie zechcecie tego zrobić i że tylko ja sam poniosę karę za ten wielki grzech”.
4 Wszyscy odpowiadając mu rzekli: „Przysięgnijmy wszyscy i zwiążmy się przekleństwami, że nie zmienimy tego planu, ale doprowadzimy zamiar do skutku”.
5 Następnie wszyscy razem przysięgli i związali się wzajemnie przekleństwami.
6 Był o ich wszystkich dwustu. Zstąpili na Ardis, szczyt góry Hermon. Nazwali ją górą Hermon, albowiem na niej przysięgali i związali się wzajemnie przekleństwami.
7 Te są imiona ich przywódców: Szemihaza, ich dowódca, Urakiba, Ramiel, Kokabiel, Tamiel, Ramiel, Daniel, Ezekiel, Barakiel, Asael, Armaros, Batriel, Ananiel, Zakiel, Samsiel, Sartael(…), Turiel, Jomiel, Araziel.
8 Są to dowódcy dwustu aniołów i wszystkich innych z nimi.

7.
l Wzięli sobie żony, każdy po jednej. Zaczęli do nich chodzić i przestawać z nimi. Nauczyli je czarów i zaklęć i pokazali im, jak wycinać korzenie i drzewa.
2 Zaszły one w ciążę i zrodziły wielkich gigantów. Ich wysokość wynosiła trzy tysiące łokci.
3 Pożerali oni wszelki znój ludzki, a ludzie nie potrafili ich utrzymać.
4 Giganci obrócili się przeciwko ludziom, aby ich pożreć.
5 I grzeszyli przeciw ptakom, zwierzętom, gadom i rybom. Pożerali mięso jedni drugich i pili zeń krew. 6 Wtedy ziemia poskarżyła się na nieprawych.

8.
1 Azazel nauczył ludzi wyrabiać miecze, sztylety, tarcze i napierśniki. Pokazał im metale i sposób ich obróbki: bransolety i ozdoby, sztukę malowania oczu i upiększania powiek, bardzo cenne i wyszukane kamienie i wszelki [rodzaj] kolorowych barwników. I świat uległ zmianie.
2 Nastała wielka niegodziwość i wielki nierząd. Pobłądzili, a wszystkie ich drogi stały się zepsute.
3 Amezarak wyuczył zaklinaczy i nacinaczy korzeni, Armaros [nauczył] odklinania, Barakiel [ wychował] astrologów, Kokabiel złowieszczów, Tamiel wyuczył astrologów, Asradel nauczył dróg księżyca.
4 Ludzie ginąc wołali, a głos ich doszedł do nieba.

Wiecej: http://www.eioba.pl/a/1nyx/ksiega-henocha-kanoniczne-pismo-chrzescijanskiej-biblii-koptyjskiej#ixzz1MAcz9yZT

Oczywiście wielu propagatorów idei kontaktów ludzi z obcymi typu Deineken, twierdzi  że tego typu przekazy mówią o kontaktach z kosmitami. Mamy więc wierzyć że wysoko zaawansowana technologicznie cywilizacja przyleciała na Ziemię… by uprawiać seks-turystykę  i uczyć ludzi rzucania czarów.

Zarówno Biblia jak i bardziej szczegółowa w tym temacie Księga Henocha mówi o buncie części aniołów. Niezależnie od tego czy już wtedy stali po stronie Lucyfera, czy też  dołączyli do niego pózniej, wprowadzili oni w życie ludzkie zamęt i cierpienie. Przynieśli im też „prezent”: wiedzę magiczną. Dziś ludzie nie wierzą już księdze Rodzaju, nie wierzą w demony i magię; mimo to ludzie w cieniu, ludzie którzy faktycznie rządzą naszym światem wierzą zarówno w Biblię, demony jak i magię. Tylko że oni wierzą w odwieczną obietnicę Lucyfera: pokonania Boga. Sami chcą stać się bogami.

Nie sposób też nie zauważyć pewnej reguły dotyczącej wszelkich reguł magicznych: nie są one brane z sufitu, wysysane z palca lecz przekazywane ludziom przez istoty z poza naszego świata. Biblia i Henoch mówi o upadłych aniołach, we wszelkich religiach i kultach wiedza tajemna również przekazywana jest przez istoty, nazwijmy to niebiańskie: starożytny Egipt, Indie, Chiny w okresie powstania Taoizmu itd. Również czasy współczesne mają takie przykłady- przede wszystkim Thelema i Aleister Crowley!

Crowley napisał pierwsze rozdziały Księgi Prawa, o której mówił że zrewolucjonizuje świat, po nawiązaniu kontaktu z bytem każącym nazywać siebie Aiwass. Co ciekawe nastąpiło to po wizycie Crowleya i jego żony w Kairskim muzeum, gdzie zafascynowała go stella Ankh-ef-en-Khonsu, tablica z 7 wieku pne. Podobno bardzo zdumiał się gdy zauważył numer ekspozycji: 666! Cóż, ja też bym się zdumiał.

Angielski satanista Aleister Crowley, nazywający siebie „Antychrystem”, „Wielką Bestią” i „Panem Nowego Eonu” w trójkątnej czapce z Wszystkowidzącym Okiem, które symbolizowało „wiedzę” i „moc” odnoszącą się do staroegipskiego boga Horusa. W okultyźmie Horus  jest jednym z imion odnoszących się do samego Szatana. Crowley był także założycielem swojego magicznego zakonu „Argentium Astrum” („Srebrna Gwiazda”).

Okładka  czasopisma „EQUINOX” z 1909 roku (dosłownie nazwa ta oznacza „Równonoc”) – organu prasowego zakonu „Argentium Astrum” założonego przez angielskiego satanistę Aleistera Crowleya. Nazwa „Equinox” była prawdopodobnie nawiązaniem do odprawionej w 1904 roku  w Kairze przez Crowleya ceremonii magicznej , która jego zdaniem ” …  wywołała bóle porodowe nowego eonu nazwanego mianem równonocy bogów” ([4] – str. 55). W Gnozie i Kabale pod pojęciem „eonu” rozumiano istotę wyższą, pośredniczącą między stworzycielem a stworzeniem. Tutaj również na czołowym miejscu jest eksponowany symbol Wszystkowidzącego Oka oprawionego w trójkąt.

/ źródło: Terry Melanson – LINK  /

http://www.kki.pl/piojar/polemiki/novus/iluminaci/symbol/symbol.html

W rezultacie regularnych kontaktów z szeregiem tego typu bytów, Crowley stworzył regułę magiczną zwaną Thelema. Nie muszę też chyba dodawać że był on masonem 33 stopnia, wystarczy przeczytać jego biografię. Thelema to dośc popularna sztuka magiczna również i w naszym kraju, bez problemu można znalezc strony i fora dyskusyjne gdzie młodzi ludzie przechwalają się sukcesami w przyzywaniu różnych istot. W ten sam sposób przybywa nowych praktykujących, wystarczy że młody metalowiec zechce się zbuntować przeciwko „opresywnemu systemowi judeo-chrześcijańskiemu” (mój ulubiony cytat w tym temacie), kilka razy kliknie na klawiaturze a świat Thelemy stoi otworem. To jest niewyobrażalne, to jest naprawdę poważny problem i tylko ludzie bez wyobrazni nie zdają sobie sprawy że jest to poważne przegięcie.

Jak powinniśmy postępować przy rozmowach z „resztą świata”, z tzw. racjonalnymi ludzmi: Słuchaj, Ty możesz nie wierzyć w te wszystkie okultystyczne praktyki, ale jest grupa ludzi z władzą, wpływami, sławą i znajomościami którzy wierzą. Nie tylko wierzą ale i praktykują. Najbardziej jaskrawy przykład to znani i słuchani przez was muzycy. I znów wracamy do Thelemy…

Najsłynniejsze Prawo Thelemy: Do what thou wilt shall be the whole of the Law (Czyń wolę swoją będzię całym prawem).

Jay-Z: człowiek który najwyrazniej Czyni Wolę Swą.

Crowley przerobił też nieco opisywany wcześniej heksagram. Tak powstał unikursalistyczny heksagram. Jak zwał tak zwał, jak scisnął tak scisnął, ale to ciągle heksagram:

-Beatles: umieścili jego podobiznę na okładce Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, razem z szeregiem innych osób które wg. muzyków miały mieć duży wpływ na ich życie.

-David Bowie który w swej piosence „Quicksand” umieścił tekst „Jestem bliżej Złotego Świtu, zanurzony w mundurze wyobrazni Crowleya…”

-Ozzy Osbourne stworzył piosenkę „Mr.Crowley” opowiadającej o jego wierzeniach i walce.

-Ministry odnosiło się do Crowleya w tekstach do piosenki „Golden Dawn”, umieścili też w niej sample jego głosu. Zapożyczyli też tekst z Księgi Kłamstw Crowleya „The way to succeed or the way to suk eggs” w ostatniej linijce tekstu tytułowego tracka z płyty „Psalm 69”.

-Legendarny band heavy metalowy Iron Maiden miał całe mnóstwo odwołań do Crowleya w swoich utworach (przede wszystkim w „Moonchild” z albumu „Seventh Son of a Seventh Son”). Dodatkowo Bruce Dickinson, wokalista Ironów, jest znany z głębokiego zainteresowania sztukami magicznymi. Odwołuje się również do Crowleya w swojej twórczości solowej.

-Szwajcarski zespół Celtic Frost nazwał jeden ze swoich albumów „To Mega Therion”. Tytuł ten dał sobie sam Crowley, oznacza on „Wielką Bestię”.

-Marylin Manson przyznał kiedyś że Crowley to jeden z jego ulubionych autorów. Sentencja z jego albumu „Antichrist Superstar”: „When you are suffering, know that I have betrayed you” ma odnosić się do linijki z Liber AL vel Legis: „Begone! ye mocker; even though ye laugh in my honour ye shall laugh not long: then when you are sad know that I have forsaken you.” Refren w innej jego piosence „Misery Machine” brzmi: „Musimy udać się do Świątyni Thelemy” (‚We’ve gotta ride to the Abbey of Thelema).

-Grupa Coil umieściła frazy MIŁOŚC JEST PRAWEM i MIŁOŚC PODŁUG WOLI na końcu swojego teledysku do coveru „Tainted Love”. Frazy te wywodzą się z Liber AL vel Legis, Księgi Praw Crowleya.

-Grindcorowy band Carcass z Liverpoolu i ich tekst „Nienawiśc jest prawem, miłośc podług woli”. Jest to delikatna przeróbka wyżej wymienionego sloganu Crowleya. Carcass umieścił tę frazę w „Firm Hand” z albumu Swansong.

-Black metalowy Behemoth nazwał jeden ze swoich tracków „Thelema 6”.

-Grupa Fields of Nephilim, po raz kolejny szereg odniesień do Crowleya, najoczywistsze przykłady piosenki „Moonchild” czy „Love Under Will”. Album Elizium zawiera sample głosu Crowleya.

-Niemiecka grupa popowa  Alphaville, stworzyła piosenkę „Red Rose” traktującą o żonie Crowleya, Rose. Piosenka ta zawiera mnóstwo zakodowanych odniesień do nauk Thelemy.

-Amerykański band nu metalowy Mudvayne…  Odniesienia do książki Crowleya w piosence „Mercy, Severity”. Na albumie ” The End of All Things to Come” pada sentencja  „Pain of division is nothing, joy of dissolution is everything” zbliżona do linijki z Księgi Praw:  „This is the creation of the world, that the pain of division is as nothing, and the joy of dissolution all.” Dodatkowo nauki: Czyń wolę swoją będzię całym prawem, są odwzorowane w tekście z „(K)now F(orever)”: „Czyń wolę swą, niech to będzie całym twym prawem”.

-Brytyjski Manic Street Preachers umieszcza obrazy Crowleya w swym klipie do „You Love Us”.

-Kolejne dokładne cytaty Crowleya znajdują się w piosenkach „Light in Extension” i „The Pentagram” szwedzkiej grupy Tiamat.

-Grupa progresywna Tool. Odniesień całe mnóstwo. Referencje do Kabały w „Lateralus”, częśc setu perkusisty Dannego Careya nazwana Enochian Magic Board. Sam Carey przyznaję się do głębokiej fascynacji okultyzmem i Crowleyem. Kolekcjonuje jego książki z pierwszej edycji a także książki jego ucznia Kennetha Granta. Carey jest uznawany w świecie muzyki za wspaniałego perkusistę, znanego z bardzo płynnej gry, lubującego się w polirytmach. Mało kto jednak wie że jego techniki perkusyjne są wg. niego samego oparte na odwzorowaniu świętej geometrii. Swój zestaw perkusyjny buduje w oparciu o kształt heksagramu unikarsylistycznego.

Na oficjalnej stronie Toola napisano że Carey swoją grę traktuję jako formę odprawiania rytuału bazującego na świętej geometrii, podczas którego otwiera: „bramę która przyzywa demona znajdującego się w nim samym… zawiera to podobieństwa do kanałów opisanych w Księdze Kłamstw”. Kiedy Tool odbierał swoją drugą nagrodę Grammy w 2001, Carey w swej przemowie podziękował swoim rodzicom i Szatanowi. Odniesienia do Crowleya znajdują się też w licznych tekstach wokalisty Toola, Maynarda J. Keenana. Wikipedia

-W filmie „Dom 1000 ciał” Roba Zombiego umieszczono nagranie Crowleya recytującego swój wiersz „Poeta”.

-Były wokalista Pantery, Philip Anselmo używał aliasu Anton Crowley (połączenie Crowleya i Antona LaVeya, twórcy Biblii i Kościoła Szatana).

-John Frusciante (Red Hot Chili Peppers) jest wielbicielem nauk Crowleya a dzięki tej inspiracji powstały takie piosenki jak „666”, ” I’m Around” , „Emptiness” and „Look On'”.

http://www.jesus-is-savior.com/Evils%20in%20America/Rock-n-Roll/crowley_influence.htm

Więcej przykładów znajduję się w powyższym linku.

Reasumując: To że ludzie nie wierzą w magię i pomoc sił nadprzyrodzonych, nie oznacza że jest to regułą w świecie osób które znamy z gazet, telewizji itd. Jednak każdy kto świadomie propaguję niszczenie Bożych wartości i sprzeniewierza się mu w zamian za sławę, władzę i bogactwo musi liczyć się z tym, że możliwości ich protektorów są ograniczone tylko do tego świata. W następnym już ich nie będzie.

Najwyrazniej więc jest powód by słuchać się Pana i nie praktykować magii. Być może  przyjdzie czas i dla nas by poznać wspaniałą wiedzę a może i dokonywać rzeczy niezwykłych- jeśli jednak ma to nastąpić to tylko w odpowiednim czasie i dokona się to od samego Boga bezpośrednio.

Nie możemy ogarnąć całego Jego zamysłu wobec nas ani prawdziwej mocy upadłych aniołów, ale możemy w ciągu naszego życia poznać przynajmniej częśc tajemnic tego świata – po to by wiedzieć czego się wystrzegać. Ten głębszy obraz powinien umocnić naszą wiarę, uświadomić nam potęgę i mądrośc Boga oraz chytrośc i kłamliwośc Lucyfera.

Chrystus powiedział nam:

Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony. A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie. To powiedział zaznaczając, jaką śmiercią miał umrzeć. Na to tłum Mu odpowiedział: Myśmy się dowiedzieli z Prawa, że Mesjasz ma trwać na wieki. Jakżeż Ty możesz mówić, że potrzeba wywyższyć Syna Człowieczego? Któż to jest ten Syn Człowieczy?  Odpowiedział im więc Jezus:  Jeszcze przez krótki czas przebywa wśród was światłość. Chodźcie, dopóki macie światłość, aby was ciemność nie ogarnęła. A kto chodzi w ciemności, nie wie, dokąd idzie. Dopóki światłość macie, wierzcie w światłość, abyście byli synami światłości. To powiedział Jezus i odszedł, i ukrył się przed nimi.

Ewangelia Św. Jana 12:31-36

Biblia kilka razy zaznacza że obecnym władcą naszego świata (odkąd zwiódł Adama) jest Szatan. Został wydany na niego wyrok, ale najpierw wypełnić się musi cała Boża wola. Gdy ktoś pyta dlaczego trwa to tak długo lub dlaczego nie rozkaże nam zwyczajnie posłuszeństwa skoro jest taki wszechmocny, odpowiadam:

– Czas dla Boga nie istnieje, zgodzi się z tym każdy wierzący chrześcijanin. On jest poza nim. Dla nas są to tysiące lat, dla Niego… cóż…

– (Jest to moje zdanie i doszedłem do tego niedawno, nie każdy musi się zgadzać, tak samo jak i ja mogę się w nim mylić) Ja widzę tą walkę jako swoisty nabór. Żeby pokazać to obrazowo: wyobrazcie sobię nabór do elitarnych komandosów. Każdy widział o tym jakiś film: katowanie rekrutów aby wyłuskać tylko najtwardszych i nielicznych, łzy, ból, płacz… odsyłanie do domu tych którzy nie wytrzymali itd.

Na końcu kursów zostają tylko ci najlepsi, ci którzy godnie będą reprezentować oddział. Ci którzy będą wykonywać rozkazy. Bóg dał nam wolną wolę, nie stworzył robotów. Jednocześnie Biblia mówi nam o nadchodzącym Królestwie Bożym: nasza planeta zostanie na powrót zapełniona ludzmi, ale tym razem tylko tymi wiernymi Bogu, sprawiedliwymi. Zbawionymi. Tymi którzy przez wiarę w Chrystusa doznają zmiłowania Bożego.

Przez całą historię ludzkośći Bóg jako Stwórca nie mógł się doprosić należnego mu szacunku. Mógłby wykorzystać swoją moc i rozkazać wszystkim pokoleniom które przeminęły aby te go wielbiły pod grożbą  ciągłej i natychmiastowej kary. Wszyscy składaliby mu więc hołdy i przestrzegali jego praw, jednak… to nie byliby szczęśliwi ludzie tylko niewolnicy. Czy ktoś taki słucha się Boga bo wie to jest dla niego najlepsze? Nie! Robi to bo się boi a Bóg widzi w nim nieszczerośc. To nie byłby dobry sługa, nie byłby to ktoś kto jest wdzięczny za to że istnieje i może żyć na tym świecie. Dlaczego boimy się śmierci? Bo samo życie i fakt że istniejemy jest najlepszą rzeczą jaką można sobie wyobrazić. Nieliczni mogą wyobrazić sobie jak wielką tragedią jest gdy ktoś postanowi odebrać sobie życie, gdyż myśli że to co go otacza to piekło na ziemi.

Czy nie jest logicznym uznać że chce On takich ludzi którzy mimo okrucieństwa i zakłamania wokół, mimo tego że nie widzą Go i nie odczuwają bezpośrednio i namacalnie, to mimo wszystko i tak uznają go jako Pana i chcą przestrzegać jego praw? Praw które uczynią ich szczęśliwymi?

Magia? Do czego mi magia? Wróżby? Przecież ja już znam przyszłośc.

Wśród wielu pokoleń  które przeminęły znalazła się pewna mała garstka tych, którzy zasługują na zbawienie. Garstka ludzi która Boga nie widziała, nie widziała jego mocy, mogła popełniać błędy i być w mocy złego. Mimo tego wszystkiego pozostali sprawiedliwymi. Jeśli zbierzemy ich wszystkich, ze wszystkich pokoleń i narodów otrzymamy sporą liczbę ludzi. Idealny zadatek na zaludnienie planety i rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Tym razem jednak z tymi którzy dowiedli Panu że są dobrymi sługami i takimi zostaną. Bo będą w tym szczerzy, rozumieją jego zamysł. Nie trzeba ich przekonywać do gorzkiej prawdy o naszym świecie gdyż przeczuwali jej istnienie od dzieciństwa.

Oczywiście, ich dzieci mogą znów popełnić te same błędy… jednak i to mamy opisane w Objawieniu św. Jana, tyle że niewielu się w to dokładnie zagłębia. Królestwo Boże rządzone przez Chrystusa ma trwać 1000 lat a przy jego końcu z więzienia wydostać się ma Szatan i jego aniołowie, zwieść na powrót ludzi i powtórzyć się ma to co widzimy dzisiaj. Dopiero wtedy Szatan ma zostać zniszczony ostatecznie.

Jak dokładnie ma to wyglądać, jak ma wyglądać życie na nowej Ziemi… możemy na ten temat tylko gdybać i fantazjować. Czy to oznacza że Dni Ostateczne jednak nie są ostateczne? Na dzień dzisiejszy jest to pytanie nieistotne. Skupmy się teraz na najbliższym Sądzie, a kolejny odłóżmy na 1000 lat…

Radtrap

__________________________________________________________________________________

Zobacz też

To Kabała rządzi naszym światem

Zbawienie: czary i magia


Reklamy

10 comments on “Heksagram, kult Saturna i dlaczego musimy wystrzegać się magii (część 2)

  1. Nie zgodzę się tylko do jednego, że Bóg nas testuje. To On nas stworzył i ukształtował, zna nas lepiej niż my sami. To my ludzie musimy się sprawdzić, kim jesteśmy i czego chcemy, my sami musimy dojść do tego że kochamy Boga.

    Oczywiście to tylko moje zdanie.

  2. ARTUKUL CIEKAWY, ale wstawka „Księga Henocha nie została uznana w początkach Kościoła Katolickiego za natchnioną i nie włączono jej do kanonu”, jet myląca. W tamtym czasie był tylko jeden Kościól i rzeczywiście katolicki, co oznacza powszechny. Kontrowersje teologiczne bywaly – a jakże – ale w ramach jednego kościola.

  3. Dziwne że tych wszystkich złych rzeczy nauczyli nas aniołowie którzy chyba są z nieba. Nauczyli nas magi i produkcji broni? To co to za miejsce? Wychodzi też na to, że to istoty fizyczne skoro kopulowały w ludźmi. Czyli czym się od nas różnią? Tym że mają dostęp do Boga, wiedzy przed nami ukrytej i mogą robić z naszymi kobietami co chcą? A my którzy nigdy Boga nie widzieliśmy mamy w Niego wierzyć, być grzeczni i słuchać wszystkich nakazów?

  4. TOM i własnie pomimo tego wszystkiego co napisałeś powinniśmy wierzyć, nie jest to łatwe pomimo zła na świecie, zachowań księży i innych, ale własnie na tym polega wiara. „Błogosławieni Ci co nie widzieli a uwierzyli…”

Możliwość komentowania jest wyłączona.